Index S&P 500 ve čtvrtek dosáhl svého historického maxima. Spolu s ním se úspěchu dočkaly i další dva vedoucí indexy Dow Jones Industrial Average a Nasdaq. Jedním z důvodů má být rekordní růst zisků ve třetím čtvrtletí, a to i přesto, že většina společností čelí rychlému nárůstu nákladů.
Všechny tři přední indexy zaznamenaly v minulém týdnu růst
Minulý týden se do historie akciových indexů zapsal jako jeden z nejúspěšnějších v post-pandemickém období. Index S&P 500 dosáhl ve čtvrtek 21. října svého nového historického maxima, kdy vzrostl o 0,3 % na 4 549,78 bodu. Jednalo se tak již o sedmý den v řadě, kdy zaznamenal růst.
S&P 500 během minulého týdne vzrostl téměř o 1,75 %, přičemž za celý říjen se jedná až o 5% růst.
Naopak index Dow Jones Industrial Average dosáhl historického denního maxima, kdy vzrostl o 0,6 %. Na konci dne však jeho cena opět klesla, a to především kvůli akciím BMI, které zaznamenaly ve čtvrtek nemalou ztrátu. Třetí index Nasdaq ve stejný den vzrostl o 0,6 % na 15 215,20 bodu.
Indexu S&P 500 pomohla hlavně Tesla
Trhu se po dlouhé době podařilo svést se na vlně růstu právě během října, díky čemuž se dařilo většině společností vytvářet vysoké zisky, i navzdory rostoucím nákladům. Konkrétně více než 84 % společností, zahrnutých v indexu S&P 500, dokázalo vykázat mnohem vyšší zisky, než jaké předpovídali samotní analytici.
Jeden z největších růstů zaznamenaly často opěvované akcie Tesla, které vzrostly o 3,3 %, a to v návaznosti na oznámení svých rekordních zisků ve třetím čtvrtletí. Stejně na tom byly například i akcie HP (růst o 7 %), akcie Netflix (růst o 4,4 %), akcie Nvidia (růst o 2,6 %) nebo akcie American Airlines (růst o 1,9 %).
Dařilo se i burzovním nováčkům včetně akcií WeWork, které v první den obchodování vzrostly o 11 %. Velkým překvapením byly pak akcie SPAC společnosti Digital World Acquisition, která má v plánu spojit se s mediální skupinou Donalda Trumpa. Ten před nedávnem oznámil, že se chystá založit svoji vlastní sociální síť, což se odrazilo i na ceně akcií již zmíněné společnosti, které vzrostly o více než 357 %.
Některým technologickým společnostem se i přesto nedařilo
V minulém týdnu se i přes velký optimismus některým technologickým společnostem zrovna moc nedařilo. Jednou z nich byl i Snap, jehož akcie klesly o 27 % na 55,12 dolarů. Důvodem mělo být oznámení týkající se omezení jeho výdělků z reklam, které porušují nově nastavená pravidla Applu.
V návaznosti na to začaly klesat akcie ostatních technologických společností včetně akcií Facebooku (pokles 5 %) a akcií Alphabetu (Google) (pokles 3 %). S poklesem se potýkají i akcie Intel, které značně zasáhl současný nedostatek čipů na trhu. Jeho akcie klesly ve čtvrtek téměř o 12 %, a to ihned po oznámení jeho hospodářských výsledků za třetí čtvrtletí.
Míra nezaměstnanosti napříč USA klesá
Velkou část investorů potěšily pozitivní zprávy ohledně klesající nezaměstnanosti. Podle posledních informací klesl počet nezaměstnaných osob v USA na nové pandemické dno. Konkrétně se jednalo o pokles na 290 000, což je o 6 000 méně než předminulý týden.
Pozitivní jsou i názory velké části analytiků, kteří věří, že by následující měsíce mohly být silně býčí. To je však možné jen za předpokladu, že i nadále budeme svědky rychlého růstu zisků většiny společností, které v současnosti čelí hned několika překážkám, jak v podobě nedostatku komponentů či materiálů, ale i zvyšujících se nákladů.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.