Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Pokud se o kryptoměny aspoň trochu zajímáte, pravděpodobně vám nemohla uniknout informace o tom, že kompletně celý kryptoměnový trh v tuto chvíli zažívá obrovskou korekci.
Bitcoin (BTC) za posledních 24h spadl o více než 15 %, přičemž v jednu chvíli se obchodoval dokonce za 30 500 dolarů, což je o 53 % pod dosavadní maximální dosaženou hodnotou na ceně 64 000 dolarů. Ostatní kryptoměny zažívají stejně krušné časy. Tak třeba Ethereum (ETH) a Cardano (ADA) se během posledních 24 hodin propadly o 20 % a Polkadot (DOT) s Litecoinem (LTC) o více než 30 %.
Pojďme si ukázat, co se vlastně na trzích děje a jaké byly pro podobný propad důvody.
Není možné najít jeden jediný důvod, který by zafungoval jako spouštěč tohoto propadu. Pojďme se ale podívat na několik informací, které naznačovaly, že se něco podobného může stát.
Index strachu a chamtivosti (tzv. fear and greed index), který hodnotí vývoj ceny, tržní volatilitu, zobchodované objemy, sentiment na sociálních sítích a další faktory, se poslední dny drží okolo úrovně 23, což je velmi nízká hodnota, která indikuje, že na trhu v současné době panuje extrémní strach, s čímž po dnešním propadu nemůžeme nesouhlasit.
Kromě toho jste určitě zaslechli, že Elon Musk, jeden z nejbohatších lidí planety, je příznivcem kryptoměn. Jeho společnost Tesla nakoupila před nedávnem bitcoiny za 1,5 miliardy dolarů. Teď ale jaksi obrací.
Nejdříve se Tesla rozhodla prodat 10 % svých BTC, aby “otestovala likviditu”. Poté přišla další rána, kdy Elon Musk 13. května 2021 na svém Twitteru oznámil, že Tesla už nebude akceptovat bitcoiny k placení za jejich automobily, protože “Bitcoin je příliš energeticky náročný a znečišťuje životní prostředí.” Musk také uvedl, že nakoupené bitcoiny nehodlá prodat a zároveň se Tesla kouká po jiných kryptoměnách, které nejsou tak energeticky náročné.
“Jsme znepokojeni stále častějším využíváním fosilních paliv pro těžbu bitcoinů a transakcí s nimi, zejména uhlí, které má nejvyšší emise ze všech paliv,” uvedl Musk na Twitteru.
“Kryptoměna je dobrý nápad na mnoha úrovních a věříme, že má slibnou budoucnost. Ta však nemůže přijít, pokud je to na úkor životního prostředí,” dodal.
To ale rozhodně není všechno. Muskovy tweety sice komunitu pobouřily, ale bezprostředně po nich došlo k poklesu trhu o pouhých pár procent.
V posledních pár měsících jsme byli zvyklí, že bitcoiny z burz spíše odcházely na peněženky nebo byly uzamčeny v DeFI protokolech pro generování dalšího výnosu. S tím ruku v ruce rostla i cena.
Teď ale zažíváme opak. V posledních dnech jsme byli svědkem ohromného přesouvání bitcoinů na účty na centralizovaných burzách. Podle severu Glassnode bylo v jednu chvíli na burzy přesunuto dokonce více než 22 917 BTC za hodinu. Tento masivní příliv byl největší od Března 2020 minulého roku, kdy rovněž došlo k obrovskému propadu ceny.
Příliv bitcoinů na burzy znamená jediné – jejich držitelé se je pravděpodobně chystají prodávat. To, zda byly tyto bitcoiny reálně prodány, nebo pouze vyvolaly strach dalších lidí, kteří začali prodávat pouze na základě tohoto strachu, je už nyní jedno. Důležité je, že se jedná o další z dílků této prodejní kaskády.
Trh kryptoměn je zejména kvůli futures obchodním platformám, na kterých mohou obchodníci investovat násobně více peněz, než mají k dispozici, značně náchylná na náladu a akce spekulantů.
