Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Hledáte jednoduchý způsob, jak porazit S&P 500? Tento fond je odpověď!

Investoři, kteří hledají způsob, jak dlouhodobě překonat S&P 500, by měli zvážit Vanguard Growth ETF. Tento fond nabízí výrazně vyšší výnosy díky svému zaměření na technologie.

Hledáte jednoduchý způsob, jak porazit S&P 500? Tento fond je odpověď!
Zdroj: depositphotos.com

Index S&P 500 je považován za měřítko amerického akciového trhu. Zahrnuje přibližně 500 největších společností, které se obchodují na hlavních amerických burzách (NYSE a Nasdaq).

Jedná se o index vážený dle tržní kapitalizace, což znamená, že čím větší je hodnota společnosti, tím větší procento indexu její akcie představují.

Mnoho investičních profesionálů se snaží překonat výnos indexu S&P 500, ale ukázalo se, že to není snadný úkol. Tento index v průběhu let dosahoval dobrých výsledků a za posledních 10 let (ke konci července) dosahoval průměrného ročního výnosu 13,2 %.

Podle společnosti S&P více než 87 % amerických fondů akcií s velkou kapitalizací v uplynulém desetiletí nedosáhlo výkonnosti indexu S&P 500.

Jeden burzovně obchodovaný fond (ETF) však v uplynulém desetiletí trvale překonával index S&P 500 a je pravděpodobné, že tato výkonnost bude pokračovat i v příštím desetiletí. Tímto ETF je Vanguard Growth ETF. Pojďme se na něj podívat blíže.

Aktuální vývoj hodnoty indexu S&P 500

ETF, který trvale překonává výkonnost indexu S&P 500

Vanguard Growth ETF se podobá burzovně obchodovaným fondům, které sledují index S&P 500, s tím rozdílem, že sleduje index CRSP US Large Cap Growth Index, což je v podstatě růstová část indexu S&P 500.

Vanguard Growth ETF tak s benchmarkem amerického akciového trhu sdílí mnoho stejných hlavních položek, ale fond od Vanguardu je obecně drží v mnohem vyšším procentuálním podílu.

Na konci druhého čtvrtletí byly například akcie Apple největším podílem v obou fondech, ale výrobce iPhonů tvořil 12,9 % podílu ve fondu Vanguard Growth ETF oproti 6,9 % ve fondu Vanguard S&P 500 ETF, který sleduje index S&P 500.

V důsledku toho je fond Vanguard Growth ETF mnohem více zatížen technologickými a spotřebními akciemi než index S&P 500. Téměř 60 % jeho portfolia tvoří technologické akcie a dalších téměř 17 % akcie spotřebního sektoru.

Pro srovnání, největšími sektory ETF sledujících index S&P 500 jsou technologie s více než 31 %, následované finančními společnostmi s 13 %.

Vyšší podíl technologických akcií ve Vanguard Growth ETF mu v průběhu let pomohl k lepším výsledkům, přičemž ke konci července dosáhl ročního výnosu 15,3 % za posledních deset let.

Ačkoli to nemusí znít jako velký rozdíl oproti výkonnosti S&P 500, dodatečný výnos z investice 100 000 dolarů do fondu Vanguard Growth ETF oproti běžnému S&P 500 ETF by za 10 let činil 73 580 dolarů.

Proč by měl fond Vanguard Growth ETF i nadále dosahovat lepších výsledků?

Ačkoli minulá výkonnost není zárukou výkonnosti budoucí, existuje důvod se domnívat, že fond Vanguard Growth ETF bude v příštím desetiletí nadále překonávat index S&P 500.

Tento fond je mnohem více zatížen technologickými akciemi, což mu pravděpodobně dává dlouhodobou výhodu.

Tyto společnosti mají tendenci růst a stát se největšími společnostmi na světě. Existuje důvod, proč devět z největších složek indexu S&P 500 tvoří společnosti spojené s technologiemi, mezi něž patří například Amazon, Nvidia a Tesla.

Berkshire Hathaway je ve skutečnosti jedinou nerůstovou společností v první desítce největších podílů v indexu S&P 500.

Vzhledem k tomu, že růstové společnosti mají tendenci růst a stávají se největšími společnostmi na světě, existuje důvod se domnívat, že tyto společnosti budou i nadále dlouhodobě překonávat hodnotové společnosti.

Navíc se nacházíme, jak se zdá, na počátku významného technologického posunu v souvislosti s umělou inteligencí (AI). Vzhledem k tomu, že umělá inteligence a technologie nadále mění svět, jeví se nadváha investic v tomto odvětví jako dobrá dlouhodobá sázka.

Uvažujete o investování do Vanguard Growth ETF? Zvážit můžete platformu Fio eBroker:

Favorit redakce

Investování zahrnuje rizika ztrát.‎
Výhody
  • Americké i české dividendy jsou daněny výhodnou 15% sazbou
  • Možnost investovat do téměř všech myslitelných českých, německých a amerických akcií a ETF
Nevýhody
  • Vysoké poplatky za obchodování i dlouhodobé investování
  • Absence populárních instrumentů, jako jsou forex, CFD, kryptoměny a další spekulativní nástroje

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.