Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tesla zvyšuje dodávky elektromobilů navzdory globálnímu nedostatku polovodičů

Publikováno
Tesla zvyšuje dodávky elektromobilů navzdory globálnímu nedostatku polovodičů
Zdroj: depositphotos.com

Globální omezení dodávek polovodičů si vybírá daň u výrobců automobilů po celém světě, s výjimkou společnosti Tesla. Průkopník elektromobility vyrábí a dodává rekordní počet vozidel a problémy s dodávkami zvládá velmi dobře.

Výrobní a prodejní výsledky společnosti Tesla ve třetím čtvrtletí roku 2021 dosáhly nové historicky nejvyšší úrovně. Společnost se začíná pomalu blížit k celoročnímu prodeji o objemu 1 milionu elektromobilů. Většina prodejů připadá na Model 3 a Model Y, zatímco prodeje upgradovaných modelů S a X se teprve rozjíždí.

Zdroj: insideevs.com
Vývoj počtu dodaných elektromobilu Tesla v jednotlivých čtvrtletích
Vývoj počtu dodaných elektromobilů Tesla v jednotlivých čtvrtletích

Celková výroba se ve 3. čtvrtletí meziročně zvýšila o 64 % na 237 823 kusů. To je nejlepší výsledek v historii. Drtivou většinu nově produkovaných vozidel přitom představuje výroba Modelu 3 a Modelu Y meziročně vzrostla o 79 % na 228 882 kusů. Výroba Modelu S a Modelu X vzrostla z 2 340 kusů ve 2. čtvrtletí na 8 941 kusů ve 3. čtvrtletí, ale stále je to meziroční pokles o více než 47 %. Na celkových číslech zahrnujících produkci však má tento výsledek pramalý vliv.

Co se týče prodejů, podařilo se Tesle zákazníkům dodat 241 300 kusů elektromobilů (meziroční nárůst o 73 %) – nový rekord, z toho 232 025 kusů (nárůst o 87 %) tvoří Model 3 a Model Y.

Poznámka

Pro srovnání: Konkurenční General Motors dodal ve 3. čtvrtletí v USA 446 997 vozidel. To představuje meziroční pokles o 33 %. Prodeje společnosti Ford ve stejném období poklesly o zhruba 27 %.

Jak je možné, že je Tesla schopná odolávat problémům v dodavatelském řetězci?

Objemy výroby a prodejů Tesly za 3. čtvrtletí naznačují, že se společnost i nadále poměrně dobře vyrovnává s omezeními v dodavatelských řetězcích. Tesla překonala očekávání objemu výroby za 3. čtvrtletí, přičemž polovodičovou krizi zvládá mnohem lépe než většina ostatních automobilek. Jak je to možné? Využívá paralelního zásobování čipy vlastní konstrukce.

Vzhledem k tomu, že Tesla používá stejné čipy jak v zařízeních Powerwall, tak v automobilech, snížila výrobu zařízení Powerwall a upřednostnila výrobu automobilů, aby uspokojila poptávku v době problémů s dodávkami polovodičů.

Generální ředitel společnosti, Elon Musk, během konferenčního hovoru k hospodářským výsledkům za 2. čtvrtletí uvedl, že inženýři Tesly museli podstoupit neuvěřitelně intenzivní úsilí při hledání alternativních čipů. Psaní nového firmwaru, integrace s vozidlem i testování dopadlo pozitivně, a tak se automobilce podařilo jako jedné z mála udržet výrobu na dostatečné úrovni, aby uspokojila poptávku po elektromobilech.

Nyní se očekává, že Tesla ve třetím čtvrtletí vykáže tržby z automobilového průmyslu ve výši 12,5 miliardy dolarů, což by představovalo 63% meziroční růst. Hospodářské výsledky bude Tesla oznamovat 20. října. Máme se na co těšit.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.