Světové trhy za sebou mají další těžký týden. Inflace a následné zvedání sazeb budí u investorů obavy. Objevily se dokonce spekulace, že by Fed mohl zvednout sazby o rovných 100 bazických bodů. Podle hlavního ekonoma americké banky JPMorgan Chase & Co Michaela Feroliho je to sice méně pravděpodobné, ale jeho banka s tímto scénářem počítá. Dává mu pravděpodobnost jedna ku dvěma. Před zasedáním Fedu je tedy jasno. Většina investorů čeká zvýšení o 75 bazických bodů. Překvapením, avšak nikoliv ne neočekávaným by tedy bylo zvýšení o 100 bazických bodů. Co se reakce trhů týká, dá se předpokládat, že zvýšení sazeb o 100 bazických bodu by jistě způsobilo daleko větší volatilitu než o více pravděpodobných bodů 75.
Nemůžeme vyloučit, že reakce trhů bude opačná. Jak je to možné? Investoři a hlavní hráči si mohou říct, že zvýšení o 100 bazických bodů je pozitivní tím, že nás přiblíží ke konci celého cyklu zvedání sazeb. Čím rychleji se Fed přibližuje k momentu, kdy pošle americkou ekonomiku do hlubší recese, tím rychleji se ukončí cyklus utahování měnové politiky. Investoři tak mohou hnát trh nahoru.
Z našeho pohledu to však není až tak zásadní téma o kolik Fed svoje sazby zvedne. Již nyní se počítá, že úrokové sazby dosáhnou 4 % na dolaru na konci roku 2022. Jestli to bude o měsíc dřív nebo později, již nehraje tak velkou roli. Je možné, že investoři již velkou část tohoto růstu sazeb započítali do ceny akcií.
Nic to nezmění na tom, že tendence trhů bude i nadále sestupná. Daleko větší vliv, než samotné zvýšení sazeb bude projev Powella po oznámení nárůstu sazeb. Pokud znovu udá jestřábí tón, dá se očekávat silná reakce trhů. Ale i to pro našeho čtenáře není překvapující. On již dávno ví, že i sazbami okolo 3,5 % se jen těžko dá porazit 8,2 % inflace. Takže pokud Fed chce dostat inflaci zpět pod 2 %, nezbývá než i nadále sazby zvedat. Zůstávají dvě neznámé: jak rychle a hlavně, kde leží horní hranice úrokových sazeb?
Nejenom akcie budou ovlivněny rozhodnutím Fedu. Zvednutí sazeb bude mít dopad na kurz dolaru i na vývoj amerických dluhopisů. Dá se předpokládat, že po zvednutí sazeb bude americký dolar znovu růst vůči euru. Zde je možná druhá brzda Fedu, kromě sledování makroekonomických údajů. Jelikož ECB i přes poslední zvýšení sazeb zaostává pořád za Fed, bude euro mít obtíž udržet paritu s dolarem. Avšak další posílení dolaru způsobuje vrásky na čele ředitelům amerických globálních firem. Nejenom inflace, ale i silný dolar pomalu umazává jejich marže a zisky. Vedení Fedu bude muset mimo inflaci velmi bedlivě sledovat i vývoj kurzu na dolaru.
Rostoucí výnosy amerických dluhopisů zase pro změnu budou nutit ředitele a správce amerických penzijních fondů k rotaci kapitálu. Výnosy z amerických dluhopisů se již značně přibližují k výnosu amerických dividendových titulů. A to díky tomu, že americké dluhopisy mají velmi nízké riziko oproti amerických akciím. Dá se tedy předpokládat, že v nejbližší době budou fondy stahovat své peníze z akciového trhu ve prospěch dluhopisového. Pokud k tomu dojde, sestup amerických akciových indexů bude nabírat na rychlosti.
Abychom nekončil pochmurně. Trhy jistě nečeká lehké období. Investor by neměl podléhat krátkodobých euforiím a malovat si budoucnost na růžovo. Avšak existuje také scénář, který by trhům přinesl pokropení živou vodou. Tou dobrou zprávou by byl konec konfliktu na Ukrajině. Není sice jasné, jakou formu by takový konec měl mít, ale pokud by obě strany ukázaly snahu zasednout za jednací stůl, impulz pro světové trhy byl velký.
Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.
Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.
