Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak na pasivní příjem z nemovitostí s pár korunami v kapse?

Investování do nemovitostí láká svou stabilitou a možností pasivního příjmu, ale ne každý má prostředky na koupi vlastní nemovitosti. Realitní investiční trusty (REITy) umožňují začít s minimálním kapitálem a nabízejí jednoduchý způsob, jak profitovat z růstu realitního trhu.

Jak na pasivní příjem z nemovitostí s pár korunami v kapse?

Investování do nemovitostí je jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak vybudovat stabilní zdroj pasivního příjmu.

Možností je několik. Investor může koupit nějakou nemovitost. To mu poskytuje větší kontrolu, ale nevýhodou je, že to vyžaduje vysoký kapitál a zahrnuje správu nemovitosti.

Crowdfundingové platformy zase nabízejí možnost investovat menší částky, často do specifických projektů, ale mohou být méně likvidní.

TIP

Ve srovnání s těmito možnostmi vynikají realitní investiční trusty (REITy), které z pohledu investorů mají výhodu likvidity, jednoduchosti a nižší počáteční investice.

Co jsou REITy a proč začít právě s nimi?

REITy jsou veřejně obchodované společnosti, které vlastní a spravují nemovitosti generující příjmy. Investoři si mohou zakoupit akcie REITů na burze podobně jako akcie jiných firem.

Tyto společnosti vyplácejí většinu svých zisků ve formě dividend, což je pro investory výhodné, protože získávají pravidelný příjem. Na druhé straně jejich ceny mohou být volatilní a příjem z dividend není garantovaný.

Dvě z předních společností v tomto odvětví jsou Realty Income a W.P. Carey, které se zaměřují na tzv. “net lease” nemovitosti. Tento typ smlouvy přenáší na nájemce zodpovědnost za většinu provozních nákladů, což poskytuje stabilní příjmy pro investory.

Realty Income: Stálý růst dividend

Načítání
Načítání
Koupit akcie Realty Income! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Realty Income je jedním z největších REITů na světě s portfoliem více než 15 450 nemovitostí napříč USA a Evropou. Firma se zaměřuje především na maloobchodní nemovitosti, které tvoří 79 % jejích příjmů. Kromě toho vlastní průmyslové a herní nemovitosti.

Jednou z hlavních výhod Realty Income je pravidelná měsíční výplata dividend.

Aktuálně nabízí dividendový výnos okolo 5,5 %.

Pokud například investujete 1 000 dolarů, získáte ročně přibližně 55 dolarů z dividend. Firma navíc pravidelně zvyšuje výplaty – od roku 1994 zvýšila dividendu už 127krát.

I když stabilní příjmy a růst dividend vypadají atraktivně, je potřeba počítat s riziky, která mohou výplaty ohrozit.

Problematická může být například její velká expozice v maloobchodním sektoru, pokud by pokračovala krize v tradičním maloobchodu vlivem e-commerce, výsledkem by mohl být pokles obsazenosti nemovitostí nebo nižší nájmy.

W.P. Carey: Diverzifikace a transformace

Načítání
Načítání
Koupit akcie W.P. Carey! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

W.P. Carey je dalším významným hráčem v oblasti REITů, který vlastní nemovitosti v severní Americe a Evropě.

Firma se specializuje na průmyslové a skladové nemovitosti, kterých má 1 430. Ty tvoří více než 64 % portfolia, 22 % tvoří retailové nemovitosti. Firma také provozuje samoobslužné sklady. Tento REIT je tedy poměrně dobře diverzifikovaný.

Aktuálně nabízí W.P. Carey dividendový výnos přibližně 6,1 %. 

Firma prošla nedávnou transformací, když se zbavila kancelářských nemovitostí a zaměřila se na průmyslové a retailové objekty. To ji činí méně zranitelnou vůči změnám pracovních trendů, například růstu práce na dálku.

Přestože změna strategie může přinést dlouhodobé výhody, transformace přináší i rizika.

Firma například čelí konkurenci na trhu průmyslových nemovitostí a musí získávat nové nájemce, aby udržela růst příjmů. Navíc její dividendy nedávno prošly resetem, což může odradit investory hledající stabilní výplaty.

Širší rizika investic do REITů

Investování do REITů obecně není bez rizika. Hlavním rizikem je vliv úrokových sazeb, které mohou snižovat atraktivitu dividend REITů ve srovnání s dluhopisy. Růst sazeb také zvyšuje náklady na dluh REITů, což může snížit jejich zisky.

To ale aktuálně nehrozí.

Inflace klesá a centrální banky úrokové sazby pomalu snižují. Pro REITy je nyní velice výhodné prostředí.

Dalším faktorem je citlivost na ekonomické cykly. V době recese může klesat obsazenost nemovitostí nebo nájmy, což přímo ovlivňuje příjmy REITů.

I když aktuální ekonomické ukazatele v USA jsou velmi dobré, recese někdy přijde, v ekonomice je to přirozený jev. V takových chvílích je nutné nepodléhat panice. Každá krize je totiž zároveň skrytou příležitostí a recese nabízí nákupy se slevou.

Význam dlouhodobého investičního horizontu

Investice do REITů jsou vhodné především pro dlouhodobé investory. Stabilní růst příjmů a výplata dividend vytvářejí zajímavý výnos v průběhu let, ale krátkodobé výkyvy cen akcií mohou být pro některé investory odrazující.

Dlouhodobý přístup však umožňuje investorům překonat cyklické poklesy na trhu a těžit z růstu portfolií REITů. Například pravidelné reinvestování dividend může výrazně zvýšit celkové zisky.

Ať už jste začátečník nebo zkušený investor, REITy mohou být cenným nástrojem pro budování vašeho pasivního příjmu. Stejně jako u každé investice ale platí, že je potřeba rozumět rizikům, které každá investice přináší.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.