Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Čeká nás chladné léto? Srazí nadcházející výsledková sezóna S&P 500 na kolena?

Americký akciový trh se chystá na výsledkovou sezónu, která by mohla ovlivnit celý rok. Co přinese druhé čtvrtletí a které sektory budou klíčové pro další vývoj trhu?

Publikováno
Čeká nás chladné léto? Srazí nadcházející výsledková sezóna S&P 500 na kolena?
Zdroj: depositphotos.com

Nadcházející výsledková sezóna na americkém akciovém trhu by měla být solidní, ale očekávat zvýšení odhadů růstu v příštích několika měsících pro druhou polovinu roku 2024 se podle společnosti LPL Financial zdá být nepravděpodobné.

Trh pravděpodobně neuvidí trhlinu v příběhu umělé inteligence ve výsledcích za druhé čtvrtletí, uvedl v úterý Jeff Buchbinder, hlavní akciový stratég společnosti LPL Financial. “Dobré zprávy o výsledcích mohou oddálit propad trhu, který jsme již pravděpodobně měli mít za sebou,” řekl o indexu S&P 500.

TIP

Investoři by však měli být připraveni na možné zvýšené výkyvy na trhu v reakci na výsledkovou sezónu, zejména v technologickém sektoru.

K růstu zisků indexu S&P 500 budou ve druhém čtvrtletí pravděpodobně opět výrazně přispívat akcie velkých technologických firem, ale přispívat by měl začít i zbytek trhu. Růst zisku na akcii (EPS) bude pravděpodobně pocházet také z oblastí, jako je zdravotnictví, finance, energetika a veřejné služby.

Výsledkovou sezónu zahájí velké banky

Výsledkovou sezónu za druhé čtvrtletí zahájí jako tradičně velké banky na Wall Street, přičemž je JPMorgan Chase, Citigroup a Wells Fargo odhalí již příští týden 11. a 12. července.

Info

Bankovní sektor je často vnímán jako barometr celkového zdraví ekonomiky, a proto výsledky těchto velkých bank mohou poskytnout důležité náznaky o tom, jak se výsledková sezóna bude vyvíjet.

Konsensuální odhad analytiků podle společnosti LPL počítá s 9,2% růstem zisku na akcii indexu S&P 500 za druhé čtvrtletí v meziročním srovnání.

Klidně se však může stát, že uvidíme dvouciferný růst EPS – poprvé od čtvrtého čtvrtletí 2021.

Zdroj: lpl.com
Růst zisku na akcii indexu S&P 500 a odhadovaný růst EPS v následujících třech kvartálech
Růst zisku na akcii indexu S&P 500 a odhadovaný růst EPS v následujících třech kvartálech

“Vzhledem k tomu, že ocenění akcií je po tak silném prvním pololetí zvýšené, bude růst zisků klíčem k udržení nebo případnému navázání na tyto zisky,” uvedl Buchbinder.

Podle něj zůstává v platnost výrazné riziko propadu indexu S&P 500, který zatím překvapivě letos nepřišel, ale ani příštích šest týdnů výsledků hospodaření nemusí nabídnout příležitost k nákupu ve slevě.

Info

Výhledy společností jsou klíčovým indikátorem budoucího vývoje trhu, a proto investoři často věnují větší pozornost těmto prognózám než samotným aktuálním výsledkům.

V rámci velkých technologických společností Buchbinder uvedl, že očekává, že “super šestka” (z původní velkolepé sedmičky vyřadil akcie Tesla) – mateřská společnost Googlu, Alphabet, Amazon, mateřská společnost Facebooku, Meta Platforms, Microsoft, Nvidia, Applebudou ve druhém čtvrtletí velkými tahouny růstu zisků indexu S&P 500.

Také dodal, že očekává, že rozšiřování růstu zisků bude dlouhý proces, který potrvá až do roku 2025, přičemž velké technologické společnosti pravděpodobně zůstanou velkým tahounem i v letošním druhém pololetí.

Rozhodující budou rovněž výhledy jednotlivých společností

“V průběhu výsledkové sezóny budeme pozorně sledovat pokyny společností, které nám pomohou odhadnout, jak velký růst zisků by korporátní Amerika mohla být schopna vyprodukovat v druhé polovině roku 2024,” uvedl Buchbinder.

“Vzhledem ke stabilní, ale nikoliv velkolepé ekonomice a pokračujícím investicím do umělé inteligence je nepravděpodobné, že by vedoucí pracovníci své výhledy výrazně snížili, pokud vůbec,” dodal.

Ačkoli podle jeho očekávání akcie v určitém okamžiku letošního léta stáhnou svou pozici, pokles se může objevit až v srpnu poté, co se většina zpráv o výsledcích promítne do cen akcií.

Pokud se tyto předpovědi naplní, může to znamenat pro investory příležitost k nákupu akcií za nižší ceny, než se trh opět stabilizuje a začne růst.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.