Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak se Švédsko stalo technologickou velmocí Evropy? Co z toho pro nás plyne?

Proč je 10milionové Švédsko tak úspěšné v technologickém sektoru? Vzniká tam v přepočtu na obyvatele nejvíc technologických jednorožců. Čím to je?

Jak se Švédsko stalo technologickou velmocí Evropy? Co z toho pro nás plyne?
Zdroj: depositphotos.com

Švédsko, severská země, která je často ve stínu svých větších evropských sousedů, dosahuje významných úspěchů v celosvětovém technologickém průmyslu.

Přestože dlouhodobě čelí stejným ekonomickým problémům, jako zbytek Evropy: inflace a náznaky recese, stalo se technologickou velmocí. A to v době, kdy se Evropa snaží držet krok s americkým a čínským technologickým sektorem.

Švédsko je daleko před Evropou

Švédská technologická scéna se může pochlubit celosvětově uznávanými značkami, jako jsou Spotify a Skype, a významnými společnostmi, jako jsou např. Klarna a King Digital Entertainment.

Aktuální vývoj ceny akcií Spotify

Načítání
Načítání
Koupit akcie Spotify! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Úspěch technologických firem odlišuje Švédsko od mnoha evropských zemí. Jacob Kirkegaard, vedoucí pracovník German Marshall Fund, upozorňuje na jedinečnou výhodu Švédska v technologickém sektoru.

Mají něco – zejména v technologickém sektoru – co jiné evropské země nemají v takové míře.

Ano, Evropa má ASML, jednoho z hlavních hráčů v polovodičích, ale jinak je v oblasti globálních technologií často vnímána spíš jako nezúčastněný pozorovatel spojovaný spíše s přísnými regulacemi než s podporou vlastních podniků.

Aktuální vývoj ceny akcií ASML

Načítání
Načítání
Koupit akcie ASML! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Kritici tvrdí, že evropským technologickým firmám brání omezený rizikový kapitál a kulturní nechuť k riskování. Mnoho evropských technologických pracovníků se místo budování firem doma stěhuje do Spojených států.

Švédsko se však vydalo jiným směrem. Podle společnosti Atomico vzniklo ve Švédsku v přepočtu na obyvatele více technologických jednorožců než v jakékoli jiné evropské zemi s výjimkou Estonska.

Bývalý prezident Evropské centrální banky Mario Draghi vyzdvihl Švédsko jako vzor pro řešení “krize konkurenceschopnosti EU”.

Závislost na zahraničních společnostech vyvolává u evropských politiků obavy a řada z nich volá po větší konkurenceschopnosti a nezávislosti EU. Problém je, že když přijde řeč na peníze, najednou toho zase tolik udělat nechtějí.

Podpora státu je nejspíš klíč

Švédský technologický sektor je dvakrát produktivnější než průměr EU a je podporován robustními sociálními programy. Země vyčleňuje 3,4 % své celkové produkce na výzkum a vývoj, což je jedna z nejvyšších hodnot v Evropě.

Základ švédského úspěchu položily iniciativy z 90. let, které umožnily široký přístup k osobním počítačům a internetu. Snaha vybavit domácnosti osobními počítači a vybudovat připojení poskytla Švédsku konkurenční výhodu.

Fredrick Cassel, partner společnosti Creandum, která investovala do společností Spotify a Klarna, uvedl, že jeho možnost používat doma internet ho nasměrovala k tomu, aby se stal investorem do technologií.

50letý Cassel uvedl, že snaha dostat počítač do každé domácnosti a vybudovat konektivitu dala Švédsku výhodu v podobě “inženýrské generace”.

Těžko si dokážu představit, že by se to stalo bez těchto dvou částí infrastruktury.

Rozsáhlá švédská sociální záchranná síť hraje také klíčovou roli při podpoře podnikání a inovací. Systém sociálního zabezpečení, včetně bezplatného vzdělávání, zdravotní péče a péče o děti, umožňuje podnikatelům více riskovat, když se nemusí obávat, že skončí na ulici.

Sebastian Siemiatkowski, zakladatel společnosti Klarna, vděčí za svůj úspěch právě švédské sociální podpoře. Uvedl, že jeho rodiče přistěhovalci byli v dětství často nezaměstnaní. Přesto se mu podařilo získat zdravotní péči, navštěvovat nejlepší školy a brzy si pořídit domácí počítač, “aniž by měl nějaké peníze”.

Velké ryby na malém trhu

Navzdory těmto výhodám se švédské startupy ve srovnání s americkými protějšky potýkají s problémy při financování expanze. Ta je pro ně navíc v podstatě povinná vzhledem k tomu, že Švédsko má jen něco přes 10 milionů obyvatel.

Na tento problém upozorňuje Niklas Zennstrom, zakladatel společnosti Skype, který nyní šéfuje investiční firmě Atomico.

To nutí začínající podniky a průmysl, aby byly konkurenceschopné v globální ekonomice. A Švédi jsou v tom často úspěšní – polovina HDP Švédska pochází z vývozu a technologický sektor se v roce 2022 podílel na celkovém vývozu 11 %.

Je tedy otázkou, jestli je to překážka, která švédský tech sektor brzdí, nebo naopak jedna z hlavních ingrediencí jeho receptu na úspěch.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
1

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.