Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co byste měli vědět o hard forku kryptoměny Bitcoin Cash – BCH ABC a BCH SV

Co byste měli vědět o hard forku kryptoměny Bitcoin Cash – BCH ABC a BCH SV

Patrně nejznámější kryptoměna vzniklá oddělením od bitcoinu a momentálně čtvrtá nejrozšířenější vůbec bitcoin cash, proběhla dalším forkem a vytvořila novou kryptoměnu Bitcoin Cash Satoshi’s Vision.

Nové kryptoměny, které vznikly rozštěpením, nesou jména Bitcoin ABC (základní verze Bitcoin Cash) a Bitcoin SV (Satoshi’s Vision) – nová kryptoměna.

Co je hard fork?

K oddělení v podobě hard forku dochází obvykle v situaci, kdy se vývojáři a těžaři neshodnou na navrhované změně softwaru u měny provozované na stejném blockchainu. Mají tedy jiný názor na to, jakým směrem by se kryptoměna měla ubírat. Proto blockchain zkopírují a upraví (provedou upgrade software). Původní kopie blockchainu ale stále běží podle původních pravidel. Výsledkem je vytvoření dvou oddělených blockchainů, které spolu navzájem neumí komunikovat. Tím tedy vzniknou dvě různé digitální měny.

Proč došlo k rozdělení na BCH a BSV?

K rozhodnutí rozdělit kryptoměnu bitcoin cash na dvě došlo poté, kdy vývojář Amaury Sechet provedl menší změnu v pořadí transakcí.

Spor eskaloval a přenesl se do fáze, kdy proti sobě stály dvě z největších osobností ze světa kryptoměn, Roger Ver a Craig Wright. Ačkoli oba patří mezi horlivé zastánce altcoinu bitcoin cash, který často označují familiárně jako “ten skutečný” bitcoin, nadcházející hard fork oba “krypto-anarchisty” názorově rozdělil.

Zatímco Ver prosazuje upgrade softwaru, neboli stávající podobu Bitcoin Cash, Wright, počítačový génius z Austrálie, který o sobě mnohokráte tvrdil, že on je ten pravý Satoshi Nakamoto namítá, že software by se měl vydat poněkud jiným směrem, tedy blíže k původní představě Satoshiho Nakamota, a zvýšit velikost bloku z dnešních 32 na 128 MB.

Každopádně rozhodující pro úspěšnost jedné či druhé měny byli až samotní mineři (těžaří), kteří se sami museli rozhodnout, které z nich věnují výkon svých počítačů a která z nově vzniklých dvou kryptoměn bude lepší. A to pravděpodobně podle toho, která z měn bude skýtat větší šance na zisk.

HashWars BCH a BSV
HashWars a odpracovaný výpočetní výkon sítí BCH a BSV bezprostředně po forku

Hash Wars provázející fork BCH

Již od začátku forku oba dva tábory, tedy Bitcoin ABC a Bitcoin SV, soupeřili o to, kdo na svoji stranu získá více těžařů a bude tak mít silnější síť. Dokonce se i část těžařů z klasické sítě Bitcoinu přemístili na chvíli na stranu jedoho tábora, aby jejich vizi podpořili.

Vývoj výpočetního výkonu kryptoměn BCH a BSV
Vývoj výpočetního výkonu kryptoměn BCH a BSV po 2 měsících od forku (zdroj: bitinfocharts.com)

Jak je patrné z obrázku výše, Bitcoin Cash ABC má pro tuto chvíli vyhráno. Dnes (3. 1. 2019) má tato kryptoměna téměř dvojnásobné zastoupení těžařů a dvojnásobnou cenu, než její konkurent Bitcoin SV.

Akceptace a použití forků

Co se týče největších burz typu Binance a Bitfinex, všechny prohlásily, že hard fork podpoří, což pro majitele Bitcoin Cash znamená, že jim bude obnos měny bitcoin cash směněn v poměru 1:1 za novou měnu. Doposud se pouze jediná burza přiklonila na stranu jedné z obou variant.

BitMEX na svém blogu uvedli: “Dne 15.11. 2018 má proběhnout hard fork měny Bitcoin Cash. Momentálně existují dvě vzájemně si konkurující verze upgradu včetně příslušné klientely, Bitcoin ABC a Bitcoin SV. V den vypořádání bude cena kontraktu BCHZ18 nastavena na úroveň měny Bitcoin ABC a NEBUDE zohledňovat hodnotu Bitcoin SV.”

Některé burzy dost překvapivě umožnily předčasné obchodování (pre-trading) obou měn, což sklidilo kritiku od samotného propagátora Bitcoin SV, Wrighta, který upozorňoval, že umožnit obchodování s měnou, která de facto neexistuje, by mohlo být považováno za porušení pravidel platných v USA.

Burza Poloniex, která výše uvedené obchodování nabízí, argumentuje tím, že tato možnost umožní komunitě aby sama rozhodla, kterou z měn podpoří. Ve svém tiskovém prohlášení burza uvádí, že “věří, že jako odpovědný subjekt umožní, aby samotní uživatelé v tomto případě rozhodli, který z uvedených blockchainů podpoří, k čemuž jim má sloužit právě možnost provádění obchodní činnosti”.

Cena kryptoměn BCH a BSV

Před hard forkem (15. 11. 2017) vykazoval Bitcoin Cash značnou míru volatility. Jeho hodnota nejprve 7. 11. 2017 vzrostla o celých 30% ze 420 USD na 629 USD. Následně se po forku jeho cena už jako Bitcoinu Cash ABC dne 17. 12. 2017 propadla o 80 % až na 76 USD.

Cena Bitcoin Cash SV svých dosavadních maxim 243 USD dosáhla den před forkem. Po forku 23. 11. 2017 jeho cena padla až na 39 USD a poté se ustálila okolo ceny 100 USD, kde je až doposud.

Další názvy pro tyto forky BCH

Je zvláštní, že každá burza tyto dvě kryptoměny nazývá jinými jmény. Setkat se tedy můžeme např. s následujícími označeními.

  • Bitcoin Cash Satoshi’s Vision pod jmény:
    • BSV, BCHSV, Bitcoin SV, Bitcoin Satoshi’s Vision
  • Bitcoin Cash ABC pod jmény:
    • BCH, BCHABC, Bitcoin Cash, Bitcoin Cash ABC, Bitcoin ABC
Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.