Firemní zprávy: Výsledky Fedexu naznačují silné zpomalení ekonomiky
Kapitalistický systém je založen na rychle mobilitě zboží a lidí. Ekonomický růst je tak vždy podmíněn zvýšenou mobilitou. Zároveň také platí, že pokles mobility znamená i pokles růstu HDP. Z tohoto důvodu jsou přepravní společnosti velmi dobrým barometrem ekonomické aktivity. V pátek 16. září již na trzích panovala velmi špatná nálada. Avšak atmosféra se zhoršila po publikování výsledků světové dvojky v přepravě po UPS, Fedexu. V létě měl Fedex tržby okolo 23,2 miliard dolarů. Odhad tržeb byl v souladu s očekáváním. Avšak společnosti klesl zisk na 3,44 dolarů při očekávání analytiků 5,10 dolarů. Zisk společnost by tak měl klesnout o 21 % za rok. Akcie Fedexu za to velmi tvrdě zaplatily a klesly o 23 %. Na akciovém trhu tak společnost ztratila přes 12 miliard dolarů ze své burzovní kapitalizace.
CEO americké společnosti Raj Subramaniam podtrhl především zhoršení situace v Asii a v Evropě. Makroekonomické ukazatele se budou nadále zhoršovat, a proto neočekává rychlou změnu k lepšímu. Společnost se již dnes snaží připravit na pokles zájmu o přepravní služby a plánuje zmenšit počet letů. Nábor nových zaměstnanců je nyní zastaven. Pět administrativních jednotek bude zrušeno bez náhrady a 90 poboček po celém světě bude uzavřeno. Společnost chce taktéž představit plán restrukturalizace svého nemovitostního parku. Jinak řečeno společnost začíná škrtat výdaje a hledá, kde uspořit. Pokud bude klesat přepravní činnost, svět směřuje rychle k recesi. Ale jak již poslední dobou platí, negativní zpráva má i pozitivní aspekt. Takže čím víc jsme blíže k recesi, tím rychleji se blížíme ke změně monetárního cyklu.
Centrální banky: Rusko znovu snížilo svoje sazby
Ruská ekonomika se potýká s naprosto odlišnými problémy, než země západního světa. Díky vysokým cenám ropy a plynu je jejich obchodní bilance silně na straně exportu. Ruská ekonomika tak netrpí nedostatkem peněz. Avšak má jiné problémy. Sankce způsobily velké problémy v dodavatelských řetězcích. Ruští podnikatelé musí shánět komponenty jinde než u tradičních dodavatelů nebo se pokusit jejich výrobu zajistit z vlastních zdrojů. Právě proto Kreml chce motivovat ruské podnikatele k domácím investicím. Snížení úrokové sazby o 50 bazických bodů na 7,5 % má pomoci dostupnosti úvěrů v rublech.
Svoje sazby v uplynulém týdnu změnila jen Kostarika, které je zvedla o 100 bazických bodů na 8,5 %. Samozřejmě pozornost všech investorů se bude opírat k americkému Fedu, který zasedne 21. září.
Indexy: Světové indexy znovu zčervenaly
Zpráva o americké inflaci, které neklesá tak rychle jak si investoři a analytici představují, spustila masivní výprodej amerických indexů. Ty ztratily 4 % za jediný den. Byl to silný denní výprodej, srovnatelný jen s obdobím na začátku Covidové krize. Americké indexy ukázaly, že pokud se rozhodnou klesat z důvodů růstu sazeb, můžeme zažít několik takových “výplachů” v řadě. Navíc index S&P500 neudržel hranici 3900 bodů, kterou mnoho analytiků považovalo za klíčovou. Jejím proražením jsme si otevřeli cestu k nižším hodnotám dle technické analýzy.
Dnes jsme naši rubriku o indexech začali americkými trhy, tak pro úplnost dodejme, že Dow Jones ztratil 4,13 %. Nejhůře pochopitelně dopadl technologický Nasdaq100, který odepsal 5,48 %. Právě technologické akcie jsou nejvíc zasaženy zvedáním úrokových sazeb. Nasdaqu taktéž uškodil pád akcií společnosti Adobe. Ty zaznamenaly propad 17 % za jediný den poté, co oznámily akvizici Figma. Výška akvizice za společnost Figma, která tvoří webové aplikace, se blíží k 20 miliardám dolarů. Analytici považují tuto cenu za velmi vysokou a nevýhodnou pro Adobe.
Trhy v Asií byly také zasaženy negativním sentimentem. Burza v Šanghaji ztratila 4,16 %. Index Hang Seng odepsal 3,10 %. Nejlépe si vedl japonský Nikkei, který ztratil 2,66 %.
Zajímavá byla reakce evropských trhů. Ty na zprávu o americké inflaci nereagovaly s takovou silou jako americké firmy. Evropské indexy obsahují mnohem méně technologických firem, než ty americké, a proto jsou trochu odolnější. Možná jsme již svědky toho, že si evropské a americké akcie půjdou jinou cestu. Po Covidu, kdy všechny centrální banky jednaly stejně, měly americké a evropské akcie stejný směr. Nyní již se objevují trhliny a možná budeme svědky čím dál častějších rozdílů mezi Amerikou a Evropou. Německý Dax odepsal 2,65 %. Francouzský CAC 40 ztratil 2,17 %. Překvapivě nejlépe si vedla burza v Londýně, která odepsala 1,56 %.
Obavy z recese, ale hlavně dění v Číně komplikuje ropě cenu k vyšším hodnotám. Ropa Brent se prodávala za 91,57 dolarů. Lehká americká ropa se pak prodávala za 84,76 dolarů. Právě ropa WTI má podle technické analýzy směle nakročeno prolomit hranici 80 dolarů. To by jistě potěšilo americké politiky, protože levná ropa by byl silný protiinflační tlak. Situaci na trhu s ropou komplikuje Čína, protože podle mezinárodní organizace pro energie čínská poptávka po ropě klesne o 420 000 barelů ropy denně.
Evropská unie usilovně pracuje na novém plánu, který má zabránit dalšímu růstu cen plynu. Původní plán zastropovat ceny ruského plynu narazil, protože byl značně nelogický. Rusko nemá totiž na zastropování ceny plynu nejmenší zájem. Zároveň společnosti, které nyní obchodují s ruským plynem, nemají motivaci jej prodávat pod cenou. Kompenzace za zastropování plynu by byly obrovské a nevyřešil by se hlavní problém s nedostatkem plynu. Evropská Unie chce krizi řešit vyšším zdaněním zisků distribučních společností a plánem na snížení spotřeby energie v Evropské unii na příští zimu. Poznamenejme, že nový exponenciální růst cen plynu by byl pro evropskou ekonomiku velmi těžký úder. Jelikož není možné tuto možnost vyloučit, je o důvod víc nebýt v dnešní době exponovaný na burze.
Jelikož zvítězilo přesvědčení, že Fed bude sazby zvedat a ve zvedání pokračovat, zlato zaznamenalo pád pod hranici 1700 dolarů. Obchodovalo se na úrovni 1684 dolar za trojskou unci. Pokud bude Fed pokračovat silným utahováním sazeb jako Volcker v osmdesátých letech, zlato může zažít silný výprodej. Pokud by prorazilo hranici 1600 dolarů za unci, mohli bychom být svědky paniky, která by poslala zlato na hodnoty okolo 1400 dolarů za unci. Cenu zlata teď nyní ovlivňují především centrální bankéři.
Stříbro se oklepalo z výprodejů a i v současném kontextu posílilo o 3 % za týden na hranici 19,61 dolarů za trojskou unci. Avšak platí to stejné co pro zlato: světlé zítřky na stříbře nastanou až se změnou monetární politiky.
Vývoj trhů od konce léta nás poučil v tom, že za současné situaci je velkou chybou být optimista. Sazby porostou do té doby, pokud to Fed bude uznávat za vhodné. Kdy to nastane? Nevíme přesně. Můžeme však sledovat různé indikátory. Pokud vzroste skokově nezaměstnanost v USA anebo se americká ekonomika propadne do hluboké recese anebo akciové trhy zažijí velkou korekci nebo dolar výrazně posílí.
To to vše může donutit Fed změnit rozhodnutí. Ale pokud se nic z uvedeného nestane, sazby budou růst a akciový trh spolu se zlatem dále klesat. Není důvod si nic nalhávat. V době tak velké nejistoty je možný jediný způsob obchodování a to denní trading. Smysl dává otevírat pozice jen na několik hodin, maximálně dnů. A hlavně je stihnout uzavřít včas, dokud jsou ziskové, než se změní nálada trhu. Kdo tento styl obchodování nemá rád anebo ho neumí, udělá nejlépe, když si dá nyní pauzu od obchodování.
Publicista a investor s více než desetiletou praxí.
První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.
Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.
„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.