Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Hledáte investici do budoucnosti automobilového průmyslu? 3 nejzajímavější akcie autonomních vozů

Publikováno
Hledáte investici do budoucnosti automobilového průmyslu? 3 nejzajímavější akcie autonomních vozů
Zdroj: Fool.com

Pokrok a vývoj technologií pomalu přináší revoluci do odvětví dopravy. Stále více společností se snaží přijít s vlastním řešením autonomních vozidel (AV), které by měly nejenom zvýšit pohodlí řidičů, ale také přinést do silniční dopravy zlepšení bezpečnosti.

Za posledních 12 měsíců špičkové AV (autonomní vozy) i EV (elektrické vozy) akcie hromadně překonávaly výkonnost širšího automobilového průmyslu. Do značné míry za to vděčí globální pandemii covid-19, která negativně ovlivnila většinu tradičních automobilových akcií.

Před investory nyní stojí významná výzva. Mají se soustředit pouze na EV akcie, nebo dát přednost společnostem, které se zabývají autonomním řízením. Mají případně hledat jejich kombinaci, která nabízí EV i AV řešení, nebo ještě něco úplně jiného?

Vzhledem k tomu, že do odvětví AV vstupuje mnoho velkých hráčů, rozhodně se vyplatí zaměřit na některé společnosti více. Pojďme se blíže podívat na tři různorodé společnosti, které se intenzivně zabývají řešením autonomního řízení a každá nabízí investorovi trochu něco jiného.

1. Alphabet

První společností s jasnou snahou prorazit v odvětví AV je Alphabet, který se zaměřuje na vývoj svého autonomního řešení už od roku 2009. Původně vedlejší projekt se postupem času přetransformoval na regulérní dceřinou společnost Waymo.

Deklarované cíle Alphabetu jsou zatím poměrně obecné – prostřednictvím technologie AV chce dosáhnout snížení počtu dopravních nehod a zajistit, aby lidé i zboží vždy docestovali na místo, kam měli. Jak se Waymu daří cíle plnit se můžete přesvědčit sami při návštěvě Phoenixu.

Za poslední rok Waymo dosáhlo zajímavého pokroku, když uvedlo na trh 5. generaci svého autonomního systému Waymo Driver, který za sebou má již 20 milionů testovacích mil v běžném provozu a 10 miliard mil v simulaci. Kromě toho byla také odhalena aplikace Waymo One, kterou si může kdokoliv stáhnout a poté začít využívat systém Waymo v metropolitní oblasti Phoenixu.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alphabet Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

2. General Motors

Další společností na tomto seznamu je General Motors, aktuálně největší automobilka ve Spojených státech a jeden z největších výrobců automobilů globálně. Podobně jako konkurent Ford se i General Motors začalo intenzivně soustředit na oblasti EV a AV. Jak už bylo zmiňované ve srovnání akcií Tesla a General Motors, americká automobilka plánuje do roku 2025 investovat 27 miliard dolarů v oblasti EV a AV. V témže roce by také společnost ráda po celém světě prodávala již 30 EV modelů.

General Motors v současné době intenzivně spolupracuje s dalším z technologických gigantů, Microsoftem, na vlastním řešení autonomních vozidel s názvem Cruise. Myšlenkou projektu je naprosté nahrazení soukromých osobních vozidel jednotnou sítí autonomních vozidel pod hlavičkou Cruise. Americká automobilka tak neplánuje masivní výrobu AV, ale vytváření celých homogenních systémů, které by fungovaly na bázi sdílení mezi uživateli.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

3. Tesla

Seznam nejzajímavějších AV akcií by pochopitelně nebyl kompletní bez akcií Tesly. Určitě nelze popřít, že je tato společnost na automobilovém i akciovém trhu pojmem. Díky špičkovému portfoliu elektrických vozů je Tesla skvělým kandidátem na to, aby těžila z plánovaných rostoucích amerických vládních výdajů v oblasti ekologie.

Ohledně Tesly toho již bylo napsáno mnoho. Naposledy plnila titulky novin, když investovala více než 1,5 miliardy dolarů do bitcoinu. Kvůli tomu, že celková adopce kryptoměny stále roste se rozhodla, že bude přijímat bitcoin jako formu platby za své vozy. I přes výraznou únorovou korekci ceny se však Tesla stále obchoduje za astronomický násobek ziskovosti – její P/E dosahuje 600 až 700.

Obecně je zřejmé, že Tesla není v oblasti AV žádným nováčkem. Generální ředitel společnosti, Elon Musk, již nějakou dobu slibuje, že odhalí plně autonomní řízení. To se sice stále nepovedlo, společnost je přesto lídrem v oblasti pokročilých asistenčních systémů pro řidiče.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Slovo závěrem:

Alphabet toho může investorovi samozřejmě nabídnout mnohem víc než „pouhé“ AV technologie. V nedávné době došlo k výraznému růstu akcií, poté co byly oznámeny hospodářské výsledky za 4. kvartál roku 2020. Alphabet vykázal, jak už je u něj zvykem, opět rekordní tržby, které tentokrát meziročně vzrostly o 23,5 %. Jeho podnikání je přitom postaveno hned na několika stabilních pilířích.

Uvažujete-li tak o investici do AV, Alphabet si nejenom kvůli dceřiné společnosti Waymo zaslouží místo na vašem watchlistu.

Na základě vývoje cen akcií General Motors za posledních 12 měsíců se zdá, že tradiční automobilka chytila krok s vývojem a bude se snažit spolupodílet na budoucím vzezření osobní dopravy.

Přestože akcie General Motors od loňského března vzrostly už na téměř trojnásobek ceny, stále nabízejí dle konvenčních oceňovacích měřítek prostor pro další růst.

Zda je moudrým rozhodnutím investice do Tesly, je na každém jednotlivci. Tesla však prokazuje, že je schopná dlouhodobě stavět na hlavu jakékoliv racionální metriky. Investoři Tesly jsou z velké části tvořeny fanatickými fanoušky, kteří budou držet její akcie téměř za jakékoliv situace. Otázkou je, jak se zachová průměrný investor.

Jedno je však jisté, Elona Muska ani Teslu se nevyplatí podceňovat!

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