Bitcoin se v pátek ráno propadl pod 80 000 dolarů a rozšířil tak svůj pokles na 27 % z historického maxima 109 000 dolarů dosaženého v lednu.
Největší kryptoměna podle tržní kapitalizace nyní klesla pod svůj 200denní klouzavý průměr, což je klíčový ukazatel technické analýzy, který obchodníci bedlivě sledují, aby posoudili sílu dlouhodobého trendu.
Pokles následuje po zrychlujících se odlivech hotovosti z bitcoinových ETF, která z velké části poháněla rally na rekordní maxima.
Aktuální vývoj ceny Bitcoinu
Mezitím ETF na zlato zaznamenala nárůst přílivu hotovosti, což naznačuje, že se investoři v situaci širší makroekonomické nejistoty přesouvají k tradičním bezpečným aktivům.
Přesto je nejnovější pokles ve srovnání s minulými cykly Bitcoinu (zatím) relativně mírný.
Historické údaje ukazují, že Bitcoin zažil nejméně 16 významných korekcí z historických maxim, přičemž poklesy se pohybovaly od 30 % do 85 %, než se nakonec zotavil.
Současný pokles je podobný přibližně 25% propadu mezi březnem a srpnem 2024, který trval 144 dní, než největší kryptoměna dosáhla nového maxima v listopadu.
Výraznější poklesy, jako například 78% propad v letech 2021-2022 a 84% pokles v roce 2018, si vyžádaly podstatně delší dobu na zotavení, s mnohaletými obdobími, než bylo dosaženo nových maxim.
25% propad ceny Bitcoinu v období březen až srpen 2024
Makrotlaky a posuny na trhu
K poklesu dochází v souvislosti s tím, jak obchodníci přehodnocují očekávání ohledně snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému, přičemž přetrvávající zvýšená inflace snižuje pravděpodobnost brzkého uvolnění.
Vyšší sazby obvykle zatěžují riziková aktiva včetně Bitcoinu, který koncem roku 2024 rostl částečně díky očekávání volnějšího měnového prostředí.
K nervozitě na trhu se přidalo geopolitické napětí v důsledku rozhodnutí Trumpovy administrativy zavést cla na Čínu, Mexiko a Kanadu, což vyvolalo tlak na globální finanční trhy.
Silnější americký dolar a rostoucí výnosy státních pokladničních poukázek jen přidaly další překážky hybnosti bitcoinu.
Negativní náladu vyvolalo také narušení bezpečnosti burzy Bybit z minulého týdne – nejvýznamnější krádež kryptoměn v historii – přičemž někteří analytici spojují tuto událost se zvýšeným prodejním tlakem.
Navzdory korekci se zdá, že dlouhodobí držitelé bitcoinu zůstávají na svých místech
On-chain data ukazují, že většina prodejního tlaku pochází od novějších investorů, zatímco peněženky držící Bitcoin delší dobu zůstávají relativně neaktivní.
I přesto zůstává další vývoj Bitcoinu nejistý. Historicky trvalo zotavení z korekcí tohoto rozsahu od několika týdnů až po více než rok, v závislosti na makro podmínkách a náladě na trhu.
Nyní se určitě vyplatí pozorně sledovat úroveň supportu kolem 75 000 dolarů a toky hotovosti do ETF – zda se neobjeví známky obnovení poptávky.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.