Největší americká banka JPMorgan bude muset zaplatit americkým úřadům pokutu ve výši 920 milionů dolarů poté, co ji shledaly vinnou z manipulování na trzích s futures drahých kovů a státních cenných papírů. Banka se takto vyhne vyšetřování ze strany CFTC, SEC a ministerstva spravedlnosti.
JPMorgan byla obviněna ze spoofingu
JPMorgan se minulý týden v úterý přiznala k manipulování s futures drahých kovů a státních cenných papírů na finančních trzích. Banka navíc souhlasila i se zaplacením pokuty za nezákonné chování ve výši 920 milionů dolarů.
Americké finanční regulační orgány spolu s ministerstvem spravedlnosti uvedly, že tradeři pod vedením JPMorgan během osmi let hned několikrát využili takzvaného „spoofingu“. Ten je však již od roku 2010 nezákonný. V praxi tradeři plnili trhy falešnými příkazy za účelem přinutit ostatní tradery posouvat cenu, tak aby na ní mohli profitovat.
Podle prohlášení Komise pro obchodování s futures na komodity (CFTC) tradeři zadali během let 2008 až 2016 více jak sto tisíc falešných příkazů týkající se futures, které však nikdy neměli v plánu provést.
Agentura upozornila i na fakt, že JPMorgan Securities neukončila tyto praktiky i přesto, že o nich věděla. Udělená pokuta je zároveň i tou nejvyšší, kterou kdy CFTC uložila za přečin ve formě spoofingu.
„Spoofing je čistě a jednoduše ilegální. Tento krok však utvrzuje závazek CFTC zasahovat tvrdě vůči těm, kteří úmyslně porušují naše pravidla, a to bez ohledu na to, o koho se jedná,“ uvedl předseda CFTC Heath P. Tarbert ve svém prohlášení.

Americké úřady začaly JPMorgan vyšetřovat již v roce 2019
Kauza ohledně spoofingu vyšla na povrch v září minulého roku poté, co byli obžalováni tři z řad současných, ale i bývalých, zaměstnanců JPMorgan.
Obžaloba uvádí, že se na těchto aktivitách podíleli nejen tito, ale i dalších osm nejmenovaných spolupachatelů, kteří také pracovali v kancelářích banky v New Yorku, Londýně a Singapuru.
Jedním z obžalovaných byl i Michael Nowak, který působil na postu generálního ředitele a vedoucího oddělení drahých kovů. Spolu sním byli obviněni i Gregg Smith a Christopher Jordan, kteří oba v minulosti působili jako výkonní ředitelé společnosti, ale i jako tradeři na stejném oddělení jako Nowak.
Všichni zmínění byli společně obviněni z porušení zákona uváděného pod zkratkou RICO (Racketeer Influenced and Corrupt Organizations Act), který vznikl za účelem stíhání zločineckých organizací působících na území USA. Nowak a další tři obvinění odmítli přiznat svoji vinu a domáhali se i stažení obvinění. Naopak zbytek obviněných s úřady dobrovolně spolupracuje.
Vše skončí dohodou o odložení stíhání
JPMorgan po svém přiznání viny kývla na vyrovnání s americkými úřady v podobě uzavření takzvané dohody o odloženém stíhání. V rámci toho bude banka nucena zaplatit již zmíněnou pokutu CFTC a stejně tak i Komisi cenných papírů (SEC). Podle anonymního zdroje by však tato obvinění neměla nějak ovlivnit žádnou z oblastí, ve kterých banka podniká.
Tohle však není jediný vroubek na kontě JPMorgan. V roce 2015 byla banka například obviněna z manipulace s měnami, přičemž i v tomto případě přistoupila na dohodu s americkými úřady a zaplatila pokutu ve výši 550 milionů dolarů.
A jak celá kauza působí na akcie JPMorgan? Zdá se, že je tato zpráva příliš nerozhodila. Možná právě naopak.
A jaký je váš názor na tuto kauzu? Budete shortovat akcie JPMorgan? Napište nám svůj názor do komentářů.