Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Čistý zisk Tesly poprvé překročil hranici 400 milionů dolarů – K rekordnímu růstu jí pomohl Bitcoin a prodej emisních kreditů

Publikováno
Čistý zisk Tesly poprvé překročil hranici 400 milionů dolarů – K rekordnímu růstu jí pomohl Bitcoin a prodej emisních kreditů
Zdroj: depositphotos.com

Tesla svým pondělním oznámením výsledků za první čtvrtletí tohoto roku značně překonala očekávání většiny analytiků. Její čistý zisk meziročně vzrostl o téměř 2 400 %, k čemuž jí pomohl především prodej bitcoinů a emisních kreditů.

Čistý zisk Tesly poprvé překonal hranici 400 milionů dolarů

V pondělí americká automobilka Tesla konečně přistoupila k dlouho očekávanému oznámení svých výsledků za první čtvrtletí letošního roku, které překvapily nejen investory, ale i analytiky na Wall Street. Její čistý zisk totiž meziročně vzrostl téměř o 2 400 % a dosáhl tak hodnoty 438 milionů dolarů.

Stejný trend následovaly i výnosy společnosti, které meziročně vzrostly o celých 74 % na 10,39 miliard dolarů. Výnos na jednu akcii (P/E) teď představuje 93 centů, přičemž odhady analytiků počítaly pouze s 79 centy. Ihned po oznámení výsledků však cena akcií Tesly klesla o 3 %, přičemž se v současnosti pohybuje okolo $178,3 za akcii.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Za vším stojí Bitcoin a emisní kredity

Překvapivě Tesle k takovýmto výsledkům nepomohl zvýšený prodej automobilů, ale naopak její nedávná 1,5 miliardová investice do Bitcoinu. Jelikož jeho cena následně výrazně vzrostla rozhodla se společnost prodat přibližně 10 %, na kterých vydělala celkem 101 milionů dolarů. Tesle zároveň pomohl, jako i v několika minulých letech, prodej emisních kreditů ostatním automobilkám.

“Dlouhodobě věříme v hodnotu Bitcoinu. Naším cílem je dlouhodobě držet většinu toho, co již vlastníme a dále shromažďovat bitcoiny, které použijí naši zákazníci k nákupu vozidel,” dodal CFO Tesly Zachary Kirkhorn.

Prodeje Tesly vzrostly meziročně o více než 100 %

Tesla láme rekordy i v prodeji svých automobilů, kterých jen v prvním čtvrtletí prodala 184 800 kusů, což je více než dvojnásobek prodaných vozů za první čtvrtletí 2020. V minulém roce se společnosti podařilo prodat 500 000 vozidel, přičemž v tomto roce počítá s růstem prodeje až o 50 %.

Bohužel kvůli zvýšení počtu prodaných vozidel není Tesla schopna nabídnout svým zákazníkům dostatečné služby. Kapacita jejích servisů byla totiž v tomto roce navýšena o pouhých 28 %. Většina zákazníků tak musí čekat na opravu svých vozů i několik týdnů ne-li měsíců.

Problémy v logistice a nedostatek čipů

V několika posledních měsících se automobilový průmysl potýká s nedostatkem čipů, s čímž se musela vyrovnat i jinak nezastavitelná Tesla. V návaznosti na to byla pozdržena výroba některých modelů, ale i snížena cena většiny vozů o 13 %. Podle vyjádření Tesly klesla průměrná cena za vozidlo z 84 000 dolarů na 38 000 dolarů.

Ve svém pondělním oznámení ale společnost uvedla, že se jí už podařilo překonat již zmíněný nedostatek čipů a bude tedy schopna brzy vpustit dlouho očekávané modely na trh. Konkrétně se bude jednat o Model S, který by měl být dostupný již od května a Model X, jehož výroba je naplánována na třetí čtvrtletí tohoto roku.

Tesla se však potýká i s problémy spojenými s jejími autonomními vozy. Podle posledních zpráv jsou vozidla Tesly v současnosti předmětem federálního vyšetřování v 28 případech, kdy pravděpodobně chyba v softwaru zapříčinila autonehodu. Ta poslední v Texasu si navíc vyžádala i dva lidské životy.

I když Tesla v minulém roce nesplnila mnoho ze svých cílů, narůst růstu zisku a prodeje je velmi zajímavý milník. Avšak i přesto jsou akcie Tesla stále považovány za jednu z nejrizikovějších složek indexu S&P 500.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.