Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomika » Největší evropské ekonomice hrozí recese

Největší evropské ekonomice hrozí recese

Největší evropské ekonomice hrozí recese
Zdroj: depositphotos.com

Zpravodajská agentura Reuters uveřejnila na svých webových stránkách článek o hrozící recesi v Německu. Jelikož ekonomika Německa je tou největší v Evropě, jsou zprávy z Německa a zejména ty o růstu německého hospodářství důležité pro celou Evropu.

Česká republika nejvíce exportuje právě do Německa, a tak na vývoj německé ekonomiky následně stejně reagují i další menší ekonomiky včetně té naší. Pojďme si shrnou nejdůležitější data a informace z vývoje v Německu.

Německá ekonomika v zimě vstoupí do recese

Meziroční míra inflace v Německu by se na podzim mohla vyšplhat na 10 %. Uvedl to šéf německé centrální banky Joachim Nagel v rozhovoru s listem Rheinische Post. Upozornil, že dvoucifernou inflaci zaznamenalo Německo naposledy před více než sedmdesáti lety. Varoval rovněž, že pokud se prohloubí energetická krize, německá ekonomika zřejmě v zimě vstoupí do recese. 

Nagel říká, že skončí sleva na pohonné hmoty a devítieurová jízdenka, to by mohlo zvýšit míru inflace o více než 1 procentní bod. Celkově je tak již v podzimních měsících možná inflace ve výši 10 %.

Nagel dále uvádí, že inflace se bude nacházet na vysoké úrovni také v příštím roce. Roste pravděpodobnost, že inflace bude vyšší, než se dříve předpokládalo, a že se v příštím roce bude pohybovat v průměru kolem 6 %. Centrální banka v Německu doposud průměrnou inflaci v příštím roce odhadovala na 4,5 %.

Německo chce od Evropské centrální banky zvýšit úroky

Nagel vyzývá Evropskou centrální banku (ECB), aby pokračovala ve zvyšování úroků. ECB minulý měsíc v reakci na prudký růst inflace poprvé od roku 2011 zvýšila své úrokové sazby, a to výrazněji než původně avizovala. Její základní úrok stoupl na 0,50 % z rekordního minima 0 %, na kterém se držel od roku 2016. Další zasedání ECB se bude konat 8. září.  

V červenci meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu zpomalilo na 7,5 % z červnových 7,6 %. Inflace tak klesla už druhý měsíc za sebou. Hospodářský růst v Německu se ve druhém čtvrtletí zastavil poté, co se v prvním čtvrtletí hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,8 %. 

Závěr – Negativní vyhlídky pro německou ekonomiku

Nagel upozorňuje, že pokud se energetická krize vyostří, je recese v zimě pravděpodobná. V první polovině roku si německá ekonomika za obtížných podmínek stále vedla celkem dobře.

Mezinárodní měnový fond (MMF) minulý měsíc zhoršil výhled německé ekonomiky. Předpověděl, že německé HDP se v letošním roce zvýší o 1,2 %, zatímco v květnové prognóze počítal s dvouprocentním růstem. Loni ekonomika podle fondu vzrostla o 2,9 %.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo