Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Stane se bitcoin lepším uchovatelem hodnoty než zlato?

Publikováno
Finex Coin Week – Stane se bitcoin lepším uchovatelem hodnoty než zlato?
Zdroj: Depositphotos.com

Vítám vás u naší pravidelné rubriky Finex Coin Week, kde se každé pondělí ohlížíme za nejzásadnějšími zprávami ze světa kryptoměn uplynulého týdne. Tentokrát vybíráme tyto události:

Obsah dnešního článku

Bitcoin podle Michaela Saylora vyhraje nad zlatem

Generální ředitel společnosti Microstrategy Michael Saylor se v rozhovoru pro stanici CNBC rozpovídal o budoucnosti bitcoinu. Podle něj se bitcoin stane třídou aktiv v hodnotě 100 miliard dolarů a oproti současnému stavu vzroste stonásobně. Tvrdí, že kryptoměna jako uchovatel hodnoty překonává zlato a z regulací nemá obavy.

Saylor byl dotázán, zda bitcoin v budoucnu nahradí a nebo je v procesu nahrazování zlata jako měřítko hodnoty pro většinu investorů. Při zdůrazňování výhod bitcoinu oproti zlatu, včetně snadného převodu a nízkých nákladů na skladování, uvedl: “Je poměrně zřejmé, že bitcoin vítězí, zlato ztrácí.

Společnosti Microstrategy má v současné době v držení 114 042 BTC a podle slov jejího ředitele plánuje pokračovat v nakupování dokud to bude možné.

Pro instituce je podle Saylora používání bitcoinu jako úložiště bohatství nejlepší možnou volbou. Podle něj je Bitcoin jediným morálním, technologickým a zákonným bezpečným útočištěm v celém prostředí kryptoměn.

Saylor byl rovněž dotázán na to, jaký je realistický cenový cíl pro bitcoin a zda věří, že by v budoucnu měla kryptoměna hodnotu 1 milion dolarů za minci. Řekl, že pokud se bitcoin ročně zdvojnásobí, do konce desetiletí překoná zlato a stane se třídou aktiv v hodnotě 100 miliard dolarů.

Saylor se také vyjádřil ke světové měnové politice. Podle něj americký dolar s největší pravděpodobností nahradí 150 dalších měn. Možná zůstanou jen dvě nebo tři měny: euro, čínský jüan a dolar. Všechno ostatní bude téměř jistě eliminováno. A pak bude bitcoin světovým měnovým indexem, jako tomu bylo od roku 2009.

Nakonec byl Saylor dotázán jak budou země reagovat na scénář, který vylíčil, a také na to, zda je bitcoin nevyhnutelný, nebo zda k dosažení fáze, kterou předpověděl, bude záviset na opatřeních vlád. “Věřím, že bitcoin je jako druh digitálního vlastnictví nezastavitelný,” uzavřel Saylor.

Nenulové BTC adresy dosáhly historického maxima

Navzdory tomu, že cena BTC v posledních týdnech klesá, počet nenulových bitcoinových adres dosáhl podle analytické společnosti Glassnode ATH. V minulém týdnu mělo nenulové zůstatky rekordních 38,76 milionu adres. Překročení předchozího rekordu 38,7 milionu nenulových adres trvalo přesně sedm měsíců.

Jedním z důvodů tohoto nárůstu může být vývoj, kterým bitcoin prošel během posledních několika měsíců. Zdá se, že pozitivní trend začal na začátku října, krátce poté, co Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) a Federální rezervní systém (Fed) prohlásily, že USA nebudou na odvětví kryptoměn uvalovat žádná omezení.

Dalším pozitivním impulsem mohlo být prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina, že Rusko nemá v úmyslu zavést zákaz kryptoměn ve stylu Číny. Putin dokonce předpověděl, že digitální aktiva by jednoho dne mohla sloužit jako prostředek směny a přeshraničních plateb.

K dalšímu významnému pokroku došlo 19. října, kdy světlo světa spatřilo historicky první bitcoinové ETF. ProShares Bitcoin Strategy s futures se obchoduje pod tickerem BITO. Začalo se s ním obchodovat na newyorské burze, a stalo se tak vůbec prvním takovým produktem v USA. O několik dní později toto přední digitální aktivum překonalo své dosavadní historické maximum a dosáhlo ceny téměř 65 000 USD.

Během prvních listopadových dnů bitcoin neklesl pod 60 000 dolarů. Desátého listopadu pak překonal své vcelku čerstvé ATH a nastavil ho na hodnotu 69 000 USD. V posledních dnech však cena aktiva začala klesat a v současné době se obchoduje za přibližně 54 000 USD.

Nicméně adopce BTC nadále pokračuje a řada společností přijímá bitcoin jako platební metodu. Kromě toho se bitcoin stal v září v Salvadoru zákonným platidlem a zprávy naznačují, že místní obyvatelé si nyní otevřeli miliony účtů s BTC.

eToro plánuje delistovat Cardano a Tron

Jedna z nejznámějších kryptoměnových směnáren eToro plánuje kvůli obavám regulátorů do konce roku ze své platformy delistovat populární kryptoměnu Cardano. Podle oznámení už nebudou moci američtí obchodníci po novém roce otevírat nové pozice spojené s kryptoměnou ADA.

Kromě Cardana se toto omezení bude týkat také kryptoměny Tron (TRX). Od 1. ledna 2022 přejdou peněženky na eToro do stavu kdy půjde pouze vybírat. Společnost eToro uvedla že tyto kroky provádí kvůli obavám z regulačních opatření, které se týkají obou aktiv.

Tento krok byl pro některé překvapením, protože ADA nebyla nikdy spojována s regulačními problémy. Tímto se dostává do stejné situace jako Ripple (XRP), jehož tvůrci v současné době vedou soudní spor s Komisí pro cenné papíry (Securities and Exchange Commission, SEC), a také Monero, což je mince na ochranu soukromí, u níž se někteří obávají, že je snadno zneužitelná k nezákonným účelům.

ADA letos zažila prudký nárůst ceny a v současné době patří mezi deset největších kryptoměn podle tržní kapitalizace. V předchozím čtvrtletí Charles Hoskinson, zakladatel měny Cardano, oznámil uzavření partnerství se společností Confirm, aby bylo možné dodržovat regulační rámce, například směrnice proti praní špinavých peněz. Tento krok se však setkal s odporem některých příznivců ADA, kteří chtěli, aby byl projekt naopak více decentralizovaný.

Charles Hoskinson reagoval i na eToro a jeho kroky, které nazval výsledkem strachu, nejistoty a dezinformací. Připomněl, že Cardano je již kótováno na japonských burzách, přičemž Japonsko má nejpřísnější a nejsilnější regulaci kryptoměn, což má být důkazem toho, že japonští regulátoři nepovažují mince ADA za problematické. Američtí investoři byli zase upozorněni, že Cardano je nadále kótováno na regulačně přívětivější americké burze Coinbase.

Adidas vstupuje do kryptoměn

Celosvětově známá značka sportovního oblečení Adidas oznámila na svém Twitteru partnerství s kryptoměnovou burzou Coinbase. Tweet byl záměrně nejasný a tím se rozpoutala diskuze o jaký krok vstříc kryptoměnám se vlastně jedná.

Coinbase na tento tweet odpověděla populárním pozdravem krypto komunity “gm” (zkratka pro dobré ráno), označila Adidas Originals a napsala: “Vítej na party, parťáku!” Tento krok přichází jen několik dní poté, co se Adidas Originals spojil s herní platformou The Sandbox a zakoupil ve virtuálním prostoru této hry “pozemek” o velikosti 144 parcel.

Někteří pozorovatelé naznačují, že partnerství s Coinbase může souviset se spoluprací Adidas Orginals a The Sandbox. Jiní na Twitteru naznačují, že výrobce sportovního oblečení se možná chystá spustit řadu virtuálního oblečení založeného na nezaměnitelných tokenech (NFT), které by se používaly ve virtuálním světě a Coinbase bude fungovat jako tržiště.

Adidas není první značkou sportovního oblečení, která má v plánu vstoupit do virtuálního světa. Konkurenční společnost NIKE tento měsíc oznámila, že se pokouší získat patenty na virtuální oděvní předměty a uzavřela dohodu se společností Roblox Corporation, tvůrcem hry Roblox.

Firmy jako Southeby’s a Coca Cola rovněž uzavřely partnerství s projektem Dencentraland a hráči na poli metaverse tvrdí, že další podobné dohody se pravděpodobně chystají. Velké značky se totiž obávají, že by mohly přijít o rychle rostoucí popularitu metaverse projektů.

Zatím není zcela jasné o jakou konkrétní spolupráci Adidas a Coinbase se bude jednat. Někteří členové krypto komunity se domnívají, že to nakonec nemusí mít nic společného s NFT a metaverzemi. Může se jednat také o náznak, že by Adidas mohl být připraven začít přijímat krypto platby za fyzické zboží.

Trh s kryptoměnami propadl o 200 miliard dolarů

Pátek byl ve znamení červených čísel. Trh s kryptoměnami se propadl až o 200 miliard dolarů. Hlavním důvodem toho propadu jsou podle všeho obavy z nové nebezpečné varianty koronaviru. Bitcoin se ve čtvrtek večer nadějně přibližoval k cenové hladině 60 000 USD, ale poté výrazně oslabil. Ráno se dokonce obchodoval za méně než 55 000 dolarů.

V médiích se začaly objevovat zprávy o nové variantě koronaviru s označením B.1.1.529, která je mnohem nakažlivější než předchozí mutace s označením delta či beta. Díky těmto zprávám vznikla panika na všech trzích včetně toho s kryptoměnami.

Bitcoin se během několika hodin propadl o 5 000 USD na 54 300 USD, což je hranice, kde byl BTC naposledy 13. října. Tato zvýšená volatilita způsobila velké ztráty obchodníkům s pákovým efektem, neboť likvidace se v denním měřítku vyšplhaly na více než 700 milionů dolarů.

Tento cenový propad koreloval s podobným vývojem na světových akciových trzích. Díky obavám z nové varianty COVID-19 pocházející z některých afrických zemí se prudce propadly futures kontrakty na Dow Jones, S&P 500, Nasdaq a dalších populárních indexech.

Futures na Dow Jones poklesly o více než 2 %, futures na S&P 500 o téměř 1,7 %. Cena ropy klesla dokonce ještě výrazněji. Futures na americkou ropu se zřítily o více než 5,5 %.

Podle Světové zdravotnické organizace WHO byla mutace nejprve známá jako B.1.1.529 a nyní je pojmenovaná omicron. Zjištěna byla v malém počtu v Jihoafrické republice, ale zdá se, že počet případů omicronu roste téměř ve všech jihoafrických provinciích. Nové případy však hlásí také Izrael a Hongkong.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Nechcete-li sledováním kryptoměnového trhu trávit zbytečně mnoho času, sledujte Finex.cz a my tuto práci uděláme za vás. Aktuální situaci na kryptoměnovém trhu kromě článků ze série Finex Coin Week shrnujeme i v našem e-mailovém newsletteru, který již odebírá několik tisíc našich čtenářů.

Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže. Zdarma.

Závěr k aktuální situaci

Je za námi poslední listopadový týden, který byl opět nabitý zajímavými událostmi. Začátek týdne se vyvíjel optimisticky. Přicházely především pozitivní zprávy a kryptoměnovému trhu se dařilo. Vše se obrátilo v noci ze čtvrtka na pátek, kdy svět opět zachvátila panika ohledně nové varianty koronaviru. Postupně padaly akciové trhy v Asii, Evropě, a nakonec i v USA. Vše se samozřejmě následně podepsalo i na kryptoměnách.

Během víkendu se ukazatel nálady na kryptoměnových trzích Fear and Greed Index pohyboval v zóně extrémního strachu. To naznačuje, že na trzích panuje velká nejistota, jakým směrem se v nejbližších dnech vydáme. Mnohdy jsou tato období ale nejlepší právě pro nákup kryptoměn ve chvílích, kdy se jich masa v panice za nízké ceny zbavuje. Proto sledujte naše stránky, kde se včas dozvíte to nejpodstatnější.

Líbil se vám tento článek?
5
2

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.