Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem – Krach ještě nepřišel, avšak inflace v EU bude vysoká

Burza s odstupem – Krach ještě nepřišel, avšak inflace v EU bude vysoká
Zdroj: Depositphotos.com

Znovu jsme byli svědky týdne jak na houpačce. Ve čtvrtek 8. července se burzy ponořily do červené barvy. Důvodů bylo hned několik. Možná výší inflace v eurozóně, která ji až dosud vykazovala velmi nízkou. Dalším možným faktorem byla nejistota ohledně skutečného ekonomického růstu anebo šířící se mutace delta. Tato rizika byla všeobecně známá, a proto je velmi málo pravděpodobné, že by právě ona způsobila tak náhlý pokles trhu.

Daleko zásadnější je otázka, jak dlouho jste na akciových trzích. Jestli jste začali obchodovat na začátku roku, zdá se vám, že to byl krach. Pokud obchodujete déle než dva roky, jste si vědomi toho, že například francouzský CAC 40 od začátku roku přidal víc než 20 %. Tento index je složený především z konzervativních titulů, dividendových titulů a obsahuje velmi málo růstových technologických akcií. Před třemi a více roky se za dobrý roční výkon považovalo 5 až 8 % mimo dividendy.

Tak silný růst od začátku roku je naprosto výjimečný, to, že přijdou korekce jako ve čtvrtek 8. července, je normální a v podstatě žádoucí. Důležitá je změna trendu a ta ještě nenastala. A nejenom změna trendu, ale v pátek si zámořské burzy také posunuly svá historická maxima. Jak tedy můžeme mluvit o krachu, když den nato indexy přepisují historické hodnoty?

Aby došlo ke změně tendence, je potřeba nějaké zásadní události. Ty můžou být dvojího typu. Buď se objeví nečekaná černá labuť, například v podobě ještě zákeřnější mutace, anebo změna měnové politiky centrálních bank. Ani jedno se nekoná, alespoň zatím. To však neznamená, že budou trhy každý den růst o jedno nebo dvě procenta, spíše budeme svědky rostoucí volatility.

Investor by se měl zaměřit na svůj plán a nenechat se těmito přechodnými bouřemi smýkat. Krach a vlastně celé obchodování je vždy o načasování.

Centrální banky: Nastane v eurozóně velká inflace?

Co by investorovi nemělo uniknout, je prohlášení ECB, že pokud bude inflace větší než dvě procenta, pak stejně jako Fed nebude zasahovat. Stejně jako v USA se můžeme dočkat toho, že inflace nebude jen lehce nad dvě procenta, ale třeba v pásmu tří až čtyř procent. Z hlediska ECB jde trochu o pokrytectví, protože všichni vědí, že ECB sazby v této chvíli prostě zvednout nemůže. Pokud by se k tomuto kroku odhodlala, měli bychom obrovskou krizi, protože náklady na obsluhu dluhu by hned několika státům přerostly přes hlavu, a to v čele s Francií a Itálií, které jsou druhou a třetí ekonomikou eurozóny.

Skutečná inflace je ještě větší, protože na rozdíl od výpočtu inflace v dolarech není cena nemovitostí ve výpočtu v eurech vůbec zahrnutá. To možná vysvětluje rozdíl mezi USA a eurozónou, stejně jako to, že toto číslo bude vždy menší než v USA. Evropští statistici se při výpočtu inflace zaměřují výhradně na spotřební zboží. Nemovitosti se však na rozdíl od nájmu nepovažují za spotřební zboží, ale za investice. Tudíž se růst cen nemovitostí projevuje minimálně. V každém případě informace od ECB potvrzují, že inflace bude mít spíše dlouhé trvání, než že by šlo o nárazové zvednutí cen.

Indexy: Asie se zase ponořila do červené

Většina investorů v našich zeměpisných šířkách sleduje americké a evropské trhy. Ty asijské leží většinou mimo hlavní zájem. Nyní bychom však měli zbystřit, protože trhy v Asii jsou už několik týdnů v dlouhodobém poklesu. Z pohledu technické analýzy se u tamních indexů jedná o ukončení růstového signálu. Hongkongský index zaznamenal již osm po sobě jdoucích obchodních seancí, které skončily v červených číslech.

Za poslední týden tento index odepsal 3,6 % a za celý měsíc odevzdal 5,6 %. Jsou v něm zastoupené těžké váhy čínské ekonomiky jako například China mobile, Bank of Chine, Xiaomi, PetroChina. Dění v Asii bude pro světovou ekonomiku rozhodující, což naznačuje zejména vývoj po covidu. Pokud se bude jednat o přechodnou slabost, investor by mohl využít poklesu cen k zajímavým nákupům.

Japonský index Nikkei ztratil 2,93 %, zatímco šanghajské burze se dařilo neupadnout do ztrát a uhájila zelenou nulu výkonem 0,08 %

I přes silně růstovou páteční seanci se většině evropských indexů nepovedlo dostat za celý týden do zelených čísel. Výjimku tvořil německý Dax, který přidal 0,24 %, obzvlášť se dařilo společnosti SAP. Britský FTSE skončil na červené nule s výkonem 0,02 %. Francouzský CAC 40 odepsal 0,36 %.

Trhy v zámoří zakončily týden v zelených barvách. Průmyslový Dow Jones přidal 0,24 %, S&P 500 si polepšil o 0,40 %. Nejlépe dopadl technologický Nasdaq 100, který vzrostl o 0,43 %. Z pohledu technické analýzy nezapomínejme, že jsme pořád v silné růstové tendenci.

Nasdaq 100 táhla především společnost Amazon, která přidala solidních 5,93 %. Sledovaný Apple taktéž rostl o 3,6 %. Dobrý výsledek předvedl i Paypal s týdenním ziskem 3,44 %. Na opačném konci byla společnost Trip.com, která odepsala 9,33 %. Ve výprodejích se často setkáváme se čínskou firmou Baidu, která odepsala 7,8 %. Od začátku roku své akcionáře moc nepotěšila, protože její akcie dosahují ztráty 16,13 %. Stejně tak společnost Pinduoduo ztratila 6,82 %. Od začátku roku se tato ztráta prohloubila na 37,49 %, což z ní činí nejztrátovější společnost z celého indexu pro tento rok.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Pinduoduo! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Komodity: Hodně rozruchu kolem ropy

Ropa má za sebou hektický týden. Zasedání OPECu skončilo bez dohody. Kdyby se představitelé Spojených arabských emirátů rozhodli, že začnou zvyšovat množství dodané ropy na trh bez respektování předchozích dohod, mohlo by se stát, že je přestanou dodržovat i ostatní členové.

SAE v poslední době investovaly do diversifikace své ekonomiky a její nezávislosti na ropném průmyslu. Jelikož se chtějí připravovat na nový ekologický model spotřeby energie ve světě, potřebují na tyto investice spoustu finančních prostředků.

V dlouhodobém horizontu je jasné, že spotřeba ropy bude klesat, protože z ní bude čím dál vzácnější surovina a bude daleko méně dostupná.

Lehká americká ropa se prodávala na konci týdne za 74,63 dolarů barel, ropa Brent pak za 75,59 dolarů. Přestože cena nebyla tak vysoká jako minulý týden, celkově ropa za poslední měsíc zdražila o 5 %. Avšak její pokles nám ukázal, že může klesnout v krátkodobém horizontu, v důsledku čehož bychom měli upravit své portfolio. Kupovat ropné společnosti, abychom je drželi jen krátce, může být velmi riskantní. Kdo je však kupuje v dlouhodobé perspektivě, na dva roky až pět let, může samozřejmě i nadále pokračovat.

Komodity: Zlato ztratilo svoji dynamiku

Zlato se obchodovalo za 1808 dolarů za trojskou unci, dostalo se tím ke své hraniční úrovni 1810 dolarů. Pokud ji nepřekoná, může se znovu dočkat poklesů. Nyní se nachází ve fázi neutralizace, je proto velmi pravděpodobné, že se bude několik týdnů pohybovat v pásmu 1750 až 1810 dolarů. Tím pádem není pro krátkodobé investory zajímavé. Je otázkou, jak moc nyní držet zlato v portfoliu coby jistotu. Růstový potenciál je totiž malý a investor si tak blokuje peníze, které by mohl použít někde jinde. Samozřejmě by však trocha zlata v portfoliu zůstat měla. Stříbro se pak prodávalo za 26,18 dolarů za unci.

Slovo závěrem: Turbulence na obzoru

Vstupujeme do volatilní fáze, kde se z pohledu technické analýzy dostáváme do tvorby nové figury. Jaká bude? To prozatím nevíme a ani vědět nemůžeme, pokud nevlastníme křišťálovou kouli. Než se ukáže nový směr, trhy můžou procházet turbulencemi. Navíc nikdo neví, jak toto období bude dlouhé.

Jak se na ně připravit? První věcí, na kterou by investor měl myslet, je mít dobře vypracovaný svůj plán. Následně uzavřít ztrátové pozice křehkých společností anebo těch, které jsou rizikové. Právě v období rychlých poklesů a panických prodejů se totiž prodávají jako první. A hlavně zůstat celé léto ve střehu, protože se můžeme po celou dobu dočkat zajímavých příležitostí.

Líbil se vám tento článek?
11
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.