Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investiční banka JPMorgan zaplatí pokutu ve výši 920 milionů USD

Publikováno
Investiční banka JPMorgan zaplatí pokutu ve výši 920 milionů USD

Největší americká banka JPMorgan bude muset zaplatit americkým úřadům pokutu ve výši 920 milionů dolarů poté, co ji shledaly vinnou z manipulování na trzích s futures drahých kovů a státních cenných papírů. Banka se takto vyhne vyšetřování ze strany CFTC, SEC a ministerstva spravedlnosti.

JPMorgan byla obviněna ze spoofingu

JPMorgan se minulý týden v úterý přiznala k manipulování s futures drahých kovů a státních cenných papírů na finančních trzích. Banka navíc souhlasila i se zaplacením pokuty za nezákonné chování ve výši 920 milionů dolarů.

Americké finanční regulační orgány spolu s ministerstvem spravedlnosti uvedly, že tradeři pod vedením JPMorgan během osmi let hned několikrát využili takzvaného „spoofingu“. Ten je však již od roku 2010 nezákonný. V praxi tradeři plnili trhy falešnými příkazy za účelem přinutit ostatní tradery posouvat cenu, tak aby na ní mohli profitovat.

Podle prohlášení Komise pro obchodování s futures na komodity (CFTC) tradeři zadali během let 2008 až 2016 více jak sto tisíc falešných příkazů týkající se futures, které však nikdy neměli v plánu provést.

Agentura upozornila i na fakt, že JPMorgan Securities neukončila tyto praktiky i přesto, že o nich věděla. Udělená pokuta je zároveň i tou nejvyšší, kterou kdy CFTC uložila za přečin ve formě spoofingu.

„Spoofing je čistě a jednoduše ilegální. Tento krok však utvrzuje závazek CFTC zasahovat tvrdě vůči těm, kteří úmyslně porušují naše pravidla, a to bez ohledu na to, o koho se jedná,“ uvedl předseda CFTC Heath P. Tarbert ve svém prohlášení.

 

Předseda CFTC Heath P. Tarbert. Zdroj: Pionline.com

Americké úřady začaly JPMorgan vyšetřovat již v roce 2019

Kauza ohledně spoofingu vyšla na povrch v září minulého roku poté, co byli obžalováni tři z řad současných, ale i bývalých, zaměstnanců JPMorgan.

Obžaloba uvádí, že se na těchto aktivitách podíleli nejen tito, ale i dalších osm nejmenovaných spolupachatelů, kteří také pracovali v kancelářích banky v New Yorku, Londýně a Singapuru.

Jedním z obžalovaných byl i Michael Nowak, který působil na postu generálního ředitele a vedoucího oddělení drahých kovů. Spolu sním byli obviněni i Gregg Smith a Christopher Jordan, kteří oba v minulosti působili jako výkonní ředitelé společnosti, ale i jako tradeři na stejném oddělení jako Nowak.

Všichni zmínění byli společně obviněni z porušení zákona uváděného pod zkratkou RICO (Racketeer Influenced and Corrupt Organizations Act), který vznikl za účelem stíhání zločineckých organizací působících na území USA. Nowak a další tři obvinění odmítli přiznat svoji vinu a domáhali se i stažení obvinění. Naopak zbytek obviněných s úřady dobrovolně spolupracuje.

Vše skončí dohodou o odložení stíhání

JPMorgan po svém přiznání viny kývla na vyrovnání s americkými úřady v podobě uzavření takzvané dohody o odloženém stíhání. V rámci toho bude banka nucena zaplatit již zmíněnou pokutu CFTC a stejně tak i Komisi cenných papírů (SEC). Podle anonymního zdroje by však tato obvinění neměla nějak ovlivnit žádnou z oblastí, ve kterých banka podniká.

Tohle však není jediný vroubek na kontě JPMorgan. V roce 2015 byla banka například obviněna z manipulace s měnami, přičemž i v tomto případě přistoupila na dohodu s americkými úřady a zaplatila pokutu ve výši 550 milionů dolarů.

A jak celá kauza působí na akcie JPMorgan? Zdá se, že je tato zpráva příliš nerozhodila. Možná právě naopak.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie JPM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

A jaký je váš názor na tuto kauzu? Budete shortovat akcie JPMorgan? Napište nám svůj názor do komentářů.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