SELECT `timestamp` FROM wp_chart_data WHERE `data_type` = 2 AND (post_type='indice' AND id LIKE 'US500') GROUP BY id ORDER BY `timestamp` ASC LIMIT 1 SELECT `timestamp` FROM wp_chart_data WHERE `data_type` = 2 AND (post_type='indice' AND id LIKE 'US500') GROUP BY id ORDER BY `timestamp` ASC LIMIT 1
Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Akcie » Index S&P 500 nebezpečně zrcadlí svůj vývoj z roku 2009 – je důvod k obavám?

Index S&P 500 nebezpečně zrcadlí svůj vývoj z roku 2009 – je důvod k obavám?

Index S&P 500 nebezpečně zrcadlí svůj vývoj z roku 2009 - je důvod k obavám?
Zdroj: depositphotos.com
SELECT `timestamp` FROM wp_chart_data WHERE `data_type` = 2 AND (post_type='indice' AND id LIKE 'US500') GROUP BY id ORDER BY `timestamp` ASC LIMIT 1

V polovině března, když se americký akciový trh blížil ke svému dnu, pustil do světa Nicholas Colas, bývalý manager hedgeového fondu a spoluzakladatel společnosti DataTrek Research, myšlenku, že podobnou souhru událostí na akciovém trhu viděl už dříve. V té době psal, že se nacházíme v situaci z října 2008.

Společnost DataTrek Research se zabývá výzkumem trhu a ve svých pravidelných newsletterech z té doby doporučovala investorům nákupy navzdory zcela běžným 5% denním propadům trhu. Tato strategie se nakonec ukázala jako velmi efektivní – pravděpodobně mnohem efektivnější, než si kdokoliv myslel.

Trh se už v srpnu loňského roku vrátil na svá historická maxima a poté rostl dále.

Aktuální situace se stále nápadně podobá minulosti

Ani téměř o rok později se však podobnost s minulostí nevytrácí. Colas ve svém nedávném newsletteru opět upozorňoval na scénář z roku 2009, kterému se současná situace stále zjevně podobá.

Po dosažení dna trhu během finanční krize následoval za dalších 219 dnů růst amerického indexu S&P 500 o 70 %. Během současného vývoje bylo za 219 obchodních dnů následovaných po 23. březnu dosaženo růstu o 71 %.

I když není minulá výkonnost zárukou budoucích výsledků, každého musí nyní napadnout, co bude dál, pokud byl dosavadní vývoj tak podobný? Podívejte se na graf níže, kde je oranžovou barvou znázorněna aktuální situace a modrou barvou je zobrazen vývoj z let 2008-2009.

Srovnání vývoje amerického akciového trhu v roce 2009 a 2020
Srovnání vývoje amerického akciového trhu v roce 2009 a 2020. Zdroj: finance.yahoo.com

Můžeme očekávat výraznou korekci?

Pokud bychom opravdu vycházeli z předpokladu, že se situace bude nadále vyvíjet stejně, můžeme nyní očekávat propad indexu S&P 500 okolo 8,2 %. Není ovšem příliš důvodů k panice. Z grafu je zjevné, že hned o měsíc později byl americký akciový trh opět na svých historických maximech.

Rozhodně byste tak neměli tento graf brát jako signál k prodeji svých pozic nebo jako impulz k shortovaní amerického benchmarkového indexu. V současnosti existuje mnoho faktorů, které mohou do situace promlouvat, jenž jsme v období 2008-2009 neznali. Především se stále potýkáme s probíhající pandemií a centrální banky pokračují se svým kvantitativním uvolňováním, čímž stále nafukují peněžní zásobu.

Zamyšlení nad minulostí může být ale také poměrně zajímavou lekcí o tom, jak funguje cyklické obnovení akciového trhu po jeho propadu. Graf nakonec také ukazuje, že jsme se v roce 2020 několikrát odchýlili z vyšlapané cesty a v roce 2021 se může dít totéž.

Hodnota indexu S&P 500 od 1. 1. 2020
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Co všechno si může investor odnést z historie?

Z historie také vyplývá, že ke korekci amerického akciového trhu alespoň o 10 % dochází každých 16 měsíců, 20% propady se však objevují pouze jednou za 7 let a více než 30% propady jsou ještě ojedinělejší.

Přesto je nepochybné, že je aktuální podoba s minulostí zajímavá a pravděpodobně vás napadá otázka, kam by se mohl ubírat akciový trh dál… Mnohem důležitější otázka však zní: „Jaká je vaše investiční strategie?“

I kdyby došlo k výraznější korekci, mějte na paměti, že by neměla být fatální, pokud si ji my investoři nezpůsobíme sami masivními výprodeji a panikou.

Investujete-li s dostatečně dlouhým investičním horizontem, neměli byste se vývoje v následujících měsících příliš obávat.

Z historického hlediska je vývoj amerického akciového trhu jasný – dlouhodobě roste.

Stejně tak i roste úspěšnost investiční strategie dlouhodobých investorů. 94 % dekád amerického akciového trhu bylo ziskových a pokud byste analyzovali jakékoliv 20leté období, zjistili byste, že byl americký akciový trh vždy v plusu.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo