Elon Musk je mužem mnoha tváří. Pro mnohé je to největší hvězda a vizionář technologického světa, který zaujal prázdné místo po Stevu Jobsovi. Pro jiné je to zdatný manipulátor s trhem, mluvka a hlavně tvrdý byznysmen, který udělá cokoliv pro svůj zisk. Zároveň však často vyzývá k boji proti spekulantům.
Musk svojí popularitou zastiňuje velkou část lidí z šoubyznysu, avšak často dokáže velmi jasně zaujmout názory v rozporu s mainstreamem, například Musk byl velkým bojovníkem proti uzavíraní americké ekonomiky a v této snaze podporoval Donalda Trumpa. Avšak velká část lidí se shodne, že Musk je nečitelný. A to je jeho největší výhoda a slabina zároveň.
Hranice mezi zneužitím trhu a cílené informace je velmi tenká. Často rozhoduje úmysl toho, kdo mluví. To je v případě Elona Muska naprosto nečitelné, často lavíruje mezi ironií, humorem a naprosto závažnými oznámeními. Avšak finanční trhy podléhají zákonům.
Pojďme si napřed ukázat jeden historický příklad a pak také, jaké jsou druhy manipulací na světových trzích, abychom mohli lépe posoudit Muskův případ.
Historický případ velké burzovní manipulace
Albert H. Wiggin, ředitel Chase National Bank, ve dvacátých letech vsadil 40 000 akcií na pokles ceny své společnosti. Tuto společnost pak následně dovedl ke krachu. Na celé operaci pak vydělal 4 miliony dolarů, což bylo obrovské jmění.
Za tento čin nemohl být potrestán, protože v roce 1929 neexistoval zákon, který by to zakazoval. Díky jeho případu se autority trhu začaly zabývat hlouběji problémem manipulací. Pád jeho banky samozřejmě přispěl k burzovnímu krachu roku 1929.
Nutnost burzovního dohledu
Krize ukázala, jak moc je důležitý burzovní dohled. I přestože burza je symbolem kapitalismu, neplatí, že se jedná o boj bez pravidel a bez možnosti potrestání. I když burzovní dohled v USA je často kritizován, že nedokáže předejít některým manipulacím, dokáže tvrdě zakročit a nastavuje pevné mantinely.
Vraťme se k případu Elona Muska, protože i on se dostal do křížku s americkým burzovním dohledem. Tato zkušenost ho vedla k tomu, že v oblasti kryptoměn má daleko větší pole působnosti, protože tento trh je z podstaty věci velmi málo kontrolován.
Nejprve se ale podívejme, co se vlastně může a co už ne – jak jsou nastaveny mantinely?
Co je to zneužití trhu?
Slovo manipulace se obecně definuje v sociologii jako snaha o působení na myšlení a chování druhé osoby. To samo o sobě je zcela přirozené, protože lidé se ovlivňují navzájem. Horší je to, když záměr manipulace není dobrý a slouží k osobnímu obohacení manipulátora. K takovým manipulacím může docházet i na světových trzích. Pokud na základě manipulací dojde k zneužití trhu, jedná se o trestný čin.
Pravidla burzovních obchodů myslí i na tyto možné delikty. O jaká porušení může jít?
zneužití interních informací,
nezákonné zpřístupnění informací,
technické manipulace trhem. Tyto techniky jsou následující.
Zde se rozeznává tzv. “painting the tape”. Jedná se o provádění veřejných nákupů a prodejů, aby došlo k dojmu, že na akciovém titulu se něco děje. Jedná se o manipulaci s objemem prodaných a nakoupených akcií. Investor vidí velký objem zobchodovaných akcií a řekne si, musím do toho taky investovat, tím pádem však spadne do pasti.
Dávání velkých obchodních příkazů na nákup a prodej těsně nad obchodovatelným kurzem, avšak před vykonáním obchodní transakce je příkaz zrušen.
Dopředná fixace ceny: investor zneužije svého dominantního postavení a určí cenu za akcie. Majoritní akcionáři se můžou spojit, aby brzdili cenu akcie.
Pump & Dump je známá technika, která spočívá v investici do jedné akcie. Následně investor za pomoci influencerů šíří pozitivní informace, a když cena pod vlivem těchto investicí vystoupá, akcie následně prodá. Tato technika se právě velmi často používá na kryptoměnách, a právě Elon Musk je velmi dobrým příkladem této techniky. Stejnou techniku lze samozřejmě použít i v opačném směru, kdy se šíří negativní informace, aby cena poklesla. V tomto případě se mluví o trash & crash.
Front runnig je technika, kterou využívají makléři. Pokud se klient chystá zadat velký pokyn k nákupu akcií, makléř, který tento pokyn obdrží, nakoupí těsně před provedením pokynu klienta malé množství stejných akcií na svůj vlastní účet. Poté bude těžit z mechanického zvýšení ceny tím, že bude na trh vysílat nákupní příkaz svého klienta. O několik okamžiků později pak bude moci akcie, které nakoupil na vlastní účet, znovu prodat a dosáhnout zisku bez rizika.
Manipulace díky nepravdivým informacím
Akciové trhy lze velmi snadno manipulovat šířením lživých informací. Dnes je situace mnohem snadnější, protože k šíření informací se používají především sociální sítě. Dříve většina informací musela projít médii, která jednak některé nepravdivé informace odhalila jednak u některého typu informací si museli redaktoři ověřit zdroje z důvodů možného trestního stíhání. To se však netýká aféry GameStop, která využívala internetová fóra, kde většina zúčastněných používá falešné profily, a tak není možné zjistit autory. Co však bylo jasné podle odbornosti a hloubky analýzy některých příspěvků, nejednalo se o burzovní zelenáče, ale velmi ostřílené analytiky.
Časté manipulace tohoto typu jsou šíření fámy o nákupech a prodeji akcií kótovaných na burze nebo o možných nesrovnalostech v účetnictví dané firmy anebo šíření falešných interních informací.
Aby toho nebylo málo, tak dnes velká část algoritmů sleduje sociální sítě. Na základě jednoho postu se vmžiku může spustit celá kaskáda prodejů a nákupů na světových trzích. Avšak tyto algoritmy v první chvíli nejsou schopny ověřit autenticitu vzkazu, protože může jít o pokus nabourat se do účtu anebo ironii anebo dvojsmysl v daném postu na sociální síti.
Zde je znovu na místě připomenout Elona Muska, jehož vzkazy jsou často dvojsmyslné anebo z podstaty klamavé.
Musk a Tesla
V roce 2018 Elon Musk vyslal do světa tweet, ve kterém oznamoval, že jedná se soukromými investory o odkupu akcií Tesly za 420 dolarů. V té době, tak jak se to často opakuje na těchto akciích, se rozšířily zprávy, že Tesla má potíže a jedná se o nafouklou bublinu.
Tesla patří k nejvíc shortovaným akciím na světě. Díky tomu je kurz manipulovaný ze strany šortařů. V reakci na tuto zprávu ceny akcií Tesly vyletěly nahoru a způsobily právě těmto šortařům nesmírné ztráty.
SEC (Securities and Exchange Commission) americký burzovní dohled odsoudil Muska za manipulaci trhu. Žádné konkrétní jednání o odkupu akcií ve skutečnosti neprobíhalo. Údajně Musk ze srandy nastřelil cenu na 420 dolarů, aby pobavil svoji přítelkyni, protože 420 je kód pro Cannabis.
To je přesná ukázka Muskova chování, zdá se to jako povedený vtípek a možná i morální lekce, ale za těmito výkyvy kurzů jsou ztráty reálných peněz a reálné osudy lidí, kteří zbohatnou anebo ztratí všechno.
Musk byl komisí uznán vinným, zaplatil pokutu a musel změnit názvy řídících funkcí v Tesle. Měl velké štěstí, že mu komise nezakázala obchodovaní na burze.
Musk a kryptoměny
Daleko větší prostor pro manipulace se Muskovi skýtá v oblasti kryptoměn, které nejsou regulovány. Svými tweety dokázal zvednout kurzy bitcoinu anebo dogecoinu. Jeho účet na Twitteru sleduje přes 56 milionů uživatelů, což je velmi silná základna.
Jenomže se nejedná o vybranou společnost, ale spíš o jeho věrné ctitele. To se ukázalo, když Musk oznámil, že přechází na platformu komunikace Signal. Akcie malé společnosti Signal během několika hodin dosáhly závratné výše. Problém však byl v tom, že akcie Signálu nemají absolutně nic společného s touto komunikační platformou.
Jednoduše řečeno, Musk může napsat cokoliv a velká část jeho fanoušků ho bude následovat bez jakéhokoliv rozmyslu.
Alespoň to tedy platilo do té doby, dokud jeho výroky přinášely zisk této komunitě.
Konec slávy?
Musk měl pocit, že může říct, cokoliv bude chtít, protože v každém případě ho jeho komunita bude následovat. Když Muskovy výroky působily jako živá voda a bitcoin závratně rostl, kryptokomunita ho zbožňovala.
Jenomže zapomněl, že i jeho komunita je dav, který podléhá psychologii davu. V případě, že říkáte, co se lidem líbí, tak jste davem obletován a zbožšťován, pokud začnete jít proti této tendenci, hrozí vám, že upadnete u lidí v nemilost. A to je právě to, co se může stát Muskovi u jeho fanoušků, a hlavně u komunity kryptoburziánů.
Jakmile však jeho výroky o energetické náročnosti bitcoinu a opuštění možnosti koupit si elektromobil za bitcoiny, kurzy kryptoměn zažily výprodej. Výprodej způsobil obrovské ztráty, hlavně těm, kteří koupili bitcoiny nedávno a zejména na popud Muskova upozornění.
Znovu za těmito ztrátami jsou tragické lidské životy. Na internetových fórech se to hemží svědectvími, kdy se lidé zadlužili, aby investovali do kryptoměn, anebo mladí lidí použili peníze ušetřené na studium na vysoké škole. Nyní nemají skoro nic.
V každém případě poslední prohlášení okolo bitcoinu značně pošramotilo Muskovu pověst. Bude pro něj čím dál těžší hájit svoje jednání jako bílého rytíře, který bojuje proti systému a kterému zároveň díky těmto mediálním výstupům na jeho účtu roste bohatství.
Musk často kritizoval spekulanty, kteří nevytváří žádnou hodnotu a nejsou klasičtí podnikatelé. Avšak poslední dobou sám těmto manipulacím přišel na chuť. Je proto velmi nebezpečné následovat jeho kroky a brát jeho posty na sociálních sítí jako investiční doporučení.
Rozumná investice
Chování Muska nám dává dobrou příležitost připomenout několik důležitých pravidel investování. Vždy investujte peníze s vědomím, že o ně můžete přijít, proto vždy investujte jen peníze, které máte navíc a které nepotřebujete na běžný provoz.Finanční rezerva je neopomenutelná.
Důležité také je, abyste své investici rozuměli a znali důvod, proč do daného aktiva investujete. Když kupujete bitcoin anebo jinou kryptoměnu, dobrým důvodem nemůže být, že mě k tomu vyzval Musk. Obhájením koupě může být skutečnost, že budoucnost světa bude náležet kryptoměnám.
Elona Muska se vyplatí sledovat hlavně z důvodu, aby investor pochopil fungování davové psychologie ve světě investic, nikoliv však proto, aby se člověk stal dlouhodobým investorem.
Poznámka
Čtěte také: Život Elona Muska – Tulák po hvězdách, manipulátor, workoholik, inovátor, výtečný podnikatel
Publicista a investor s více než desetiletou praxí.
První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.
Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.
„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.