Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Úspěch České republiky: Moody’s zlepšila náš rating! Vyzdvihuje klesající závislost na ruském plynu a ekonomické reformy

Úspěch České republiky: Moody’s zlepšila náš rating! Vyzdvihuje klesající závislost na ruském plynu a ekonomické reformy
Zdroj: depositphotos.com

Před několika dny změnila americká ratingová agentura Moody’s Investor Service ratingový výhled České republiky. Zatímco úvěrový rating zůstává na hodnotě Aa3, ratingový výhled, který byl dosud negativní, byl změněn na hodnotu “stabilní”. Tato skutečnost odráží několik významných pozitivních změn v české ekonomice, které se udály za poslední rok.

Z hlediska mezinárodního hodnocení je za největší změnu považována tranzice české republiky od závislosti na ruském plynu. V roce 2021 pocházela nadpoloviční většina plynu dodávaného do ČR z Ruska. Tento zdroj byl v následujících letech úspěšně nahrazen dodávkami z Norska a Belgie. Částečně také z terminálu na zkapalnělý plyn v Nizozemí.

Do budoucna se předpokládá i využití podobného terminálu vznikajícího ve Spolkové Republice Německo. Spotřeba plynu v naší republice se také relativně snížila, částečně efektem strukturálních změn, částečně také díky obavám obyvatel z vyšších cen energií a přechodu části spotřebitelů na konzervativní energetické zdroje (vytápění tuhými palivy).

Pozitivně jsou vnímány rovněž snahy o snižování schodku státního rozpočtu

Pozitivní dopad mají také vládní snahy o konsolidaci veřejných financí. Konsolidační balíček ve výši téměř 2% HDP plánovaný na příští dva roky má stabilizovat dluhové zatížení, v optimálním případě dojde k fixaci na současných hodnotách. Tisková zpráva Moody’s hovoří také o důchodové reformě, která ovšem není ještě plně schválena. Odsouhlasena byla valorizace důchodů pro rok 2023 a také zohlednění střední délky života při výpočtu doby odchodu do důchodu.

Ratingový výhled také ovlivňuje skutečnost, že Česká Republika má jen malý podíl průmyslu s vysokou energetickou náročností jako jsou hutě nebo těžba. V době kdy všeobecná cena energií kolísá, a předpokládá se její náhlý růst, se jedná o výhodu, která ke stabilitě významně přispívá.

Rating Aa3 je čtvrtá nejlepší hodnota, kterou agentura uděluje. Označuje dlužníky s velmi silnou schopností splácet své závazky, a od nejlepších hodnocení se liší jen velmi málo.

Negativní ratingový výhled udělila agentura Moody’s České republice v roce 2022 v souvislosti s ukončením odběru ruského plynu, kdy nebylo jasné, jakým způsobem se s touto situací naše vláda dokáže vyrovnat.

Nynější změna výhledu zpět na stabilní je dokladem o tom, že jsme touto změnou prošli bez potíží a navíc je naše situace stabilizována pozitivními stimuly. Schodek veřejných financí se snižuje a agentura projektuje jeho snižování i v dalších letech.

Rating je signálem pro věřitele, že je Česká Republika důvěryhodná ve schopnosti splácet své závazky. Naposledy se u Moody’s rating změnil v roce 2019, kdy Česko postoupilo právě do kategorie Aa3, což významně přispělo k investiční důvěryhodnosti naší republiky.

Udržení tohoto hodnocení a zlepšení ratingového výhledu nás staví na stejnou úroveň například s Japonskem či Saudskou Arábií a odráží celkové zlepšení české ekonomiky.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.