Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Investiční banka JPMorgan zaplatí pokutu ve výši 920 milionů USD

Investiční banka JPMorgan zaplatí pokutu ve výši 920 milionů USD

Investiční banka JPMorgan zaplatí pokutu ve výši 920 milionů USD

Největší americká banka JPMorgan bude muset zaplatit americkým úřadům pokutu ve výši 920 milionů dolarů poté, co ji shledaly vinnou z manipulování na trzích s futures drahých kovů a státních cenných papírů. Banka se takto vyhne vyšetřování ze strany CFTC, SEC a ministerstva spravedlnosti.

JPMorgan byla obviněna ze spoofingu

JPMorgan se minulý týden v úterý přiznala k manipulování s futures drahých kovů a státních cenných papírů na finančních trzích. Banka navíc souhlasila i se zaplacením pokuty za nezákonné chování ve výši 920 milionů dolarů.

Americké finanční regulační orgány spolu s ministerstvem spravedlnosti uvedly, že tradeři pod vedením JPMorgan během osmi let hned několikrát využili takzvaného „spoofingu“. Ten je však již od roku 2010 nezákonný. V praxi tradeři plnili trhy falešnými příkazy za účelem přinutit ostatní tradery posouvat cenu, tak aby na ní mohli profitovat.

Podle prohlášení Komise pro obchodování s futures na komodity (CFTC) tradeři zadali během let 2008 až 2016 více jak sto tisíc falešných příkazů týkající se futures, které však nikdy neměli v plánu provést.

Agentura upozornila i na fakt, že JPMorgan Securities neukončila tyto praktiky i přesto, že o nich věděla. Udělená pokuta je zároveň i tou nejvyšší, kterou kdy CFTC uložila za přečin ve formě spoofingu.

„Spoofing je čistě a jednoduše ilegální. Tento krok však utvrzuje závazek CFTC zasahovat tvrdě vůči těm, kteří úmyslně porušují naše pravidla, a to bez ohledu na to, o koho se jedná,“ uvedl předseda CFTC Heath P. Tarbert ve svém prohlášení.

 

Předseda CFTC Heath P. Tarbert. Zdroj: Pionline.com

Americké úřady začaly JPMorgan vyšetřovat již v roce 2019

Kauza ohledně spoofingu vyšla na povrch v září minulého roku poté, co byli obžalováni tři z řad současných, ale i bývalých, zaměstnanců JPMorgan.

Obžaloba uvádí, že se na těchto aktivitách podíleli nejen tito, ale i dalších osm nejmenovaných spolupachatelů, kteří také pracovali v kancelářích banky v New Yorku, Londýně a Singapuru.

Jedním z obžalovaných byl i Michael Nowak, který působil na postu generálního ředitele a vedoucího oddělení drahých kovů. Spolu sním byli obviněni i Gregg Smith a Christopher Jordan, kteří oba v minulosti působili jako výkonní ředitelé společnosti, ale i jako tradeři na stejném oddělení jako Nowak.

Všichni zmínění byli společně obviněni z porušení zákona uváděného pod zkratkou RICO (Racketeer Influenced and Corrupt Organizations Act), který vznikl za účelem stíhání zločineckých organizací působících na území USA. Nowak a další tři obvinění odmítli přiznat svoji vinu a domáhali se i stažení obvinění. Naopak zbytek obviněných s úřady dobrovolně spolupracuje.

Vše skončí dohodou o odložení stíhání

JPMorgan po svém přiznání viny kývla na vyrovnání s americkými úřady v podobě uzavření takzvané dohody o odloženém stíhání. V rámci toho bude banka nucena zaplatit již zmíněnou pokutu CFTC a stejně tak i Komisi cenných papírů (SEC). Podle anonymního zdroje by však tato obvinění neměla nějak ovlivnit žádnou z oblastí, ve kterých banka podniká.

Tohle však není jediný vroubek na kontě JPMorgan. V roce 2015 byla banka například obviněna z manipulace s měnami, přičemž i v tomto případě přistoupila na dohodu s americkými úřady a zaplatila pokutu ve výši 550 milionů dolarů.

A jak celá kauza působí na akcie JPMorgan? Zdá se, že je tato zpráva příliš nerozhodila. Možná právě naopak.

Graf ceny akcií JPMorgan Chase
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

A jaký je váš názor na tuto kauzu? Budete shortovat akcie JPMorgan? Napište nám svůj názor do komentářů.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo