Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Hrozí celosvětová daňová válka, která tvrdě zasáhne velké technologické firmy!

Globální dohodu o odstranění mezer v zákonech, které umožnují obří daňové úniky, zastavil Senát Spojených států. Hrozí daňová válka bohatých zemí.

Hrozí celosvětová daňová válka, která tvrdě zasáhne velké technologické firmy!
Zdroj: depositphotos.com

Významná patová situace ve Washingtonu ohrožuje přelomovou daňovou dohodu, kterou v uplynulých deseti letech pečlivě vyjednalo 140 zemí.

Mnoho odborníků považuje tuto dohodu za největší pokus o globální daňovou reformu za posledních 100 let.

Analytici varují, že pokud Spojené státy tuto dohodu neratifikují, může to rozpoutat daňovou válku mezi nejbohatšími zeměmi světa, která by mohla mít dopad na technologické giganty, jako jsou Google, Apple, Meta a Amazon.

Reforma 1. pilíře

V čele úsilí o dohodu stojí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která se snaží odstranit mezery v zákonech, jež velkým nadnárodním korporacím umožňují vyhnout se placení daní ve výši až 240 miliard dolarů ročně.

V roce 2021 OECD zprostředkovala dohodu známou jako Reforma prvního pilíře, která nařizuje společnostem platit daně v zemích, kde generují příjmy, bez ohledu na umístění jejich sídla.

Reforma 1. pilíře představuje více než deset let jednání a spolupráce mezi členskými zeměmi OECD. Dohoda však měla být ratifikována do 30. června, což se nepodařilo. Zatímco Bidenova administrativa plán podporuje, republikáni v Senátu jsou proti a rozdělený Senát ratifikační proces v USA zastavil.

Info

Ke složitosti situace přispívá i to, že současná politická polarizace v USA komplikuje dosažení konsensu, což může mít dlouhodobé dopady na globální ekonomiku.

Podle Ústavy USA je ke schválení daňových smluv zapotřebí dvoutřetinové většiny hlasů v Senátu, což je překážka, která se dosud ukázala jako nepřekonatelná.

Bývalý prezident Donald Trump navíc naznačil, že pokud se v listopadu vrátí do Oválné pracovny, pak reformu nepodpoří.

Země zavádí lokální daně

Ostatní země na rozhodnutí USA nečekají. Kanada již zavedla místní daň pro největší světové technologické společnosti, čemuž se smlouva OECD snažila zabránit.

Nový Zéland je dalším příkladem země, která se rozhodla jednat samostatně, což odráží rostoucí frustraci z pomalého pokroku v globálních daňových reformách. Oznámil plány na zavedení vlastní daně z digitálních služeb pro velké nadnárodní společnosti od roku 2025.

Manal Corwinová, ředitelka centra OECD pro daňovou politiku a správu, navzdory neúspěchům zůstává optimistická.

“Země jsou stále u jednacího stolu právě proto, že děláme pokroky,” prohlásila. “S příchodem každého z těchto milníků, ať už je úspěšně uzavřeme k danému datu, nebo ne, se blížíme k cíli. Právě proto je naše angažovanost stále vysoká a zůstáváme optimističtí, že (skupina) může dosáhnout konečné dohody.”

Optimismus OECD navzdory neúspěchům svědčí o důležitosti této reformy pro globální ekonomickou stabilitu a spravedlnost.

Nekonzistence ohrožuje investice i národní ekonomiky

Nedosažení globální dohody by mohlo vést k “daňové válce”, kdy by země soupeřily o příjmy od velkých nadnárodních společností snižováním svých daňových sazeb. Tento scénář by vytvořil nekonzistentní daňové prostředí pro technologické společnosti a zkomplikoval by jejich globální operace.

Megan Funkhouserová z Rady průmyslu informačních technologií, která zastupuje technologický sektor, upozornila na rizika nejistého prostředí.

“Když se společnosti cítí bezpečně a mohou předvídat, kam se bude politika ubírat a jaké budou globální finanční vyhlídky v dohledné budoucnosti, jsou si mnohem jistější při investování,” vysvětlila.

Info

Studie ukazují, že stabilní daňové prostředí může zvýšit míru investic do technologických inovací až o 30 %.

Naopak, pokud zdanění a globální politika vůči digitálním společnostem zůstanou “nejisté, nepředvídatelné a nestabilní”, budou podle ní tyto firmy váhat, zda v dané zemi investovat, přispívat k hospodářskému růstu a vytvářet či udržovat pracovní místa.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.