Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Další bullish signál pro Bitcoin: jeho zásoba na Coinbase je na rekordním minimu!

Publikováno
Další bullish signál pro Bitcoin: jeho zásoba na Coinbase je na rekordním minimu!
Zdroj: Coingape.com

Cena 1 bitcoinu přes včerejší noc znovu vzrostla nad 50 000 USD a překonala tak na chvíli velmi důležitou rezistenci. Neudržela se ale, a v době psaní tohoto článku se pohybuje v oblasti 49 950 USD. Přes 50 000 USD se bitcoin dostal také před více než týdnem, ale i v tomto případě si ale svou pozici neudržel. Dlouhou dobu pak kolísal v oblasti mezi 49 000 USD a 46 000 USD.

Zdroj: tradingview.com
Pokles BTC od minulého prolomení rezistenci a strmý nárůst přes noc na dnešek zpět na 50 000 USD
Pokles BTC od minulého prolomení rezistence a strmý nárůst přes noc na dnešek zpět na 50 000 USD

Během poslední konsolidace k 46 000 USD jsme si však mohli všimnout, že se zároveň snížila zásoba BTC na burze Coinbase, a to až na úroveň naposledy viděnou v prosinci roku 2017.

To je všeobecně považováno za bullish neboli pozitivní signál pro další vývoj ceny. Na následujícím grafu můžeme vidět průběh zásoby BTC na Coinbase v čase za poslední 4 roky. Graf zahrnuje bull run v roce 2017, bear market do minulého roku, a bull run na přelomu roku 2020/2021.

Zdroj: glassnode.com
Zásoba BTC na Coinbase v průběhu posledních 4 let
Zásoba BTC na Coinbase v průběhu posledních 4 let

Můžeme to považovat jako jednoduché promítnutí zákona nabídky a poptávky. Důsledkem velmi nízkých rezerv na burze je malé množství bitcoinů k prodeji, BTC se tak prakticky přesunul do peněženek investorů.

Vzhledem k malému počtu sell orderů je očekáván nárůst ceny – zvýší se poptávka relativně vůči snížené nabídce.

Souvislost mezi zásobou BTC na burzách a cenou BTC

Korelace mezi hodnotou zásoby BTC na burzách a cenou BTC je známá už z minulých let. Se vzrůstající zásobou BTC na burzách se snižovala cena a naopak. V minulém grafu je to patrné pro bear market mezi roky 2018 a 2020. Na začátku bull runu v roce 2020 se začaly zásoby na burze Coinbase ztenčovat až do lokálního minima – do dneška.

Pro ještě lepší vizualizaci korelace se můžeme podívat na další graf.

Zdroj: cryptoquant.com
Korelace mezi zásobou BTC na burzách a cenou BTC
Korelace mezi zásobou BTC na burzách a cenou BTC

Zde můžeme vidět dvě křivky – cenu BTC (černá) a sumu zásoby BTC na všech burzách (fialová). Graf zahrnuje období od září 2020 do dneška a pokračuje v bodě vyznačeném začátkem oranžové šipky v minulém grafu.

Můžete si všimnout, že když cena rostla, zároveň s ní klesal počet bitcoinů na Coinbase a naopak. Náhoda?

Shrnutí aktuální situace

Samozřejmě, že Coinbase není jedinou burzou. Musíme brát v potaz i balanci BTC na ostatních burzách. Zároveň je ale Coinbase (co se týče počtu držených BTC) největší.

V budoucnu můžeme být svědky následování poklesu zásoby BTC i u jiných burz díky arbitráži. Podle posledních informací je situace BTC na burzách následující:

Zdroj: viewbase.com
Počet BTC na burzách
Počet BTC na burzách

V době psaní článku drží Coinbase “pouhých” 603 544 BTC. Následuje ji burza Binance, dále Bitfinex. Další burzy drží menší podíly. Obecně však můžeme vidět klesající trend.

Souvislost s korelací ceny BTC a zásoby BTC na burzách se dnes přes noc potvrdila znovu – během 24 hodin cena BTC vzrostla o necelé 3 000 USD. V následujících dnech uvidíme, zda se BTC udrží nad 50 000 USD a potvrdí se nám tak směr trhu, nebo zda se jedná pouze o další bulltrap jako před týdnem.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.