Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Cambridge spouští výzkumný projekt se zaměřením na kryptoměny

Cambridge spouští výzkumný projekt se zaměřením na kryptoměny

Cambridge spouští výzkumný projekt se zaměřením na kryptoměny
Zdroj: bitcoin.com

Centrum pro alternativní finance, patřící k prestižní univerzitě Cambridge, oznámilo zahájení výzkumného programu týkajícího se digitálních aktiv. Spolupráce s 16 předními společnosti ze světa byznysu, mezi které patří mezinárodní měnový fond, londýnská burza, oba významní platební giganti (Visa a Mastercard) nebo Goldman Sachs a mnoho dalších, má za cíl více prozkoumat svět kryptoměn.

V nadcházejících dvou letech bude centrum alternativních financí (CCAF) spolupracovat s veřejnými a soukromými organizacemi na získání potřebných dat a poznatků nezbytných ke snadnější veřejné diskuzi o potenciálních příležitostech i rizicích, které představuje rostoucí ekosystém digitálních aktiv.

Oblasti výzkumu

Výzkum bude CCAF provádět ve 3 hlavních oblastech.

ESG faktory

Environmentální (E), sociální (S) a správní (G – governance) aspekty digitálních aktiv a s nimi spojených služeb. Hlavním záměrem zde bude oblast "E" – environment, neboli životní prostředí. Energetická náročnost Bitcoinu a ostatních kryptoměn je dlouhodobý problém, s tím souvisí též Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI) zmiňovaný dále níže v článku.

dFMI

Druhá oblast se bude zabývat procesy a konfigurací distribuované infrastruktury finančních trhů (dFMI), včetně vyvíjejících se sítí, platforem, aplikací a služeb. dFMI je zastřešující termín pro různé digitální systémy, platformy a aplikace tvořící otevřený, transparentní a plně propojený finanční systém.

Tato infrastruktura je velmi důležitá. Díky ní bude možné pro nové peněžní systémy, což zahrnuje hlavně kryptoměny a jejich různé formy popisované níže, mnohem jednodušeji stanovit legislativní požadavky a integraci do současných platebních systémů.

Vznikající peněžní systémy

Třetí výzkumný proud se zaměří na nově vznikající peněžní systémy, například tedy běžné kryptoměny, stablecoiny, digitální měny centrálních bank (CBDC) a podnikové či spotřebitelské tokeny.

Třetí bod je ten nejpodstatnější, protože bude zkoumat přirozený vznik nových tříd peněžních aktiv. dFMI z druhého bodu bude plnit funkce nejen potenciálního registru všech aktiv, ale také bude definovat formy přenosu mezi jednotlivými aktivy.

Vytvoření takového jednotného rámce umožní širokou tokenizaci a zjednoduší směny mezi jednotlivými druhy.

"Program, který dnes zahajujeme, má za cíl uspokojit vzniklou potřebu větší přehlednosti tím, že poskytne poznatky založené na datech," uvedl výkonný ředitel.

Na každé oblasti bude pracovat specializovaná pracovní skupina složená z výzkumných pracovníků CCAF, odborníků na danou oblast a zástupců podpůrných institucí programu.

Dosavadní práce CCAF

Nový program navazuje na úspěšnou dosavadní práci CCAF při vytváření digitálních nástrojů, jako je Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI) a široce citovaná výzkumná zprává Global Cryptoasset Benchmarking Study.

Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index poskytuje v reálném čase data o odhadu celkové spotřeby elektrické energie sítě Bitcoinu.

Pomocí tohoto indexu je též možné rozlišit hashrate procentuálně připadající na jednotlivé státy.

Globální studie výkonnosti kryptoměnových aktiv přibližuje současné a nadcházející trendy kryptoměnového ekosystému a z nich následně vyvozuje závěry o možných regulačních a legislativních rámcích.

Další vzdělávání

Prestižní Cambridge není jedinou vzdělávací institucí, která má v plánu pojednávat o kryptoměnách. Plán se zaměřením na vzdělávání v oboru kryptoměn představil ještě minulý rok prezident El Salvadoru, Nayib Bukele. V důsledku zisků z nákupu bitcoinu oznámil vystavění 20 škol.

Školy by měly budoucí studenty vzdělávat v kryptoměnách v čele s Bitcoinem, čímž chce země podpořit rychlejší adopci digitálních aktiv, v nichž vidí velkou příležitost.

Přicházející varování

V polovině února Rada pro finanční stabilitu varovala, že na trhu s kryptoměnami chybí konzistentní a transparentní data a jejich propojení s tradičním finančním systémem, což v souvislosti s rychlým přijímáním kryptoměn představuje významné riziko. Podrobnější analýza světa digitálních aktiv na bázi empirických důkazů je tedy skutečně potřebná.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-1,3%
Cena
$20 485
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-3,6%
Cena
$1 161
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-0,32%
Cena
$233,9

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo