Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co nás naučí nejdražší kniha o finančních trzích?

Co nás naučí nejdražší kniha o finančních trzích?
Zdroj: cnbc.com

V každé lidské činnosti existují vzácné perly, bohužel tyto perly nejsou vždy dostupné. Možná to bude pro vás překvapením, ale i v knihách o investicích existují vzácné perly. Jednou z nich je kniha Bezpečná marže (Margin of Safety) od Setha Klarmana. Tuto knihu najdete na Ebay, kde její cena začíná na 2500 dolarech. Pokud je cena menší než 1000 dolarů, pravděpodobně se jedná o padělek nebo nelegální kopii. Proč je tato kniha tak drahá?

Důvod je zřejmý. Kniha Bezpečná marže vyšla v roce 1991 v nákladu pouhých 5000 výtisků. Kniha se zaměřuje na problém hodnotového investování, které na začátku devadesátých let nebylo v trendu, díky tomu kniha zapadla. Avšak úspěchy, zisky a vývoj fondu řízeného Sethem Klarmanem znovu probudily zájem o tuto knihu. Od založení svého fondu v roce 1982, kdy získal 27 milionů dolarů do začátku, jeho fond dosahuje 20% roční výnosnosti. Nyní spravuje aktiva v hodnotě 30 miliard dolarů.

Seth Klarman udělal výborné obchodnické gesto. I když jeho vydavatel naléhal na to, že by bylo výborné knihu znovu vydat, Klarman tento návrh odmítl s poukázáním na to, že kniha je zastaralá. Věděl, co dělá, protože nedostupnost jeho knihy o ni zvedla zájem. Nyní je velmi spokojený, že jeho kniha je legendární a prodává se velmi draho.

Jak jsme již uvedli v úvodu, nosnou myšlenkou je hodnotové investování. Hodnotové investování je založeno na myšlence nakoupit akcie, které jsou špatně oceněny trhem. Jsou to akcie, jejichž reálná hodnota a reálný byznys model neodpovídá ceně na burze.

Spekulanti versus investoři

Kniha začíná zásadním rozlišením mezi investorem a spekulantem. Aby nám Klarman vysvětlil tento důležitý rozdíl, vypráví nám známý příběh o sardinkách na březích Kalifornie. Cena sardinek vyletěla ke hvězdám poté, co začalo houfně ubývat sardinek v oceánu u Kalifornie. Obchodníci se vrhli na poslední konzervy sardinek, jejichž ceny astronomicky vzrostly. Jednoho dne se však jeden velmi zámožný obchodník rozhodl uspořádat velmi luxusní oběd. Jelikož měl velké zásoby konzerv se sardinkami, tak se rozhodl jednu otevřít. Jaké však bylo překvapení, když zjistil, že sardinky nejsou dobré, a udělalo se mu zle. Obchodník nelenil a zvedl telefon a zavolal muži, od kterého sardinky koupil. Ten mu však nečekaně odpověděl: “Ale, pane, to nejsou sardinky určené na jídlo, ale k obchodování.”

Co z tohoto krátkého příběhu vyplývá pro svět investic? Spekulantovi vůbec nezáleží na tom, jak kvalitní zboží, tedy akcie, drží. Pro investora je to přesně naopak. Co ho zajímá, je právě kvalita sardinek. Důležitější je byznys model společnosti než cena, za kterou se momentálně obchoduje na burze.

Hledání svatého grálu

Mnoho investorů si představuje, že existuje pravidlo, nebo soubor pravidel, které nám zajistí tučné zisky na burze. Začínající investoři se snaží najít ukazatel anebo nějaký systém, který by jim zaručil, že se nikdy nespálí.

Nic takového však neexistuje. Je to odvěká touha člověka po jednoduchých řešeních. Burza je komplexní systém a všechny modely musí být velmi komplexní a nedokonalé. Nic jako magická poučka zkrátka ve světě investic neexistuje.

Klarman nám ukazuje tuto snahu u začínajících hodnotových investorů. Ti se s oblibou zaměří na ukazatel P/E. Co tento ukazatel znamená? Tento výraz pochází z angličtiny “price-to-earnings ratio”, je velmi jednoduchý a vyjadřuje poměr ceny akcie k jejímu zisku. Ukazatel P/E nám dokáže velmi jednoduše stanovit, která akcie je podhodnocená. Investování tak spočívá v nalezení společnosti s nejnižším ukazatelem P/E, tedy v objevení velmi podhodnocené akcie, následně v jejím nákupu a čekání na dobu, až ji trh správně nacení.

Poznámka

Klarman však upozorňuje, že takhle jednoduše věcí nefungují. Říká, že kupovat akcii podle ukazatele P/E je stejné jako řídit auto a dívat se pouze do zpětného zrcátka. Často nízké P/E je výsledkem toho, že trh již do ceny akcie započítal nízké budoucí zisky. Avšak P/E vychází hodně nízký, protože se vypočítavá na základě zisku z minulého období.

