Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin na novém ročním maximu! Jenže růst je vratký a nesplňuje základní býčí předpoklady

Publikováno
Bitcoin na novém ročním maximu! Jenže růst je vratký a nesplňuje základní býčí předpoklady
Zdroj: Depositphotos.com

Bitcoin získal z rozsudku amerického soudu v kauze Ripple Labs a vytvořil nové roční high, jenže stačí to k otevření cesty na 42 000 USD?

Bitcoin a celý kryptoměnový trh těžil z rozsudku amerického soudu ve prospěch společnosti Ripple Labs, která byla tři roky ve sporu s americkou komisí pro cenné papíry (SEC). Bitcoin díky tomu vytvořil nové roční high a zároveň nejvyšší denní close v letošním roce. Zároveň se tím cena bitcoinu dostala zpátky nad 31 000 USD. Otevřel si tím trh k 42 000 USD? Na to si zkusíme odpovědět.

Masivní příliv mincí BTC na burzy od bitcoinových těžařů

Přiložený graf není pro bitcoin příliš optimistický. Vizualizuje kumulativní (za 30 dnů) převody mincí BTC ze strany bitcoinových těžařů. A opravdu vidíte správně. Dle dat z Glassnode z konce června poslali těžaři za jediný měsíc téměř 71 000 bitcoinů na burzy. To jsou s obrovskou rezervou největší objemy za předešlých několik let.

Z grafu si hlavně všimněte, že jakmile došlo ke spiku v těchto transferech, následovala korekce na trhu. V roce 2020 došlo poté k ohromnému pádu. A v roce 2021 posléze skončil býčí trh. Poslední spike je z minulého roku. Pak došlo k poslednímu propadu na 16 000 USD. Může se něco podobného zopakovat?

Zdroj: glassnode.com
Příliv bitcoinů na burzy od bitcoinových těžařů
Příliv bitcoinů na burzy od bitcoinových těžařů

Nejsem upřímně na tyto data zrovna odborník. Nicméně dle selského rozumu usuzuji, že těžaři posílají ohromné množství bitcoinů na burzy, aby je následně prodali. Těžaři nejsou žádní hodleři. Mají velké náklady a musí je z něčeho zaplatit. Jakmile cena během relativně krátké doby vzroste, mají důvod prodávat.

Jestli interpretuji data z grafu správně, dochází nyní k postupnému výprodeji ze strany těžařů. Což může být logicky i jeden z těch důvodů, proč bitcoin dost dlouhou dobu nedokáže prorazit výše.

Kurzový růst nesplňuje základní předpoklad pro býčí trend

Následujícím textem bitcoinové býky vůbec nepotěším, protože celý ten rostoucí trend, trvající od října minulého roku, má obrovský háček. Jaký je to háček? Na to nám dává odpověď Dowova teorie. Dowova teorie říká, že každý trend, respektive v tomto případě dlouhotrvající kurzový růst, musí být potvrzen ze strany objemů. Když cena roste, musí růst i objemy.

Upozorňuji, že Dowova teorie není v technické analýze něco druhořadého. Je to základní kámen pro technickou analýzu cenového grafu a analýzy trendů vůbec.

Pokud objemy během kurzového růstu naopak postupně klesají, je to divergence. Polopaticky řečeno, je to velmi špatný signál, protože trend není potvrzený.

To právě vidíme na přiloženém týdenním grafu. Na první pohled se může zdát, že máme před sebou moc pěkný rostoucí trend. Nicméně zmíněné objemy s rostoucím kurzem naopak klesají.

A objemy co? Objemy “nikdy” nelžou. Objemy jsou nejvíce robustní a objektivní faktor na trhu. S kurzem teoreticky manipulovat můžete. Ale s objemy nikoliv. Bitcoin za současných okolností nesplňuje elementární předpoklad technické analýzy pro býčí trh.

Zdroj: tradingview.com
Bitcoin na týdenním grafu
Bitcoin na týdenním grafu

Na denním grafu chci ukázat něco, co také souvisí s objemy. Moje oči v grafu vidí tzv. rostoucí klín. Vskutku velký rostoucí klín. To je vlastně korekční pattern do proti trendu. Ještě se tyto klíny tvoří na vrcholu trendu, ale to zde logicky nedává smysl.

V rámci klínu je běžné, že s růstem ceny objemy klesají. Vysvětlení je, že nákupní tlak v průběhu času slábne a slábne. Když by se nám v grafu během rostoucího trendu vytvořil klesající klín, u kterého objemy klesají, byl by to naopak býčí signál. Zde je tomu naopak.

Zdroj: tradingview.com
Bitcoin na denním grafu
Bitcoin na denním grafu

Bitcoin se pořád drží v rámci úzkého kurzového pásma. Hranice jsou zhruba mezi 29 600 – 31 500 USD. Jde proto o skutečně malé pásmo, ve kterém by kurz bitcoinu neměl setrvat příliš dlouho.

Stranové pásmo se tvoří už tři týdny. To je dostatečný důvod si myslet, že nás brzy čeká někam průlom. Kurz bitcoinu má viditelně problém 31 500 USD překonat.

Jakoby tam někdo čekal s celými pytli, které pak kupcům začnou házet na hlavu. A jakmile se cena vrátí zpátky k 29 600 USD, prodejní tlak ustane.

I když bitcoin prorazí výš, čeká jej překážka v podobě S/R pásma okolo 34 000 USD a horní hrany zakresleného patternu v podobě klínu. Dokud je kurz bitcoinu uvnitř zmíněného patternu, je to velký zádrhel.

Závěrem

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že trh nemůže v růstu nic zastavit, ty rozebrané detaily naznačují něco jiného. Dneska jsme vlastně řešili jen technikálie. Ovšem právě technická stránka nasvědčuje tomu, že trh to nebude mít lehké.

Myslete na to, že kryptoměnový trh je velmi rizikový a je třeba s tím kalkulovat. Problém je v tom, že krypto investoři si z tohoto trhu dělají kasino. A to je prostě špatně. Je to zcela mimo to, proč kryptoměny vznikly.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
14
2

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.