Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (14. – 18. září) – Situace zůstává i nadále pesimistická

Dr. Matěj Široký
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Publikováno
Burza s odstupem (14. – 18. září) – Situace zůstává i nadále pesimistická

Od začátku září mají akciové trhy velmi špatnou náladu. Projevilo se, že koronavirus je zpět a to hlavně v Evropě a Izraeli. Trhům chybí pozitivní zprávy a dobrá makroekonomická čísla. Také výprodej technologických akcií pokračuje.

Facebook od svého maxima 300 dolarů na konci léta ztratil 50 dolarů. Za stejnou dobu se Amazon propadl z 3500 dolarů na 2954 dolarů za akcií. Ani Google nezůstal výprodejů ušetřen a klesl z 1700 dolarů na 1451 dolarů. Výjimkou nebyl ani Apple, který ubral 24 dolarů z 130 dolarů na začátku měsíce. Nyní se obchoduje přibližně za cenu 106 dolaru. To i přesto, že 15 září prezentoval své nové výrobky. Prezentace, jako za posledních pár letech, nepřinesla zásadní změny, pouze zlepšila hardwarový výkon u svých ikonických produktů.

Zajímavou informací pro investory do této značky, je zpráva o vstup Applu na indický trh. Tyto i jiné další zprávy, nedokázaly zastavit propad GAFA a i nadále bylo na trhu víc prodávajících než kupujících.

Co všechno se dělo na trzích v minulém týdnu se dozvíte v tomto článku.

Analýza světových burzovních indexů

V Asii indexy za třetí zářijový týden prakticky stagnovaly. Nikkei ztratil 0,2 procent, Hongkongská burza se zmenšila o 0,3 procenta. Výjimkou byla burza v Šanghaji, která přidala 1,4 procent.

V Evropě byla situace obdobná, trhy nepředvedly výrazné pohyby. Německý Dax a britský FTSE ztratily shodně kosmetických 0,15 procent. Francouzský CAC 40 ztratil o něco více: 0,8 procent.

V zámoří americký technologický index Nasdaq-100 ztratil 0,4 procent, zatímco Dow Jones získal 0,8 procent. Výsledky by mohly být lepší, ale závěr týdne se v USA nevydařil, a to zejména díky prohlášení Fedu. Již dva týdny pozorujeme na indexu postupný propad.

Otázkou je, zda se jedná o dlouhodobý trend nebo pouze krátkodobé vybírání zisků. Zatím nám trh nedává jasné znamení, a v podstatě přešlapuje na místě.

FED, ČNB a bankovní sektor

Představitelé české národní banky o pár dní předběhli své kolegy z Fedu s oznámením o osudu výplat dividend v bankovním sektoru. Jak je známo centrální banky po celém světě jako reakci koronavirus, zakázaly nebo nedoporučily bankám vyplatit dividendu za rok 2019. Banky měly tuto hotovost použít pro svoji kapitálovou vybavenost v případě nesplacených pohledávek. Fed tak doporučil nevyplácet dividendu a znovu zavést testování připravenosti amerických bank na krizové situace.

Toto omezení bylo jen pomyslným hřebíčkem do rakve bankovního sektoru. Cena akcií bank, hlavně v západní Evropě, již dlouhodobě klesá pod tíhou negativních úrokových sazeb.

Nízké anebo záporné úrokové sazby ubírají velkou část zisků velkých bank. Navíc nutí banky půjčovat za velmi nízký úrok, který neodpovídá riziku půjčky a náklady na její nezaplacení.

Dividendy v ohrožení

ČNB oznámila, že bankám nedoporučuje vyplácet dividendu do konce roku. Následně pak bude řešit situaci s každou bankou zvlášť. Své rozhodnutí ČNB odůvodnila tím, že dokud trvají vládní podpůrná opatření, ekonomická krize trvá. Toto rozhodnutí není pro akcionáře bank dobrou zprávou.

Jednak lze očekávat největší ekonomický nápor v následujícím čtvrtletí po ukončení vládních podpůrných opatření. Následně pak toto rozhodnutí velmi oslabuje důvěru akcionářů a vytváří nebezpečný precedent do budoucnosti. Ano, akcionáři pochopili, že situace je vážná a zastavení výplaty dividend mělo svůj smysl. I přes krizi většina českých bank zůstala v zisku v prvním pololetí 2020, a tak mohla dividendu za rok 2019 vyplatit.

Otázkou je, kdo bude rozhodovat v budoucnu o vyplácení dividend, valná hromada společnosti anebo centrální banky?

Pražská burza se v důsledku těchto oznámení výrazné propadla pod hranici 900 bodů. Pražský index je z velké části tvořen akciemi velkých bank. Erste v pátek 18 září ztratila přes 3,5 procent, Komerční banka přes dvě procenta, a dostala se pod psychologickou hranici 500 korun. Moneta byla zasažena nejméně a ztratila 1,7 procent. Hodnota jejích akcií se ustálila na 52 korunách.

Propady jistě nejsou definitivní. Těžko lze předpokládat dobré zprávy pro český bankovní sektor. Starosti akcionářům českých bank dělá i zvyšující se počet nakažených a vládní opatření, které škodí české ekonomice.

Komodity: I přes špatné zprávy růst ceny ropy

Organizace zemí vyvážející ropu a mezinárodní agentura pro energie vyslovili své obavy nad vývojem poptávky po ropě. Obě dvě organizace snížily svůj odhad poptávky v následujících měsících. Saudská Arábie i přes tlak mezinárodních organizací a ostatních arabských petromonarchíí, chce i nadále exportovat svoji ropu do Asie za výhodné ceny. I přes tyto negativní zprávy se ropa vzpamatovala z propadů její ceny. Brent vystoupal na cenu 43 dolarů a lehká americká ropa se vyšplhala na 40 dolarů za barel.

Cena zlata kroužila cely týden okolo hranice 1950 dolarů za unci. Jelikož ceny zlata neexplodovaly nahoru, je ještě velká šance, že současný výprodej na akciových trzích je i nadále pouhé vybírání zisků a nejedná se o změnu trendu anebo paniku.

Devizový trh: Euro pořád při síle

Nejsledovanější měnový pár EUR/USD je i nadále ve prospěch eura. Ze svého maxima 1,20 dolaru za euro se i nadále drží na vysoké hodnotě 1,1850. Kurz zůstal nezměněn a to i přes nárůst nemocných v Evropě. Dolar neposílil ani po zasedání Fed, který sice bedlivě současnou situaci sleduje, avšak ke konkrétním krokům se neodhodlal. Vývoj na tomto měnovém páru nám umožní předpovídat celkovou situaci na trhu.

Pokud euro i nadále zůstane silné, tak je nutné uvažovat nad pozitivním ekonomickým scénářem celé koronakrize.

Za zmínku stojí i propad turecké liry, která si sahá na svoje minima vůči americkému dolaru. Na začátku roku 2020 jeden dolar stál 5,9 tureckých lir. Dnes je kurz 7,55. Turecké liře nepomohlo prohlášení Fedu, který varoval před ekonomickou nestabilitu v rozvojových zemích.

Právě slábnoucí měny těchto státu, spojené s tiskem peněz, velkým zadlužením a nedostatkem devizových rezerv, tvoří nebezpečnou kombinaci a velký ekonomický risk pro další krize. Na podporu své domácí měny se Argentina se rozhodla zdanit 35 procenty všechny nákupy amerických dolarů. Argentina tak doufá, že zastaví propad své měny vůči americkému dolaru.

Slovo závěrem: Opatrnost nade vše

I nadále platí, že i přes ujištění centrálních bankéřů, že nejhorší z krize je za námi, by investor neměl zapomenout, že situace je vážná. Krize se ještě neprojevila růstem nezaměstnanosti, který musí v nejbližších měsících přijít.

Dokud se celá situace nevyjasní, současné investice jsou velmi spekulativní. Investor by si měl hlavně položit otázku v jaké měně či popřípadě kryptoměně má uloženou svoji hotovost a případně jí smysluplně diverzifikovat.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.