Hodně zjednodušeně to funguje tak, že spekulant přijde na burzu, na svůj obchodní účet vloží nějaký obnos, třeba 100 000 dolarů, a díky dostupné finanční páce může obchodovat s tolika bitcoiny, jako by na účtu měl třeba 12 500 000 dolarů.
V případě, že má obchodník peníze pouze na 1 celý bitcoin, jich takovým způsobem může koupit až 125. To je ale samozřejmě velmi riskantní. V případě využití takto obrovské páky by totiž stačilo, aby cena BTC klesla pouze o 0,8 % a jeho pozice by byla zlikvidována. To by znamenalo, že by tento obchodník byl donucen svých 125 bitcoinů prodat, aby splatil dluh, který vůči platformě má.
Určitě si dokážete představit, co by se stalo, kdyby cena klesla o pár procent. Spousta obchodníků by byla nucena své bitcoiny ve ztrátě prodat, což povede k dalšímu poklesu ceny, který zase donutí prodat se ztrátou další obchodníky, a tak dále. Pokud je prodejní tlak dostatečně silný, cena padá jako kostičky domina.
Sice ještě nemáme dostupná všechna konkrétní data, ale podle dostupných informací se zatím spekuluje, že za posledních 24h byly tímto způsobem zlikvidovány pozice za 220 000 bitcoinů, což je více než 10 miliard dolarů.
Právě od takových spekulantů se ale trh podobnými propady čistí. Nezodpovědní obchodníci přijdou o své peníze a i když je to smutné, ve skutečnosti to přispívá celkovému zdraví trhu, který se tak dostává na své “opravdové” hodnoty.
Je pravda, že na Bitcoinu v tuto chvíli pozorujeme 40 % korekci od dosavadního vrcholu. To ale není nic nezvyklého! V minulém bull runu v letech 2016-2017 jsme byli svědkem hned několika takových korekcí a rychlých propadů. Ze všech propadů, s výjimkou toho posledního, se ale Bitcoin poměrně rychle zotavil a pokračoval ve svém růstu.
Jediný rozdíl je, že v minulosti se cena vždy odrazila od 21týdenního klouzavého průměru (na grafu níže zobrazen bílou čarou, na grafu výše modrou). To byl cenový support a v průběhu býčího cyklu pod ním cena BTC nikdy neuzavřela.
Tentokrát je to jiné – cena je hluboce pod ním. I z toho důvodu mnoho analytiků predikuje, že by tento bull run již mohl být u konce.
My s tím ale s ohledem na další informace nesouhlasíme. V této chvíli je důležité sledovat, kde uzavře týdenní svíčka. Pokud uzavřeme nad MA21, prakticky se nic moc významného nestalo a je pravděpodobné, že se opravdu jednalo jen o pravidelnou korekci v rámci tohoto cyklu.
Uzavře-li cena i tento týden pod MA21, pravděpodobně bychom se měli připravit na komplexnější korekci, která bude trvat o poznání déle.
Trh dlouho jsme extrémně rostl. Jak to tak bývá, nic neroste navždy. Podle našeho názoru ale letošní bull run ještě neskončil, pouze zažíváme hlubší korekci, která vytrestá nezodpovědné a nezkušené tradery.
Je možné, že není náhoda, že zrovna posledné Muskovy tweety přišly v období poklesu a negativního sentimentu. Poté už se takové zprávy jen nabalují.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.
Nic neroste do nebe, pokud je propad, tak to je pouze návrat k původnímu kurzu.
22 917 BTC za hodinu, to musela mit jedna transakce prumerne aspon pres 2BTC. To asi nebyli bezni smrtelnici.
Dobrý den ,
Vaše články mně vždy uklidní a hodí do normálu , moc Vám děkuji za vaší tvorbu a prosím pokračujte dál :) Díky Vám nic neprodávám a prostě HODL cesta minimálně na 100k ! PS : nebudete přikupovat některé Alty po této korekci ?
Dobrý den, máme radost, že se Vám naše články líbí. Co se týče Vaší otázky – b našich osobních portfoliích se něco hýbe neustále. Ale co se týče našeho Finex portfolia, tam se snažíme dělat změn co nejméně. :-)