Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Tesla zvyšuje dodávky elektromobilů navzdory globálnímu nedostatku polovodičů

Tesla zvyšuje dodávky elektromobilů navzdory globálnímu nedostatku polovodičů

Tesla zvyšuje dodávky elektromobilů navzdory globálnímu nedostatku polovodičů
Zdroj: depositphotos.com

Globální omezení dodávek polovodičů si vybírá daň u výrobců automobilů po celém světě, s výjimkou společnosti Tesla. Průkopník elektromobility vyrábí a dodává rekordní počet vozidel a problémy s dodávkami zvládá velmi dobře.

Výrobní a prodejní výsledky společnosti Tesla ve třetím čtvrtletí roku 2021 dosáhly nové historicky nejvyšší úrovně. Společnost se začíná pomalu blížit k celoročnímu prodeji o objemu 1 milionu elektromobilů. Většina prodejů připadá na Model 3 a Model Y, zatímco prodeje upgradovaných modelů S a X se teprve rozjíždí.

Vývoj počtu dodaných elektromobilu Tesla v jednotlivých čtvrtletích
Vývoj počtu dodaných elektromobilů Tesla v jednotlivých čtvrtletích
Zdroj: insideevs.com

Celková výroba se ve 3. čtvrtletí meziročně zvýšila o 64 % na 237 823 kusů. To je nejlepší výsledek v historii. Drtivou většinu nově produkovaných vozidel přitom představuje výroba Modelu 3 a Modelu Y meziročně vzrostla o 79 % na 228 882 kusů. Výroba Modelu S a Modelu X vzrostla z 2 340 kusů ve 2. čtvrtletí na 8 941 kusů ve 3. čtvrtletí, ale stále je to meziroční pokles o více než 47 %. Na celkových číslech zahrnujících produkci však má tento výsledek pramalý vliv.

Co se týče prodejů, podařilo se Tesle zákazníkům dodat 241 300 kusů elektromobilů (meziroční nárůst o 73 %) – nový rekord, z toho 232 025 kusů (nárůst o 87 %) tvoří Model 3 a Model Y.

Jak je možné, že je Tesla schopná odolávat problémům v dodavatelském řetězci?

Objemy výroby a prodejů Tesly za 3. čtvrtletí naznačují, že se společnost i nadále poměrně dobře vyrovnává s omezeními v dodavatelských řetězcích. Tesla překonala očekávání objemu výroby za 3. čtvrtletí, přičemž polovodičovou krizi zvládá mnohem lépe než většina ostatních automobilek. Jak je to možné? Využívá paralelního zásobování čipy vlastní konstrukce.

Vzhledem k tomu, že Tesla používá stejné čipy jak v zařízeních Powerwall, tak v automobilech, snížila výrobu zařízení Powerwall a upřednostnila výrobu automobilů, aby uspokojila poptávku v době problémů s dodávkami polovodičů.

Generální ředitel společnosti, Elon Musk, během konferenčního hovoru k hospodářským výsledkům za 2. čtvrtletí uvedl, že inženýři Tesly museli podstoupit neuvěřitelně intenzivní úsilí při hledání alternativních čipů. Psaní nového firmwaru, integrace s vozidlem i testování dopadlo pozitivně, a tak se automobilce podařilo jako jedné z mála udržet výrobu na dostatečné úrovni, aby uspokojila poptávku po elektromobilech.

Nyní se očekává, že Tesla ve třetím čtvrtletí vykáže tržby z automobilového průmyslu ve výši 12,5 miliardy dolarů, což by představovalo 63% meziroční růst. Hospodářské výsledky bude Tesla oznamovat 20. října. Máme se na co těšit.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo