Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Čistý zisk Tesly poprvé překročil hranici 400 milionů dolarů – K rekordnímu růstu jí pomohl Bitcoin a prodej emisních kreditů

Čistý zisk Tesly poprvé překročil hranici 400 milionů dolarů - K rekordnímu růstu jí pomohl Bitcoin a prodej emisních kreditů

Čistý zisk Tesly poprvé překročil hranici 400 milionů dolarů - K rekordnímu růstu jí pomohl Bitcoin a prodej emisních kreditů
Zdroj: depositphotos.com

Tesla svým pondělním oznámením výsledků za první čtvrtletí tohoto roku značně překonala očekávání většiny analytiků. Její čistý zisk meziročně vzrostl o téměř 2 400 %, k čemuž jí pomohl především prodej bitcoinů a emisních kreditů.

Čistý zisk Tesly poprvé překonal hranici 400 milionů dolarů

V pondělí americká automobilka Tesla konečně přistoupila k dlouho očekávanému oznámení svých výsledků za první čtvrtletí letošního roku, které překvapily nejen investory, ale i analytiky na Wall Street. Její čistý zisk totiž meziročně vzrostl téměř o 2 400 % a dosáhl tak hodnoty 438 milionů dolarů.

Stejný trend následovaly i výnosy společnosti, které meziročně vzrostly o celých 74 % na 10,39 miliard dolarů. Výnos na jednu akcii (P/E) teď představuje 93 centů, přičemž odhady analytiků počítaly pouze s 79 centy. Ihned po oznámení výsledků však cena akcií Tesly klesla o 3 %, přičemž se v současnosti pohybuje okolo $209 za akcii.

Graf ceny akcií Tesla
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Za vším stojí Bitcoin a emisní kredity

Překvapivě Tesle k takovýmto výsledkům nepomohl zvýšený prodej automobilů, ale naopak její nedávná 1,5 miliardová investice do Bitcoinu. Jelikož jeho cena následně výrazně vzrostla rozhodla se společnost prodat přibližně 10 %, na kterých vydělala celkem 101 milionů dolarů. Tesle zároveň pomohl, jako i v několika minulých letech, prodej emisních kreditů ostatním automobilkám.

„Dlouhodobě věříme v hodnotu Bitcoinu. Naším cílem je dlouhodobě držet většinu toho, co již vlastníme a dále shromažďovat bitcoiny, které použijí naši zákazníci k nákupu vozidel,“ dodal CFO Tesly Zachary Kirkhorn.

Prodeje Tesly vzrostly meziročně o více než  100 %

Tesla láme rekordy i v prodeji svých automobilů, kterých jen v prvním čtvrtletí prodala 184 800 kusů, což je více než dvojnásobek prodaných vozů za první čtvrtletí 2020. V minulém roce se společnosti podařilo prodat 500 000 vozidel, přičemž v tomto roce počítá s růstem prodeje až o 50 %.

Bohužel kvůli zvýšení počtu prodaných vozidel není Tesla schopna nabídnout svým zákazníkům dostatečné služby. Kapacita jejích servisů byla totiž v tomto roce navýšena o pouhých 28 %. Většina zákazníků tak musí čekat na opravu svých vozů i několik týdnů ne-li měsíců.

Problémy v logistice a nedostatek čipů

V několika posledních měsících se automobilový průmysl potýká s nedostatkem čipů, s čímž se musela vyrovnat i jinak nezastavitelná Tesla. V návaznosti na to byla pozdržena výroba některých modelů, ale i snížena cena většiny vozů o 13 %. Podle vyjádření Tesly klesla průměrná cena za vozidlo z 84 000 dolarů na 38 000 dolarů.

Ve svém pondělním oznámení ale společnost uvedla, že se jí už podařilo překonat již zmíněný nedostatek čipů a bude tedy schopna brzy vpustit dlouho očekávané modely na trh. Konkrétně se bude jednat o Model S, který by měl být dostupný již od května a Model X, jehož výroba je naplánována na třetí čtvrtletí tohoto roku.

Tesla se však potýká i s problémy spojenými s jejími autonomními vozy. Podle posledních zpráv jsou vozidla Tesly v současnosti předmětem federálního vyšetřování v 28 případech, kdy pravděpodobně chyba v softwaru zapříčinila autonehodu. Ta poslední v Texasu si navíc vyžádala i dva lidské životy.

I když Tesla v minulém roce nesplnila mnoho ze svých cílů, narůst růstu zisku a prodeje je velmi zajímavý milník. Avšak i přesto jsou akcie Tesla stále považovány za jednu z nejrizikovějších složek indexu S&P 500.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo