Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ČNB nechala sazby beze změny a propadla se do obrovské ztráty. Může zbankrotovat?

ČNB nechala sazby beze změny a propadla se do obrovské ztráty. Může zbankrotovat?
Zdroj: depositphotos.com

Česká národní banka nedávno rozhodla o úrokových sazbách, které očekávaně nechala beze změny na 7 %. Nicméně to nebylo to nejzajímavější. Centrální banka totiž zveřejnila i účetní závěrku za rok 2023, na což se podíváme.

Pro mnohé může vypadat hospodářský výsledek centrální banky jako něco strašně hrozivého. Vysvětlíme si ale, že není třeba mít obavy. Tedy za normálních okolností. Dále se ještě podíváme na ekonomickou projekci, kterou ČNB zveřejnila.

ČNB má ztrátu skoro 412 miliard korun, může zbankrotovat?

Česká národní banka za rok 2022 zaznamenala rekordní ztrátu ve výši skoro 412 miliardy korun. V roce 2021 činila ztráta 37,7 miliardy korun. Akumulovaná ztráta představuje 487,1 miliardy korun.

Ztrátu z minulého roku způsobil zejména pokles hodnoty pevně úročených dluhopisů, protože tržní úrokové míry vzrostly. A pokles hodnoty akciových portfolií.

Pro mnohé to může být velké překvapení, ale tuzemská centrální banka má skutečně své vlastní akciové portfolio. Což je poměrně často kritizováno. Dále za velkou ztrátou vězí vyšší úrokové výnosy vyplácené českým bankám kvůli vysokým sazbám.

Zdroj: idnes.cz
Hospodářský výsledek centrální banky za jednotlivá léta
Hospodářský výsledek centrální banky za jednotlivá léta

Největší část finanční ztráty vyplývá ze správy devizových rezerv A to 207,7 miliardy korun. V souvislosti se zvyšováním úrokových sazeb ČNB v první polovině roku zaznamenala také růst nákladů na měnové operace. Což zatížilo hospodaření banky úrokovými náklady vyplacenými obchodním bankám za 159,6 miliard korun. Pár miliard je důsledkem rostoucích provozních nákladů z důvodu růstu inflace.

Akumulovaná ztráta ČNB tak může na první pohled vypadat jako horor. Je třeba ale chápat několik náležitostí. Cílem centrální banky je primárně cenová stabilita. Nikoliv finanční výsledek. Kvůli cenové stabilitě centrální banky existují. Avšak vykonávají další úkony, jako jsou emise bankovek a mincí, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank. Vykonává samozřejmě dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami a institucemi elektronických peněz a devizový dohled.

Dalším faktem je, že centrální banka nemůže zbankrotovat. I když má záporný kapitál, neznamená to insolvenci.

V dlouhém období je navíc každá centrální banka zisková. A hlavně závazky centrální banky mají podobu především hotovosti a vkladů komerčních bank na rezervních účtech v měně, kterou národní banka emituje. Vtip je v tom, že centrální banka může stisknutím tlačítka vytvořit tolik rezerv, kolik potřebuje.

Takže i když se ČNB stane technicky insolventní (záporný kapitál), nic to vlastně neznamená. Teoreticky ovšem může taková centrální banka skončit, když nemá vůbec žádnou kredibilitu. Pokud veřejnost centrální bance absolutně nevěří, je to pak problém. Problém, který s sebou přináší mnohá úskalí. Ale to je na samostatný příspěvek.

Kdy inflace klesne na 2 %?

Takže aktuální meziroční inflace dosahuje výše 16,7 % při základní úrokové sazbě 7 %. A dle projekce ČNB má být dosaženo inflačního cíle již během prvního kvartálu roku 2024. To je velmi optimistická prognóza. Vzhledem k tomu, že vrchol inflace máme na 18 % a datuje se do září roku 2022. Ve skutečnosti je ale vrchol téměř na 20 %, protože následující měsíce se do výpočtu inflace statisticky promítla vládní opatření.

V každém případě by mělo dle tuzemské centrální banky dojít k rychlému poklesu inflace. A to v podstatě za jediný rok o více jak 14 procentních bodů. A něco takového je málo reálné. Sami se můžete podívat na historická data vyspělých zemí, jak dlouho trval pokles dvojciferné inflace na 2 %. Takový proces trvá léta. A ten přiložený graf na mne působí, jak kdyby si ho nakreslili přesně tak, jak potřebují.

Zdroj: cnb.cz
Prognóza inflace ČNB
Prognóza inflace ČNB

K tak rapidnímu snížení rychlosti růstu cenové hladiny může nejspíš dojít jenom v případě hluboké ekonomické recese. Stručně řečeno, poptávka by musela drasticky klesnout. A to znamená i velkou nezaměstnanost.

Osobně věřím tomu, že ČNB inflačního cíle dosáhne. Ale nikoliv za jediný rok. To prostě není příliš reálné.

Ve Spojených státech trval pokles celkové inflace z vrcholu o 3 procentní body více jak půl roku. A to mají reálnou úrokovou sazbu mnohem vyšší než my. A americký dolar v roce 2022 enormně posílil. I když česká koruna je též velmi silná a posiluje doteď.

Závěrem

Když bychom si to měli shrnout, Česká národní banka ze své podstaty nemůže padnout. Teoreticky jedině za předpokladu, že úplně ztratí kredibilitu. Co se týká inflační prognózy, ta je nesmírně optimistická a v žádném případě nevěřím, že bez hluboké recese může klesnout o více jak 14 procentních bodů za jediný rok.

Co jsem ale tak vysledoval, hlavním argumentem pro tak rapidní pokles inflace spočívá v základu dat. V roce 2022 totiž cenová hladina vzrostla šíleně rychlým tempem. Takže logicky následující rok bude jaksi “těžké” tohle statisticky překonat.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.