Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Indie se stane 3. největší ekonomikou do roku 2030 – Jaká jsou nejlepší ETF na Indii, se kterými lze investovat do tohoto trendu?

Publikováno
Indie se stane 3. největší ekonomikou do roku 2030 – Jaká jsou nejlepší ETF na Indii, se kterými lze investovat do tohoto trendu?
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na to, že Indie se údajně stane 3 největší ekonomikou do roku 2030. Tato země dokonce předstihne i Japonsko a Německo. Server zpravodajské televize CNBC vydal nový průzkum na toto téma. Pojďme si shrnout nejdůležitější informace a data.

V závěru článku se podíváme na 3 nejlepší ETF, se kterými můžete investovat do růstu Indie.

Indie jako 3. největší ekonomika

Indie se do konce desetiletí může stát třetí největší ekonomikou světa, protože předežene Japonsko a Německo. Myslí si to experti společností S&P Global a Morgan Stanley. V růstu ji podporují i peníze, které do země plynou od Indů žijících na Západě. Prognóza S&P vychází z předpokladu, že roční nominální růst hrubého domácího produktu Indie bude do roku 2030 přibližně 6,3 %. Podobně Morgan Stanley odhaduje, že HDP Indie se do roku 2031 více než zdvojnásobí oproti současnosti.

Poznámka

Růst indické ekonomiky ve třetím kalendářním čtvrtletí zpomalil na 6,3 % z 13,5 % v předchozím kvartálu, kdy v zemi začala polevovat protipandemická opatření. Ke zpomalení růstu přispěl také útlum exportu a průmyslu.

Indie nabízí vřelé pobídky domácím i zahraničním investorům

CNBC uvádí, že Indie bude pokračovat v obchodní, finanční a další liberalizaci a že zreformuje trh práce. Spoléhá také na investice do infrastruktury, lidského kapitálu a IT. Některé z reforem už začaly v minulém roce. Vládní kapitálové výdaje se v uplynulém čtvrtletí zvýšily o více než 40 procent. Indická vláda se podle analytiků zaměřuje na to, aby se stala centrem pro zahraniční investory a také výrobní velmocí.

Hlavním nástrojem vlády je systém pobídek vázaných na výrobu, který má podpořit produkci a vývoz. V roce 2020 začala indická vláda program PLIS (Production Linked Incentives), který nabízí pobídky domácím i zahraničním investorům, například ve formě daňových a licenčních úlev.

Banka Morgan Stanley říká, že podíl indického zpracovatelského průmyslu na HDP vzroste do roku 2031 ze současných 15,6 na 21 %. To podle banky znamená, že příjmy ze zpracovatelského průmyslu by se mohly ze současných 447 miliard dolarů (10,4 bilionů korun) zvýšit zhruba trojnásobně. Výhled Morgan Stanley by podle analytiků banky mohla ohrozit především dlouhodobá celosvětová recese, protože Indie je ekonomikou vysoce závislou na obchodu a téměř pětina její produkce se vyváží. Jako další riziko analytici uvádějí nabídku kvalifikované pracovní síly či nepříznivé geopolitické události.

Peníze, které migranti zasílají rodinám v Indii, jsou důležitým zdrojem příjmů

Podle výpočtů Světové banky doputuje letos do Indie více než 100 miliard dolarů, v přepočtu více než 2,3 bilionu korun, informovala CNN. Jde o největší objem peněz zasílaných migranty, tzv. remitencí, který kdy do kterékoli země na světě přijde. Peníze, které migranti zasílají rodinám v zemích původu, jsou v chudších státech důležitým zdrojem příjmů a obživy.

Indie se podle Světové banky stala zemí s nejvyšším příjmem remitencí už v minulém roce. Indická diaspora do vlasti zaslala v loňském roce 89,4 miliard dolarů (přibližně dva biliony korun).

Poznámka

Mezi další země, které jsou největšími příjemci remitencí, můžeme zařadit Mexiko, Čínu a Filipíny. Celkový obnos peněz, který lidé žijící v zahraničí poslali do zemí původu s nízkými a středními příjmy, letos Světová banka odhaduje na 626 miliard dolarů (zhruba 14,5 bilionů korun).

V příštím roce kvůli rostoucí inflaci očekává Světová banka snížení dosavadního růstu zaslaných remitencí. Již letos byl nárůst remitencí oproti loňskému roku menší a klesl z 10 na 5 %.

ETF jako možnost podílet se na indickém růstu – 3 nejlepší indické ETF

Indie je rozvíjející se ekonomikou s obrovským potenciálem. Pro hodně investorů je indická ekonomika stále neznámou oblastí, která však skrývá mnoho investičních příležitostí i specifických rizik. Pokud chcete diverzifikovat své investice do ekonomiky Indie, ETF jsou vhodným způsobem. Náklady jsou relativně nízké a ETF nabízejí širokou diverzifikaci. ETF obvykle sledují určitý index.

V Indii je hlavním indexem S&P BSE SENSEX (Bombay Stock Exchange), existuje však také index výše zmíněné burzy NSE (National Stock Exchange). Nejdůležitější indický index ale není ve formě ETF k dispozici a musíme se tedy podívat na alternativy. FTSE ETF a MSCI ETF jsou oba velmi diverzifikované. Hlavní rozdíl mezi FTSE a MSCI je v tom, že MSCI má ve svém portfoliu ICICI bank s váhou 6,5 %.

1. Franklin FTSE India ETF (IE00BHZRQZ17)

Franklin FTSE India UCITS ETF je ETF s malým objemem 4 miliony EUR. S náklady 0,19% je Franklin India ETF více než 3krát levnější než 2. ETF v tomto seznamu, který si účtuje 0,65 %. To je hlavní důvod, proč je Franklin FTSE India UCITS ETF první na našem zmiňovaném seznamu navzdory malému objemu.

Další výhodou Franklin FTSE India UCITS ETF je, že firma ICICI Bank nemá v indexu tak velkou váhu. Akcie této společnosti jsou drahé a vzhledem k převládajícím problémům se splatností úvěrů, jsou i rizikové.

Největšími společnostmi v indexu jsou Reliance Industries (12 %), Housing development finance corp (9.9 %) a Infosys (6.4 %). ETF sleduje celkem 153 akcií s průměrným poměrem P/E ve výši 20,5.

2. iShares MSCI India ETF (IE00BZCQB185)

IShares MSCI India UCITS ETF je s objemem 316 milionů EUR přiměřeně velký. Náklady jsou poměrně drahé 0,65 %, což je důvod, proč je iShares India ETF až na druhém místě.

Největšími společnostmi v indexu jsou Reliance Industries (9,9 %), Housing development finance corp (9,9 %) a ICICI Bank (6,5 %). Celkově ETF sleduje 84 akcií. To je poměrně malé číslo vzhledem k velkému počtu perspektivních indických společností.

Z hlediska sektorů jsou v IShares MSCI India UCITS ETF zastoupeny ze 30 % finanční sektor, z 15,6 % energetický sektor a ze 14,4 % technologický sektor.

3. Lyxor MSCI India ETF (FR0010361683)

Lyxor MSCI India UCITS ETF je největším indickým ETF s objemem přes 808 milionů EUR. Toto ETF je však na posledním místě tohoto seznamu kvůli velkým nákladům, které činí 0,85 %. Největšími společnostmi v indexu jsou Reliance Industries (11,7 %), Housing development finance corp (9,9 %) a ICICI Bank (6,5 %). Tady je jasně vidět, že jak Lyxor India ETF, tak iShares India ETF sledují index vytvořený MSCI. Z hlediska rozložení kapitálu se oba indexy liší minimálně.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele. Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