Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investoři by se měli připravit na “velkolepou” korekci trhu

Investoři by se měli připravit na “velkolepou” korekci trhu
Zdroj: depositphotos.com

Sedm největších technologických gigantů, známých jako “velkolepá sedmička”, dosáhlo v loňském roce hvězdných výsledků, když v průměru vzrostly o 106 %, zatímco širší trh, reprezentovaný indexem S&P 500, posílil o 24 %.

Nejzářnějším příkladem jejich hvězdného růstu jsou akcie Nvidia, kterým se daří i letos.

Vývoj ceny akcií Nvidia od začátku roku 2023

Načítání
Načítání
Koupit akcie Nvidia! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Navzdory tomu – nebo možná právě proto – hedgeové fondy snižují svou expozici vůči těmto trhákům akciového trhu. Jednou z obav je rostoucí koncentrace trhu kolem těchto sedmi společností, zejména proto, že některé z nich vykazují méně než velkolepé zisky.

  • Analytici snížili hodnocení společností Apple a Tesla poté, co nedosáhly odhadovaných zisků za 4. čtvrtletí – a vzhledem k problémům s iPhony v Číně a rozkolísanému trhu s elektromobily se zdá, že ani jedna ze společností nemá pro rok 2024 zrovna na růžích ustláno.
  • Těchto sedm společností se obchoduje s vysokým oceněním, přičemž jejich průměrný poměr ceny k zisku (P/E ratio) je 37 bodů – ve srovnání s 23násobkem u indexu S&P 500.

Myslíte, že jsou Nvidia, Microsoft a spol. příliš velkolepé na to, aby selhaly?

V analýze 722 hedgeových fondů došlo u šesti ze sedmi megacaps (s výjimkou Amazonu) ke snížení expozice – výrazně větší pokles než zbytek přitom zaznamenaly společnosti Microsoft, Apple a Nvidia.

Podobná koncentrace trhu jako dnes nebyla zaznamenána od konce dvacátých let minulého století, což profesionální správce fondů přimělo zaujmout defenzivnější postoj vůči případnému nedostatečnému výkonu v oblasti umělé inteligence nebo obnovení inflace.

I velcí akcionáři, jako je zakladatel Amazonu Jeff Bezos, přijímají preventivní opatření – za poslední měsíc prodal 50 milionů akcií Amazonu.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
9
7

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.