Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Přístup bank vůči kryptoměnám se v České republice poslední roky mění. Ty se v minulosti na účty napojené na kryptoměny skrze například směnárny nebo burzy nějak selektivně nezaměřovaly.
Stačilo dodržovat předmětná ustanovení zákona č. 253/2008 Sb. o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, který bankám ukládá sledovat podezřelé platby nezávisle na tom, zda se jedná o nákup bitcoinu nebo jiného aktiva.
Banky v České republice i zahraničí nicméně zpozornily po kryptohorečce na konci roku 2017 a požadavcích na silnější regulaci nakládání s krpytoměnami ze strany mnohých vládních představitelů. To vedlo až k uzavírání účtů některých směnáren či burz a zadržování plateb obchodníků s kryptoměnmi.
V minulosti si na špatný přístup bank stěžovala například přední česká směnárna Simplecoin. Upozornila třeba na zavírání jejich účtu u Raiffeisenbank, Komerční banky či mBanky.
Na opačné straně bankovního spektra stojí například Fio banka, která je obecně vnímána jako liberální finanční instituce. Nicméně i u ní bylo možné zaznamenat některé kroky vedoucí k uzavření účtu subjektů napojených na kryptoměny.
Banky v České republice ve velké většině svůj přístup koordinují nebo přebírají od svých zahraničních matek. Koneckonců i česká legislativa, která se nějakým způsobem dotýká kryptoměn, je převážně založena na unijní regulaci a mezinárodních standardech.
TIP: Rádi byste rychle a jednoduše nakoupili kryptoměny v české směnárně? Zkuste to podle našeho návodu s Bitbeli.
Mezi banky se stoprocentním kapitálem, a tudíž i vlivem, patří také Československá obchodní banka (ČSOB). Ta na českém, respektive československém trhu funguje již od roku 1964 a nyní patří k největším zde přítomným bankovním domům.
Pod značkou skupina (nebo koncern) ČSOB je možné nalézt další známá jména jako například Hypoteční banka, Českomoravská stavební spořitelna nebo Patria Finance.
Nově se nyní skupina ČSOB vymezila i vůči kryptoměnám. Ve vnitřním sdělení svým klientům, které má redakce Finex.cz k dispozici, upozorňuje na vysokou rizikovost zprostředkovatelské a správcovské role při nákupu, držení nebo směňování kryptoměn.
Z tohoto důvodu nebude tyto činnosti vykonávat a zároveň nebude vystupovat jako správce ani pro obchody svých klientů. Zároveň ČSOB nebude poskytovat ani investiční poradenství v oblasti kryptoměn.
“Nový skupinový přístup v oblasti virtuálních aktiv je platný od 1.1.2020 a reaguje na vývoj v oblasti virtuálních měn a rizik, která tato oblast přináší”, uvádí sdělení, které mohli nalézt například i klienti zmíněné Hypotéční banky.
ČSOB se přitom odvolává na politiku své mateřské společnosti, belgické banky KBC Bank NV. Ta spadá do finanční skupiny KBC Group NV. Skupina má v regionu střední Evropy silné zastoupení, když v něm ovládá hned několik významných bankovních a pojišťovacích domů nabízejících své služby milionům klientů.
Jak se nově deklarovaný přístup ČSOB projeví v praxi, ukážou následující dny. V současnosti například Patria Finance pravidelně přináší zprávy o vývoji na trhu kryptoměn. Ač se nejedná o výše uvedené finanční poradenství, takový přístup minimálně deklaruje zájem uznávaného licencovaného obchodníka s cennými papíry skupiny ČSOB i o tento investiční produkt.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.
Nedokazu posoudit, co presne za takovym rozhodnutim stoji, ale pro me to znamena, ze o sluzby teto banky nestojim.
Je pouze otazkou casu, kdy tohoto zpatecnickeho pristupu vyuzije jejich konkurence (prvni vlastovka je Expobank) pro svuj marketing a v budoucnu treba tento pristup prehodnoti.