Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Akciové trhy v lednu výrazně rostou. Bitcoin v minulém týdnu posílil o více než 22 %

Burza s odstupem: Akciové trhy v lednu výrazně rostou. Bitcoin v minulém týdnu posílil o více než 22 %
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audio verzi:

Hezké úterý, vážení čtenáři! Letošním rok začal růstem globálních akcií, oslabením amerického dolaru a také snížením výnosů amerických státních dluhopisů – opačných trendů, než které převládaly v roce 2022. K potvrzení přetrvávání těchto lepších tržních výsledků nebo k rozptýlení těchto nadějí se všechny oči upíraly v minulém týdnu k prosincovému údaji o americké inflaci. A údaje nezklamaly: Odpovídaly konsenzuálním očekáváním, což byl malý, ale nezbytný krok ke zmírnění některých tržních tlaků.

Kromě zmíněných aktiv však pro vás také pravidelně sledujeme vývoj komodit nebo kryptoměn, přičemž kryptoměnový trh zaznamenal v minulém týdnu výrazné oživení. Jak se dařilo českým akciím a co komodity? A jaká je vůbec nejlépe performující komodita za poslední dva roky? To vše se dozvíte v burze s odstupem. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké akcie pokračují v dobrém startu do roku 2023

Americké akcie zaznamenaly druhý týden zisků v řadě. Investoři zvažovali zejména klíčové údaje o inflaci a v pátek se naplno rozběhla sezóna oznamování hospodářských výsledků. Index Nasdaq Composite a růstově orientované sektory dosáhly lepších výsledků, k čemuž přispělo oživení některých technologických mega-caps – Amazonu, Tesly a Microsoftu.

Zaostávaly akcie spotřebního zboží. Velké banky JPMorgan Chase, Wells Fargo a Bank of America v pátek ráno při zveřejňování výsledků překonaly konsensuální očekávání, ale opatrné výhledy bankovních gigantů způsobily, že akcie v počátku obchodování klesly.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023

Nejdůležitější informace vyplývající z prosincové zprávy o inflaci

Americký index spotřebitelských cen (CPI) dále zpomalil a v prosinci zaznamenal nejmenší meziroční nárůst od října 2021. V kombinaci s listopadovými a říjnovými údaji jádrová inflace (která nezahrnuje volatilní kategorie potravin a energií) zpomaluje již tři měsíce po sobě. Cenové tlaky zůstávají vysoké, ale postupné ochlazování vytváří předpoklady pro to, aby Fed dále snížil tempo zvyšování sazeb.

  • Celková inflace oproti předchozímu měsíci klesla o 0,1 %, k čemuž přispěl pokles cen energií a mírnější nárůst cen potravin. V meziročním srovnání se index spotřebitelských cen zvýšil o 6,5 % a zpomalil tak z listopadového tempa 7,1 %. Po vyloučení potravin a energií se jádrové spotřebitelské ceny minulý měsíc zvýšily o 0,3 % a v meziročním srovnání o 5,7 %, což je téměř o celý procentní bod méně než jejich zářijové maximum.
  • Inflace u zboží klesala třetí měsíc v řadě, a to v důsledku šestého měsíčního poklesu cen ojetých automobilů a prvního poklesu cen nových automobilů za poslední dva roky. Vzhledem k tomu, že se snižuje nedostatek nabídky, náklady na dopravu klesají a spotřebitelská poptávka se mírní, lze očekávat, že inflace cen zboží bude dále klesat.
  • Inflace ve službách se zvýšila, neboť index cen bydlení, který je největší složkou inflace (tvoří zhruba třetinu celkového indexu), vzrostl nejvíce za poslední tři měsíce. Nové pronájmy a ceny bydlení mají tendenci předcházet index cen bydlení o několik čtvrtletí a oba tyto ukazatele v reakci na skokový nárůst nákladů na úvěry klesají. Možná se tak stane až později v průběhu letošního roku, ale inflace v oblasti bydlení by se měla začít zmírňovat, jak naznačují aktuálnější údaje.
Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v USA za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace v USA za posledních 12 měsíců

Jak se trhy chovají, když Fed pozastaví zvyšování sazeb?

Za posledních 40 let Fed po ukončení cyklu zpřísňování sedmkrát zcela pozastavil svou činnost a po posledním zvýšení sazeb drželi tvůrci monetární politiky sazby na stávající výši v průměru přibližně šest měsíců, než přistoupili ke snížení sazeb s cílem stimulovat ekonomiku.

V pěti z těchto případů si americké akcie vedly velmi dobře, zatímco ve zbývajících dvou případech mírně klesly. Nadprůměrné výnosy zaznamenaly také dluhopisy investičního stupně, jejichž výnosy dosáhly vrcholu několik měsíců před posledním zvýšením sazeb. Technologie, které těžily z uvolnění finančních podmínek, byly vždy nejvýkonnějším sektorem, s výjimkou roku 2000, která se shodovala s prasknutím technologické bubliny. Historie naznačuje, že pozastavení zvyšování sazeb může být katalyzátorem nižších výnosů dluhopisů a vyššího ocenění akcií.

Evropské akcie navázaly na skvělý start do nového roku

Akcie v Evropě rostly druhý týden po sobě, protože lepší než očekávané ekonomické údaje zvýšily naději na krátkou a mělkou recesi. Někteří centrální bankéři však uvedli, že úrokové sazby bude nutné dále zvyšovat, což zmírnilo optimismus trhu. Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil týden o 1,61 % výše. Hlavní akciové indexy v nejvýznamnějších evropských ekonomikách rovněž výrazně rostly. Německý index DAX vzrostl o 2,97 %, francouzský index CAC 40 přidal 2,36 % a britský index FTSE 100 si připsal 1,88 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023

První údaje naznačují, že růst německé ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí stagnoval

Podle prvního odhadu národního statistického úřadu německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí 2022 pravděpodobně stagnovala poté, co v předchozích třech měsících rostla o 0,4 %. Ministerstvo financí uvedlo, že údaje ukazují na mírnější a kratší zpomalení v průběhu zimy. Za celý rok ekonomika vzrostla o 1,9 %, což je méně než 2,6 % v roce 2021, protože rusko-ukrajinská válka a rostoucí náklady na energie omezily produkci. Německá obchodní a průmyslová komora mezitím uvedla, že více než polovina německých podniků trpí nedostatkem pracovních sil.

Nečekaný růst HDP ve Spojeném království zmírňuje obavy z recese. Představitel BoE naznačil zvýšení sazeb

Hrubý domácí produkt ve Spojeném království vzrostl v listopadu meziročně o 0,1 %, čímž překonal konsenzuální prognózu poklesu o 0,2 %. Toto pozitivní překvapení podpořilo očekávání, že by se ekonomika mohla vyhnout recesi. Růstu ekonomiky napomohl nárůst v oblasti telekomunikací, počítačového programování a potravinářských a nápojových služeb během fotbalového mistrovství světa. Statistický úřad uvedl, že ekonomika by v prosinci musela poklesnout přibližně o 0,5 %, aby zaznamenala druhý kvartál hospodářského poklesu.

Hlavní ekonom Bank of England (BoE) Huw Pill následně uvedl, že Spojené království čelí riziku přetrvávající inflace, a naznačil, že se úrokové sazby pravděpodobně opět zvýší. “Podmínky, které ve Spojeném království panují – vyšší ceny zemního plynu s napjatým trhem práce, nepříznivý vývoj nabídky práce a úzká místa na trhu zboží – vytváří potenciál pro to, aby se inflace ukázala jako trvalejší. To by silně ovlivnilo můj postoj k měnové politice v nadcházejících měsících,” uvedl Pill. Finanční trhy očekávají, že BoE v únoru zvýší svou klíčovou úrokovou sazbu o půl procentního bodu (0,50 %) na 4,00 %.

České akcie za poslední měsíc posílily téměř o desetinu

Akcie na pražské burze ve druhém týdnu roku posílily. Index PX stoupl o 0,98 % na 1270 bodů. Za poslední měsíc přitom index PX posílil téměř o 10 %. Nejrychleji rostly akcie zbrojovky Colt CZ. Z největších akciových titulů posílily rovněž akcie ČEZu, Komerční banky a MONETy. Akcie ČEZ dokonce v úvodu týdne posílily na 811 korun – na nejvyšší úroveň od konce loňského listopadu. Podpořilo je prohlášení premiéra Petra Fialy o tom, že vláda zvažuje určitou transformaci české energetiky, v jejímž rámci by získala větší kontrolu nad energetickou infrastrukturou. Pokles naopak zaznamenaly akcie Erste Group a Kofoly.

Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v prosinci vzrostla na 5,98 % z listopadových 5,96 %. Průměrná sazba patří k nejvyšším za dvacet let. Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 197 miliard korun, meziročně o 64 % méně.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023

Překvapivý vzestup Bitcoinu nad 21 tisíc dolarů

Kryptoměnoví investoři už několik měsíců netrpělivě čekají na dobré zprávy a v pátek se jich konečně dočkali: Bitcoin poprvé od katastrofálního krachu burzy FTX v listopadu loňského roku nečekaně překonal hranici 20 000 dolarů. Na závěr nedělního obchodování se Bitcoin obchodoval kolem 20 900 dolarů, když v sobotu krátce překonal hranici 21 000 dolarů.

Víkendový průlom přichází poté, co cena Bitcoinu po několik týdnů uvízla v úzkém pásmu kolem 17 000 dolarů. Jedná se o největší týdenní zisk Bitcoinu (více než 22 %) za téměř dva roky.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

Poznámka

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.

Cena ropy opět po týdnu výrazně vzrostla

Zmírňující se americká inflace pomohla ropným býkům, i když rostoucí ceny ropy samy o sobě mohou nakonec vést k vyšší inflaci. V New Yorku obchodovaná ropa WTI neboli West Texas Intermediate s dodáním v únoru uskutečnila v pátek závěrečný obchod na úrovni 79,93 dolaru. Americký ropný benchmark tak v průběhu týdne posílil o 7,88 % a zcela smazal ztráty z předminulého týdne.

V Londýně obchodovaná ropa Brent s dodáním v březnu uskutečnila v pátek závěrečný obchod na úrovni 85,29 dolaru. Za celý týden si světový benchmark ropy připsal 7,53 %, čímž stejně jako WTI dohnal ztráty z předchozího týdne.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Zlato se v pátek přiblížilo k devítiměsíčnímu maximu, když únorový futures kontrakt na newyorské burze Comex uskutečnil závěrečný obchod na úrovni 1 923,35 dolaru. Futures kontrakty na americké zlato od začátku roku 2023 vzrostly o 5 %, čímž navázaly na svůj téměř 4% zisk z prosince a 7% z listopadu.

Spotová cena zlata, kterou někteří obchodníci sledují pozorněji než futures, se usadila na ceně 1 919 dolaru. Spotová cena zlata dosáhla v průběhu týdne maxima 1 922 dolaru – nejvyšší hodnoty od 25. dubna 2022. Zlato v posledních třech měsících rostlo, protože ustupující inflace vedla k poklesu výnosů dluhopisů a dolaru v důsledku očekávání, že Federální rezervní systém bude v letošním roce mnohem méně agresivní při zvyšování úrokových sazeb ve srovnání s rokem 2022.

Co další drahé kovy? Cena stříbra v úvodu letošního roku neroste tak výrazně jako cena žlutého drahého kovu, což se potvrdilo i minulý týden, kdy spotová cena zlata vzrostla o 2,64 %, zatímco cena stříbra o necelé procento. Lithium se pak stalo již druhý rok po sobě nejvýkonnější komoditou. Lithium sice nepatří mezi kovy, které by byly známé jako zlato nebo stříbro, ale to se rychle mění. Poté, co v roce 2021 ceny “bílého zlata” prudce vzrostly o 442,8 %, zakončily rok 2022 růstem o 72,5 %. Rostoucí ceny Lithia způsobuje hlavně zvětšující se podíl elektromobilů na celkových prodejích vozidel po celém světě.

Jako číslo týdne volíme 22. O tolik procent vzrostla v minulém týdnu cena nejvýznamnější kryptoměny Bitcoinu, který tak zaznamenal nejlepší týdenní výkonnost za poslední dva roky. Druhá největší kryptoměna Ethereum si v minulém týdnu rovněž výrazně polepšila, když se její cena zvýšila téměř o 21 %.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.

Líbil se vám tento článek?
4
1

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.