Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Důchodový systém na pokraji kolapsu: Nejsme na tom tak špatně, jak si myslíme

Do roku 2035 odejde do důchodu v Číně tolik obyvatel jako v celých Spojených státech a země se nereprodukuje natolik, aby dokázala spravit svou rozpadající se síť sociálního zabezpečení.

Důchodový systém na pokraji kolapsu: Nejsme na tom tak špatně, jak si myslíme

Osmapadesátiletý Li Zhong, prodavač tradiční čínské medicíny, odejde za dva roky do důchodu a o svůj důchod si nedělá starosti. Obavy má o svou dceru.

Nedávno si vzal hypotéku, aby jí pomohl koupit dům na předměstí Šanghaje. Čínská bublina na trhu s bydlením v roce 2021 splaskla a ceny jsou na nejnižší úrovni za poslední roky – je to skvělá doba pro nákup, ale drtí ty, kteří nakoupili před lety, a je to obrovská brzda pro ekonomiku.

Drtivá většina bohatství čínských domácností je vázána v nemovitostech

Ceny domů by mohly dále klesat, což by Liovy investice do nemovitostí oslabilo, ale nejsou to krátkodobé finanční vyhlídky, co ho trápí. Na mysli má budoucí zdraví čínského důchodového systému, který čelí dokonalé bouři, z níž jen málo odborníků vidí cestu ven.

Na tyto fondy dopadá hospodářská krize země, která podle Mezinárodního měnového fondu bude v příštích letech přetrvávat a pravděpodobně se ještě zhorší.

Zároveň se Čína rychle blíží demografické časované bombě. Země má jednu z nejnižších měr porodnosti na světě a populace se zmenšuje a stárne. Od Číny se již neočekává, že zbohatne dříve, než zestárne.

Čínský důchodový systém byl kdysi robustním programem, který využívala pouze vláda. Pod tlakem se však rozdělil na tři části: povinný vládní fond, vedle něj podnikový systém a nakonec soukromé plány, z nichž poslední dva jsou nepovinné.

V příštím desetiletí má v Číně odejít do důchodu přibližně 300 milionů lidí, což vytvoří obrovský tlak na zmenšující se kohortu lidí v produktivním věku – miliony mladých lidí, kteří jsou již nyní přepracovaní, rozčarovaní a vyhořelí.

Hlavní čínský vládní think tank, Čínská akademie sociálních věd, odhaduje, že základní penzijní fond pro městské zaměstnance bude vyčerpán do roku 2035.

Slábnoucí čínská ekonomika snížila schopnost lidí využívat nepovinné programy

Podle vládních údajů bylo do konce roku 2023 otevřeno více než 50 milionů soukromých penzijních účtů, ale pouze do 20 % z nich se přispívalo, v průměru asi 2 000 jüanů (6 270 Kč).

Peking zkoumal možnosti záchrany, včetně prodloužení věku odchodu do důchodu, který nyní činí 50 let pro pracovnice, 55 let pro manažerky a vedoucí pracovníky a 60 let pro zaměstnance – což je jeden z nejmladších věků odchodu do důchodu na světě.

I v zemi, kde je nesouhlas jen velmi ojedinělý, se však setkáváme s tvrdým odporem.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.