Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex portfolio: Analýza rizik akcií Mastercard. Odhalte tajemství finančního úspěchu společnosti Mastercard!

Finex portfolio: Analýza rizik akcií Mastercard. Odhalte tajemství finančního úspěchu společnosti Mastercard!
Zdroj: Midjourney.com

Fundamentální a technická analýza akci Mastercard (MA). Gigant z oblasti zpracování plateb, který je jednou ze součástí našeho akciového portfolia, do kterého jsme investovali 300 000 Kč.

Mastercard představuje důležitý článek finančního mechanismu, který denně usnadňuje bezproblémové globální transakce.

Naše rozhodnutí zařadit akcie Mastercard do portfolia je podloženo zejména její silnou globální přítomností a inovativními kroky ve spolupráci s technologickými start-upy a fintech společnostmi. Pojďme se na akcie Mastercard podívat blíže v této analýze.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie MasterCard Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Proč uvažovat o investici do akcií Mastercard

  • Pevné finanční zdraví: Podnikání Mastercard se vyznačuje konzistentním růstem tržeb a skvělými ziskovými a provozními maržemi. Finanční stabilita je významným lákadlem pro investory, kteří hledají spolehlivou akcii.
  • Strategická spolupráce a partnerství: Mastercard aktivně spolupracuje s technologickými start-upy a fintech společnostmi, čímž jenom podporuje kulturu inovací a expanze. Tato strategická spojenectví nejenže rozšiřují nabídku produktů společnosti, ale také potenciálně rozšiřují její zákaznickou základnu.
  • Globální dosah a postavení na trhu: Platební gigant má nesporně rozsáhlou globální působnost – jeho služby pronikají do mnoha zemí a regionů. To Mastercard zajišťuje širokou zákaznickou základnu.
  • Diverzifikované portfolio produktů: Rozmanité produktové portfolio, zahrnující mnoho finančních služeb a produktů, je důkazem přizpůsobivosti a inovativnosti společnosti. Tato rozmanitost může potenciálně chránit společnost před výkyvy trhu a nabídnout investorům jistotu a stabilitu.
TIP

Zajímá vás, jaké další akcie jsme kromě Mastercard zařadili do našeho portfolia? Přečtěte si tento článek: Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Představení investičního portfolia. 

Jaká jsou rizika investování do akcií Mastercard?

  • Regulační výzvy: Mastercard působí v odvětví, které je silně regulováno. Přizpůsobení se novým předpisům může někdy znamenat značné náklady a úpravy byznys modelu, které mohou mít vliv na finanční zdraví společnosti a následně na hodnotu jejích akcií.
  • Technologická narušení: Mastercard, ačkoli je průkopníkem v integraci nových technologií, není imunní vůči rizikům technologických narušení. Společnost tak musí neustále investovat značné částky do výzkumu a vývoje, aby si udržela svůj náskok.

Fundamentální data Mastercard

Platebním systém většinově ovládají dvě společnosti – Mastercard a Visa, proto se hodí právě tyto dvě společnosti navzájem porovnat.

Z tabulky níže je zjevné, že se obě společnosti vymykají tradičním akciím z hlediska násobku ceny vůči účetní hodnotě, což je však způsobeno nízkými kapitálovými nároky tohoto odvětví – ani jedna společnost nevlastní významná fyzická aktiva. Co se však samotného ocenění týče, vycházejí lépe ze srovnání akcie Visa, stejně je tak charakterizuje podprůměrné zadlužení, zatímco Mastercard je zadlužena průměrně – výše dluhu by však ani v jednom případně neměla představovat finanční riziko pro budoucnost společností.

Obě společnosti pak vynikají ve svých provozních ukazatelích – díky svému byznys modelu vykazují špičkové provozní ukazatele. Po zvážení všech kladů a záporů jsme nakonec viděli větší růstový potenciál u Mastercard a proto jsme i tuto akcii zařadili do našeho portfolia.

Zdroj: finviz.com
Porovnání fundamentálních dat akcií Mastercard a Visa
Porovnání fundamentálních dat akcií Mastercard a Visa
TIP

Zajímá vás jak se našemu investičnímu portfoliu, do kterého jsme investovali 300 000 Kč, daří? Zde si můžete přečíst shrnutí za červenčervenec a srpen

Business model společnosti Mastercard

Základem obchodního modelu společnosti jsou služby zpracování transakcí, které zahrnují bezpečný a efektivní převod finančních prostředků mezi různými subjekty.

Tento proces je pečlivě organizován v několika fázích, včetně autorizace, zúčtování a vypořádání. Služby Mastercard však přesahují pouhé zpracování transakcí. Vytvořila si příležitosti v poradenském sektoru, kde poskytuje služby řadě klientů – významné finanční instituce a vlády.

Prostřednictvím těchto služeb pomáhá Mastercard optimalizovat platební programy a strategie, čímž podporuje racionálnější a efektivnější finanční ekosystém.

Jak vydělává Mastercard peníze?

  • Příjmy z transakcí: Významná část příjmů plyne z poplatků účtovaných finančním institucím za transakce zpracovávané prostřednictvím její sítě. Tyto poplatky jsou obecně strukturovány na základě objemu a hodnoty transakcí.
  • Přeshraniční poplatky: Společnost vybírá poplatky z transakcí, u nichž se obchodník a vydavatel karty nacházejí v různých zemích. Vzhledem k rozsáhlé globální síti tvoří tyto poplatky podstatnou část jejích příjmů.
  • Služby s přidanou hodnotou: Poradenství, informační služby a analýza dat poskytují klientům poznatky a řešení, která pomáhají optimalizovat jejich operace a strategie, a tím generují Mastercard další příjmy.
  • Předplatné a licenční poplatky: Mastercard vydělává také prostřednictvím předplatného za určité produkty a licenčních poplatků za používání své značky a technologie.
Jak se akciím Mastercard aktuálně daří?

Akcie Mastercard zaznamenaly v posledních 12 měsících výrazné výkyvy. Historické maximum uzavírací ceny bylo 417,13 dolaru dne 18. září. 52týdenní minimum ceny akcií je 276,87 dolarů, což je naopak o 31,4 % méně než současná cena akcií. Průměrná cena akcií společnosti Mastercard za posledních 52 týdnů činí 364,60 dolaru. Dle portálu TipRanks je pak aktuální cílová cena akcií Mastercard 466 dolarů. Přibližně 15 % nad aktuální tržní cenou.

Technická analýza akcií Mastercard

Akcie Mastercard kombinují výhody jak růstových, tak i hodnotových akcií. Díky tomu mají vysoká očekávání v očích analytiků z Wall street, kteří v následujících dvanácti měsících predikují jejich růst. Ten by podle optimistických scénářů měl atakovat hodnotu 526 USD za akcii a podle konzervativních predikcí hodnotu 466 USD za akcii. Žádný analytik neočekává pokles hodnoty akcií Mastercard.

Zdroj: tipranks.com
Cenová predikce pro akcie Mastercard od analytiků z Wall Street
Cenová predikce pro akcie Mastercard od analytiků z Wall Street

Konzervativní predikce hovoří o cílové ceně pro následující rok na hodnotě 466 USD, což je hodnota současného cenového maxima. Pokud by se tento scénář realizoval, budou z celé situace těžit především hodnotoví investoři, inkasující dividendy. Pokud by nakonec akcie skončily v cenovém poklesu, nejbližší support se nachází na ceně 340 USD, kde vznikla konfluence cenových minim a nejsilnějšího volume od roku 2020.

Od roku 2020 se akcie Mastercard obchodují v postranním trendu, který vykazuje známky vyšší volatility. Podle pozitivních predikcí by tak akcie měly tento postranní trend opustit a začít tvořit novou férovou cenu na vyšších hodnotách. Spodní hrana tohoto postranního trendu se nachází na ceně 280 USD za akcii. Jakýkoliv pokles akcií pod tuto hodnoty by znamenal vznik klesajícího trendu.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Mastercard
Měsíční akciový graf společnosti Mastercard

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.