Další příčina, jak se spálit na tomto ukazateli, spočívá v tom, že když koupíme podhodnocenou akcii, tak očekáváme, že její P/E se vrátí na vyšší normální hodnotu tím, že stoupne její cena. Avšak návrat P/E k normální hodnotě se děje často nikoliv zvednutím ceny akcie, ale tím, že se sníží zisk firmy. Díky tomu se sníží dělitel a P/E vyjde větší, cena akcie však zůstává stejná anebo se zmenší. Místo zhodnocení podceněné akcie nás čeká v lepším případě stagnace její ceny.

K hledání svatého grálu magické formulky k ziskovosti na trhu Klarman dodává, že pokud by skutečně existovala, trhy by ji hned využily. Toto masové využití by samozřejmě vedlo k dokonalé předvídatelnosti trhu, která by se otočila proti původní magické formulce. Bohužel zbohatnout díky investicím není nikdy jednoduché.

Investice není baseball

Klarman ve své knize využívá stejnou analogii jako Warren Buffett. V baseballu hráč na pálce má tři pokusy na to, aby odpálil míček. Pokud se mu nevydaří první dva odpaly, musí se na třetí pokus snažit míček zasáhnout, i když ví, že nadhoz nebyl ideální. Odpalovač musí hrát na třetí pokus. To však není situace investora.

Investor na rozdíl od hráče baseballu si může počkat, až přijde dokonalý nadhoz. Hodnotový investor neustále akcie přebírá a hledá ty nejvýhodnější. A hlavně se nesmí cítit nucen jednat. Právě síla hodnotového investora je v tom, že si může dovolit čekat na ideální příležitost. Hodnotový investor umí čekat.

Investor se snaží koupit za co nejvýhodnější cenu akcii vzhledem k její vnitřní hodnotě. To je velmi důležité, nejedná se totiž o relativní hodnotu, ale absolutní. Hodnotový investor se nemůže dívat na trh jako celek. Pokud jsme v trhu, který je překoupený, to neznamená, že dobrá hodnotová akcie je ta nejlevnější. Stejně tak platí, že když jsou trhy deprimovány a vše padá, hodnotový investor by se měl zaměřit pouze na ty správné akcie, které jsou opravdu podhodnocené. Důležité v tomto případě je nepodlehnout pohodlnosti a hledat pouze mezi hodnotami, které již znám.

Hodnotový investor tak nemá být líný a hledat opravdu ty nejvíc podhodnocené akcie. Samozřejmě platí, že víc příležitostí najít podhodnocenou akcii se nachází v klesajícím trhu než na trzích, které jsou euforické.

Připustit vlastní nedokonalost

Klarman často opakuje, že neexistuje dokonalá analýza firmy. Hodnotový investor by si vždy měl nechat prostor na to, aby se mohl mýlit. Musí mít připravený scénář pro případ, že je jeho analýza špatná.

Ani CEO firmy nedisponují všemi potřebnými informacemi, aby svůj chod znaly dokonale a mohly se s jistotou vyhnout všem rizikům. Právě název knihy Bezpečná marže nás odkazuje k tomuto problému. Investor by si měl nechat dostatečně velkou marži ve svých úvahách, aby mohl jednat v případě, že se spletl. Bezpečná marže není Klarmanův objev. Nachází se již v legendární knize Inteligentní investor od Benjamina Grahama.

Nejlépe pochopíme, co je to bezpečná marže, na jednoduchém příkladu. Na základě naší analýzy dojdeme k tomu, že vnitřní hodnota firmy je 100 euro za jednu akcii, zajímavá hranice pro nákup této akcie je cena 70 euro. Jelikož vnitřní cena akcie je 100 euro, moje bezpečná marže je 10 %, a tudíž 10 euro. Abych potlačil možnost své chybné analýzy anebo případné nepředvídatelné události, tak se rozhodnu nakoupit akcii za 60 euro (moje původní nákupní cena – bezpečná marže).

Nic nového pod sluncem

Jak sám autor připomíná, neexistuje svatý grál investování. Stejně tak neexistuje kniha, která z vás učiní dobrého tradera a zajistí tučné zisky. Vzhledem k ceně knihy, budou mnozí čtenáři zklamaní. Kniha obsahuje hlavně obecné rady k investování, které jsou čerpány převážně z knihy Inteligentní investor a ze sledování činností Warrena Buffetta, který je ikonou mezi hodnotovými investory.

Investování je praktická činnost. Teorie nám může leccos usnadnit, zabránit chybám a objevování slepých uliček, ale samotné obchodování je o něčem jiném. Hledání dobré příležitosti závisí na spoustě jedinečných faktorech, které se nedají univerzálně shrnout do obecných pouček. Znalost obecných pouček nám zvyšuje šanci dobře je aplikovat, ale to automaticky neznamená, že se nám to povede.

Klarmanova kniha je spíš vzácná bižuterie ve vaší investiční knihovně než kniha, bez jejíž znalosti byste nemohli investovat.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
14
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.