Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin nejníže za poslední 4 měsíce! Víme, proč tomu tak je

Zklamání na trhu s kryptoměnami. Mt. Gox a masivní prodeje velryb poslaly Bitcoin hluboko pod nedávnou úroveň podpory. I další velké kryptoměny klesly.

Bitcoin nejníže za poslední 4 měsíce! Víme, proč tomu tak je
Zdroj: Depositphotos.com

Bitcoin (BTC) poprvé od 28. února klesl pod cenu 57 000 USD. Pokles je do značné míry způsobován obavami z blížícího se uvolnění bitcoinů ze zkrachovalé burzy Mt. Gox a potenciálními prodeji ze strany těžařů.

Splátky od Mt. Gox pohnou cenou samy o sobě

Mt. Gox, kdysi největší burza bitcoinů na světě, se v roce 2014 zhroutila po masivním hackerském útoku, v jehož důsledku došlo ke ztrátě 850 000 BTC.

Po letech právních sporů a odkládání termínů má burza začít distribuovat ukradená aktiva původním držitelům, k čemuž má dojít v červenci 2024. Tyto splátky budou provedeny v Bitcoinu a Bitcoinu Cash (BCH).

Předpokládá se, že odškodnění investoři budou chtít své bitcoiny prodat. Od roku 2014 totiž i přes aktuální pokles cena Bitcoinu ohromně vzrostla. Prodeje zvýší nabídku na trhu a vytvoří značný tlak na cenu.

Mt. Gox dluží mince za více než 9,4 miliardy USD přibližně 127 tisícům věřitelů, kteří již více než 10 let čekají na vrácení svých prostředků.

Zaniklá burza už možná splácet začala. Naznačuje to ohromný výkyv na grafu objemu převodů bitcoinů, který sdílel Charles Edwards, zakladatel hedgeového fondu Capriole Investments.

Pohyby velryb rozhodně nepomohly

Pokles také možná způsobily velryby neboli velké subjekty držící bitcoiny. Ty ve středu stlačily cenu tak hodně a tak rychle, že krátce po poledni došlo v jedné konkrétní minutě k prodeji, resp. likvidacím bitcoinových pozic za 180 milionů USD.

K poklesu ceny přispěla i neznámá velryba, která podle příspěvku Lookonchain během 24 hodin uložila na Binance 1 723 BTC v hodnotě přes 168 milionů USD.

Převody bitcoinových velryb na největší kryptoměnovou burzu na světě jsou obvykle chápány tak, že se subjekt chystá prodat a vybrat zisky.

Makroekonomická situace má dopad na celý trh

Nejistota investorů ohledně inflace a úrokových sazeb v USA také nadále ovlivňuje ceny kryptoměn. Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell nedávno uvedl, že na zkrocení inflace je třeba ještě zapracovat, i když uznal, že došlo k poměrně velkému pokroku.

Zatímco investoři se letos těšili na dvě nebo více snížení úrokových sazeb, Fed uvedl, že pro zbytek letošního roku zvažuje pouze jedno snížení výpůjčních nákladů. “To přispělo k averzi investorů k riziku,” uvedl Lucas ze společnosti BTC Markets.

Pokles Bitcoinu se dotkl i dalších významných mincí. Ethereum (ETH) kleslo za posledních 24 hodin až o 9,5 %, Solana (SOL) o 10 % a Dogecoin (DOGE) o 13 %.

Aktuální cena
Změna
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání
Solana / SOL
Načítání
Načítání
Načítání
Dogecoin / DOGE
Načítání
Načítání
Načítání

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.