Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Akcie » Čistý zisk Tesly poprvé překročil hranici 400 milionů dolarů – K rekordnímu růstu jí pomohl Bitcoin a prodej emisních kreditů

Čistý zisk Tesly poprvé překročil hranici 400 milionů dolarů – K rekordnímu růstu jí pomohl Bitcoin a prodej emisních kreditů

Čistý zisk Tesly poprvé překročil hranici 400 milionů dolarů - K rekordnímu růstu jí pomohl Bitcoin a prodej emisních kreditů
Zdroj: depositphotos.com

Tesla svým pondělním oznámením výsledků za první čtvrtletí tohoto roku značně překonala očekávání většiny analytiků. Její čistý zisk meziročně vzrostl o téměř 2 400 %, k čemuž jí pomohl především prodej bitcoinů a emisních kreditů.

Čistý zisk Tesly poprvé překonal hranici 400 milionů dolarů

V pondělí americká automobilka Tesla konečně přistoupila k dlouho očekávanému oznámení svých výsledků za první čtvrtletí letošního roku, které překvapily nejen investory, ale i analytiky na Wall Street. Její čistý zisk totiž meziročně vzrostl téměř o 2 400 % a dosáhl tak hodnoty 438 milionů dolarů.

Stejný trend následovaly i výnosy společnosti, které meziročně vzrostly o celých 74 % na 10,39 miliard dolarů. Výnos na jednu akcii (P/E) teď představuje 93 centů, přičemž odhady analytiků počítaly pouze s 79 centy. Ihned po oznámení výsledků však cena akcií Tesly klesla o 3 %, přičemž se v současnosti pohybuje okolo $634,5 za akcii.

Graf ceny akcií Tesla
CZK
USD
EUR
Normal
Logarithmic

Za vším stojí Bitcoin a emisní kredity

Překvapivě Tesle k takovýmto výsledkům nepomohl zvýšený prodej automobilů, ale naopak její nedávná 1,5 miliardová investice do Bitcoinu. Jelikož jeho cena následně výrazně vzrostla rozhodla se společnost prodat přibližně 10 %, na kterých vydělala celkem 101 milionů dolarů. Tesle zároveň pomohl, jako i v několika minulých letech, prodej emisních kreditů ostatním automobilkám.

„Dlouhodobě věříme v hodnotu Bitcoinu. Naším cílem je dlouhodobě držet většinu toho, co již vlastníme a dále shromažďovat bitcoiny, které použijí naši zákazníci k nákupu vozidel,“ dodal CFO Tesly Zachary Kirkhorn.

Prodeje Tesly vzrostly meziročně o více než  100 %

Tesla láme rekordy i v prodeji svých automobilů, kterých jen v prvním čtvrtletí prodala 184 800 kusů, což je více než dvojnásobek prodaných vozů za první čtvrtletí 2020. V minulém roce se společnosti podařilo prodat 500 000 vozidel, přičemž v tomto roce počítá s růstem prodeje až o 50 %.

Bohužel kvůli zvýšení počtu prodaných vozidel není Tesla schopna nabídnout svým zákazníkům dostatečné služby. Kapacita jejích servisů byla totiž v tomto roce navýšena o pouhých 28 %. Většina zákazníků tak musí čekat na opravu svých vozů i několik týdnů ne-li měsíců.

Problémy v logistice a nedostatek čipů

V několika posledních měsících se automobilový průmysl potýká s nedostatkem čipů, s čímž se musela vyrovnat i jinak nezastavitelná Tesla. V návaznosti na to byla pozdržena výroba některých modelů, ale i snížena cena většiny vozů o 13 %. Podle vyjádření Tesly klesla průměrná cena za vozidlo z 84 000 dolarů na 38 000 dolarů.

Ve svém pondělním oznámení ale společnost uvedla, že se jí už podařilo překonat již zmíněný nedostatek čipů a bude tedy schopna brzy vpustit dlouho očekávané modely na trh. Konkrétně se bude jednat o Model S, který by měl být dostupný již od května a Model X, jehož výroba je naplánována na třetí čtvrtletí tohoto roku.

Tesla se však potýká i s problémy spojenými s jejími autonomními vozy. Podle posledních zpráv jsou vozidla Tesly v současnosti předmětem federálního vyšetřování v 28 případech, kdy pravděpodobně chyba v softwaru zapříčinila autonehodu. Ta poslední v Texasu si navíc vyžádala i dva lidské životy.

I když Tesla v minulém roce nesplnila mnoho ze svých cílů, narůst růstu zisku a prodeje je velmi zajímavý milník. Avšak i přesto jsou akcie Tesla stále považovány za jednu z nejrizikovějších složek indexu S&P 500.

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo