Finex.cz logo
Menu
Finex » ETF » Indie se stane 3. největší ekonomikou do roku 2030 - Jaká jsou nejlepší ETF na Indii, se kterými lze investovat do tohoto trendu?

Indie se stane 3. největší ekonomikou do roku 2030 - Jaká jsou nejlepší ETF na Indii, se kterými lze investovat do tohoto trendu?

Indie se stane 3. největší ekonomikou do roku 2030 - Jaká jsou nejlepší ETF na Indii, se kterými lze investovat do tohoto trendu?
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na to, že Indie se údajně stane 3 největší ekonomikou do roku 2030. Tato země dokonce předstihne i Japonsko a Německo. Server zpravodajské televize CNBC vydal nový průzkum na toto téma. Pojďme si shrnout nejdůležitější informace a data.

V závěru článku se podíváme na 3 nejlepší ETF, se kterými můžete investovat do růstu Indie.

Indie jako 3. největší ekonomika

Indie se do konce desetiletí může stát třetí největší ekonomikou světa, předstihne Japonsko a Německo. Myslí si to analytici společností S&P Global a Morgan Stanley. V růstu ji podporují i peníze, které do země plynou od Indů žijících v zahraničí. Prognóza S&P vychází z předpokladu, že roční nominální růst hrubého domácího produktu Indie bude do roku 2030 činit v průměru 6,3 %. Podobně Morgan Stanley odhaduje, že HDP Indie se do roku 2031 pravděpodobně více než zdvojnásobí proti současné úrovni.

Server CNBC uvádí, že Indie má podmínky pro ekonomický boom, který pohání offshoring, investice do výroby, energetická transformace a vyspělá digitální infrastrukturou země. Díky těmto faktorům se (Indie) do konce desetiletí stane třetí největší ekonomikou a burzou na světě.

Indie nabízí štědré pobídky domácím i zahraničním investorům

CNBC uvádí, že Indie bude pokračovat v obchodní a finanční liberalizaci a že zreformuje trh práce. Spoléhá také na investice do infrastruktury a lidského kapitálu. Některé z reforem už začaly. Vládní kapitálové výdaje se v uplynulém čtvrtletí zvýšily o více než 40 %. Tamní vláda se podle analytiků zaměřuje na to, aby se stala centrem pro zahraniční investory a také výrobní velmocí.

Jejím hlavním nástrojem k tomu je systém pobídek vázaných na výrobu, který má podpořit produkci a vývoz. V roce 2020 spustila indická vláda program PLIS (Production Linked Incentives), který nabízí pobídky domácím i zahraničním investorům, například ve formě daňových a licenčních úlev.

Banka Morgan Stanley odhaduje, že podíl indického zpracovatelského průmyslu na HDP vzroste do roku 2031 ze současných 15,6 na 21 %. To podle banky znamená, že příjmy ze zpracovatelského průmyslu by se mohly ze současných 447 miliard dolarů (10,4 bilionů korun) zvýšit zhruba na trojnásobek. Výhled Morgan Stanley by podle analytiků banky mohla ohrozit především dlouhodobá globální recese, protože Indie je ekonomikou vysoce závislou na obchodu a téměř pětina její produkce se vyváží. Jako další rizikové faktory analytici uvádějí nabídku kvalifikované pracovní síly či nepříznivé geopolitické události.

Peníze, které migranti zasílají rodinám v Indii, jsou důležitým zdrojem příjmů

Podle propočtů Světové banky doputuje letos do Indie více než 100 miliard dolarů, v přepočtu více než 2,3 bilionu korun, informovala CNN. Jde o největší objem peněz zasílaných migranty, tzv. remitencí, který kdy do kterékoli země na světě doputuje. Peníze, které migranti zasílají rodinám v zemích původu, jsou v chudších státech důležitým zdrojem příjmů.

Indie se podle Světové banky stala zemí s nejvyšším příjmem remitencí již minulý rok. Indická diaspora do vlasti zaslala v loňském roce 89,4 miliard dolarů (přibližně dva biliony korun).

V příštím roce kvůli rostoucí inflaci očekává Světová banka pokles dosavadního růstu zaslaných remitencí. Již letos byl nárůst remitencí oproti loňskému roku menší a klesl z 10 na 5 %.

ETF jako možnost podílet se na indickém růstu – 3 nejlepší indické ETF

Indie je rozvíjející se ekonomikou s obrovským potenciálem. Pro mnoho investorů je indická ekonomika stále neznámou oblastí, která však skrývá mnoho investičních příležitostí i specifických rizik. Pokud chcete diverzifikovat své investice do indické ekonomiky, ETF jsou zajímavým způsobem. Náklady jsou relativně nízké a ETF nabízejí širokou míru diverzifikace. ETF obvykle sledují určitý index.

V Indii je nejslavnějším indexem S&P BSE SENSEX (Bombay Stock Exchange), existuje však také index výše zmíněné burzy NSE (National Stock Exchange). Nejdůležitější indický index však není ve formě ETF k dispozici a musíme se tedy podívat na alternativy. FTSE ETF a MSCI ETF jsou oba široce diverzifikované. Hlavní rozdíl mezi FTSE a MSCI je v tom, že MSCI má ve svém portfoliu ICICI bank s váhou 6,5 %.

1. Franklin FTSE India ETF (IE00BHZRQZ17)

Franklin FTSE India UCITS ETF je velmi malý ETF s objemem 4 miliony EUR. S náklady 0,19% je Franklin India ETF více než 3krát levnější než 2. ETF v našem seznamu, který si účtuje 0,65 %. To je hlavní důvod, proč je Franklin FTSE India UCITS ETF první na našem seznamu navzdory malému objemu.

Další výhodou Franklin FTSE India UCITS ETF je, že společnost ICICI Bank nemá v indexu tak velkou váhu. Akcie této společnosti jsou velmi drahé a vzhledem k převládajícím problémům se splatností úvěrů, jsou navíc i rizikové.

Největšími společnostmi v indexu jsou Reliance Industries (12 %), Housing development finance corp (9.9 %) a Infosys (6.4 %). ETF sleduje celkem 153 akcií s průměrným poměrem P/E ve výši 20,5.

2. iShares MSCI India ETF (IE00BZCQB185)

IShares MSCI India UCITS ETF je s objemem 316 milionů EUR přiměřeně velký. Náklady jsou poměrně drahé 0,65 %, což je důvod, proč je iShares India ETF až na druhém místě.

Největšími společnostmi v indexu jsou Reliance Industries (9,9 %), Housing development finance corp (9,9 %) a ICICI Bank (6,5 %). Celkově ETF sleduje 84 akcií. To je poměrně malé číslo vzhledem k velkému počtu perspektivních indických společností.

Z hlediska sektorů jsou v IShares MSCI India UCITS ETF zastoupeny ze 30 % finanční sektor, z 15,6 % energetický sektor a ze 14,4 % technologický sektor.

3. Lyxor MSCI India ETF (FR0010361683)

Lyxor MSCI India UCITS ETF je největším indickým ETF s objemem 808 milionů EUR. Toto ETF je však na posledním místě našeho seznamu kvůli vysokým nákladům, které činí 0,85 %. Největšími společnostmi v indexu jsou Reliance Industries (11,7 %), Housing development finance corp (9,9 %) a ICICI Bank (6,5 %). Zde je jasně vidět, že jak Lyxor India ETF, tak iShares India ETF sledují index vytvořený MSCI. Z hlediska rozložení kapitálu se oba indexy liší minimálně.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo