Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Blíží se Turecko ke krachu? – Volatilní lira a 36% inflace

Blíží se Turecko ke krachu? – Volatilní lira a 36% inflace
Zdroj: depositphotos.com

Turecko na přelomu roku zažívá vskutku krušné časy. Tamní ekonomika je v silné recesi, základní potraviny a zboží drasticky zdražují, Turecká centrální banka od září snížila hlavní úrokovou sazbu na současných 14 % a veškeré toto dění korunuje inflace, která koncem roku 2021 dosáhla 36 %. Co se v Turecku děje a kam to vše směřuje?

Současné dění okolo Turecké ekonomiky je špičkou ledovce, která se v současné době pouze vynořila na povrch. Tento příběh začíná dlouhodobou monetární politikou centrální banky, respektive prezidenta R. T. Erdogana, který již několik let prosazuje politiku vysokých úrokových sazeb, čímž v podstatě znemožňuje tamní střední třídě pořizovat si hypotéky a úvěry na podnikání.

Současná úroková sazba se v Turecku pohybuje na 14 % a to po zásahu centrální banky, která jí v září snížila o 500 bazických bodů.

Poznámka

Srovnání: Česká národní banka v listopadu zvýšila úrokovou míru o 1,25 bazických bodů, což bylo ekonomy interpretováno jako přílišný zásah do chodu ekonomiky.

Stejně tak, jako monetární politika Turecka, je i politika boje s inflací v podstatě opačná, než v západních zemích. Většina evropských centrálních bank v roce 2021 sáhla v boji se zvyšující se inflací k osvědčenému nástroji, což je zvýšení úrokových sazeb. Tím, že centrální banky “zdraží” peníze, dojde ke snížení poptávky po nich, což v konečném důsledku vytvoří tlak na podniky ohledně jejich cenové politiky a následnému zpomalení růstu cen zboží a služeb.

Kdežto Turecko zvolilo opačnou cestu a rozhodlo se s inflací, která je nejvyšší za 20 let, bojovat právě snížením úrokových sazeb. Prezident Erdogan se pomocí “levných” peněz snaží přimět podnikatele k braní půjček a hypoték. Od tohoto kroku si slibuje přísun nových podnikatelských subjektů, navýšení produkce zboží a potravin, zvýšení nabídky a konkurence a v konečném důsledku rozhýbání ekonomiky, snížení cen a zastavení růstu inflace.

Turecká lira v propadu

V kontextu všech politických a ekonomických událostí v Turecku, se lira stala velmi volatilním finančním instrumentem. Pozvolný růst liry byl v souladu se všemi technickými i fundamentálními predikcemi, až do září loňského rou, kdy lira enormně posílila o 120 %, na kurz 18,5 vůči americkému dolaru. Tento tříměsíční růst byl záhy korigován výprodejem liry, během kterého došlo k poklesu kurzu o téměř 45 %.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf měnového páru USD/TRY
Denní graf měnového páru USD/TRY

V současné době se lira nachází na proražené S/R zóně, která vytváří rezistenci. Vzhledem k vysoké volatilitě a ignorování technických úrovní je velmi složité predikovat budoucí kurzový vývoj.

Závěr

Současná situace v Turecku, a to jak po politické tak po ekonomické stránce, nenahrává především tamním obyvatelům, na které dopadá tíha inflace a enormní zdražení potravin a zboží. Navíc nízká kupní síla liry, vůči americkému dolaru, zásadním způsobem snižuje efektivitu tamního importu (dovozu) zboží, což je opět voda na mlýn vysoké inflace.

Naopak nízký kurz liry nahrává především evropským turistům, kteří mají možnost využít síly tuzemské měny vůči liře a vyrazit tak na “levnou” dovolenou do Turecka.

Líbil se vám tento článek?
17
2

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.