Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin Mempool – Co to je a jak funguje?

Zajímá vás, jak probíhá bitcoinová transakce a jakou roli v ní hraje mempool? Přečtěte si, jak tento virtuální prostor funguje a jak vám může pomoci ušetřit na poplatcích.

Tomáš Hrůza
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno
Bitcoin Mempool – Co to je a jak funguje?
Zdroj: Depositphotos.com

Transakce v bitcoinové síti mají ve skutečnosti celkem dlouhou cestu s mnoha záchytnými body.

Uživatel se s nimi napřímo v podstatě nesetká, avšak v pozadí systému hraje celý orchestr těžařů a provozovatelů node. Do této mašinérie zapadá i tzv. mempool.

Pojďme se společně podívat na to, co se pod tímto slovem skrývá. Bonusem je, že nám tato znalost pravděpodobně ušetří nějaké peníze na poplatcích.

Mempool – transakce čekající na potvrzení

Ekosystém Bitcoinu je na zorientování celkem složitý. Těžaři, nody, poplatky nebo potvrzení transakcí. Jakmile ale najdeme společnou řeč, vysvětlování je již jednoduché.

Nody a těžaři

Dva zásadní činitelé, bez kterých by síť nefungovala. Nody a jejich provozovatelé jsou vlastně účetní knihy s bitcoiny. Může je provozovat každý, ať už se nachází v České republice nebo na Novém Zélandu.

Jsou to záznamové archy, které v sobě mají celou historii transakcí. Mají tak přehled o několika věcech – obnosy na adresách, kam a od koho směřovaly transakce nebo jejich velikost.

Díky tomu mohou říct, jestli má např. Honza stále 2 bitcoiny, které se snaží odeslat. Většina sítě se na takové informaci musí shodnout.

Pokud by se Honza snažil podvádět a odeslat 3 bitcoiny, i když má pouze 2, v účetních knihách se objeví červená a platba neprojde, a to i kdyby Honza měl svůj vlastní node.

Mezi knihami totiž musí panovat shoda (konsensus) a jejich decentralizace brání proti podvodům a útokům na (a ze) strany jednotlivce.

Těžaři mají práci technicky velmi jednoduchou. Zařazují transakce, které nody již schválily, do blockchainu (čímž potvrzují jejich platnost) a jednotlivé bloky napojují na předešle.

Zároveň díky ohromné výpočetní síle celou síť a její fungování zabezpečují. Jejich motivace a výplata pochází z nově tvořených jednotek a z poplatků za transakce.

Zdroj: coinwarz.com
Vývoj výpočetního výkonu bitcoinové sítě
Vývoj výpočetního výkonu bitcoinové sítě

Právě poplatky za transakci řídí celý systém. Protože blok má omezené místo, těžaři si musí mezi transakcemi vybírat.

Přirozeně do bloku zařadí ty, které mají nejvyšší poplatky. Zbytek musí vyčkat a doufat, že se dostane do dalšího bloku.

Mempool

Mempool je ve zkratce místo, kde čekají transakce na schválení. Nejlépe to bude vidět na příkladu.

Náš Honza zadá ve své peněžence příkaz – odeslat dva bitcoiny. Transakce následně putuje k nodům.

Info

Ty překontrolují, jestli sedí účty, transakce byla správně podepsána, jestli je vše validní a pokud ano, pošlou transakci do mempoolu.

Zde následně jednotlivé transakce čekají na zařazení do bloku a až na ně přijde řada, těžaři je vyberou, zařadí a tím navždy zapečetí.

Omezené místo a “dopravní zácpy”

Je důležité si uvědomit, že každý node má svůj vlastní mempool. Některé mohou mít větší paměť, jiné zase menší. Avšak tak či tak se může stát, že se toto místo zaplní.

Pokud by se tak stalo pár let zpět, tento node by vyprázdnil celý mempool a začal by od znova. To by však vyřadilo i transakce, které by se jinak dostaly do dalšího bloku.

Dnešní Bitcoin už má na takový problém řešení:

  • Každý node má svůj vlastní mempool a v něm transakce čekající na schválení. Když se vytěží blok, node smaže z mempoolu transakce, které se do bloku dostaly a tím uvolní místo.
  • Pokud se mempool plní rychleji, než jsou transakce potvrzovány (a vyřazovány z mempoolu), zapne node minimální fee. Aby byla transakce vůbec do mempoolu přijata, musí mít fee nad určitou velikost. Tím se omezuje záplava transakcí, které mají příliš nízký poplatek. Omezení se samozřejmě při “vyčištění” mempoolu snižuje.
Zdroj: blockchain.com
Propady ve velikosti mempoolu po vytěžení bloku
Propady ve velikosti mempoolu po vytěžení bloku

Naučte se s mempoolem pracovat

Je to rozhodně dovednost, kterou se vyplatí mít. Často vám totiž může ušetřit peníze.

Jde vlastně jen o to, abychom si dávali pozor na naplněnost mempoolu. Pokud je velké množství transakcí, poplatky jdou nahoru. To stejné funguje obráceně.

Asi nejlepší server na práci s poplatky a mempoolem je mempool.space. Pro nás stačí jen tabulka na levé straně, která ukazuje velikost poplatků pro nízkou, střední a vysokou prioritu.

Pokud chceme transakci potvrdit rychle, zvolíme vysokou. Když zase moc nespěcháme, můžeme s klidem vybrat tu nízkou.

Zdroj: mempool.space
Na pravé straně: modré bloky jsou již vytěžené. První údaj je mediánový poplatek, druhý údaj rozmezí poplatků v bloku. Na levé straně: oranžové bloky jsou čekající transakce, pod nimi zmiňovaná tabulka s prioritami.
Modré bloky jsou již vytěžené. První údaj je mediánový poplatek, druhý údaj rozmezí poplatků v bloku. Oranžové bloky jsou čekající transakce a pod nimi zmiňovaná tabulka s prioritami.

Toto nastavení poplatků probíhá především v peněženkách. Často je na výběr ze tří možností a některé peněženky umožňují i manuální upravení.

Směnárny a burzy mají většinou poplatky předem nastavené (zaměřené spíše na rychlost).

Další doporučitelnou stránkou pro zjištění výhodné výše poplatků je například stránka WhatTheFee.io, která ukazuje, jaká výše poplatků by mohla zaručit odbavení transakce do určité doby.

Zdroj: trezor.com
Nastavení poplatku u bitcoinové transakce
Volba velikosti poplatku ve webovém prostředí peněženky Trezor

Shrnutí Mempoolu

Mempool je jedním z klíčových, i když často přehlížených prvků bitcoinové sítě. Funguje jako čekárna pro transakce, které čekají na potvrzení těžaři.

A právě v této čekárně se rozhoduje o tom, jak rychle – a za jaký poplatek – bude transakce zapsána do blockchainu.

Pro běžného uživatele je důležité vědět, že i když celý proces působí složitě, v praxi stačí sledovat naplněnost mempoolu a přizpůsobit tomu výši poplatku.

Díky nástrojům jako je mempool.space nebo WhatTheFee.io si lze udělat velmi rychlý obrázek o aktuální situaci v síti a ušetřit tak peníze i čas.

Další zdroje informací:

FAQs

Co je to mempool?

Mempool je virtuální prostor, kde transakce čekají na své zařazení do bloku.

Jak se transakce dostane do mempoolu?

Do mempoolu se transakce dostane hned ve chvíli, kdy transakci odešleme z peněženky. Pokud jí nody schválí (transakce je správně nastavená), zařadí jí do mempoolu.

Jak dlouho transakce v mempoolu čeká?

Dokud ji těžaři nezařadí do dalšího bloku. To může trvat pár minut, hodiny, dny – záleží na tom, jak velký poplatek jsme stanovili.

Může se transakce v mempoolu zaseknout?

Ano – pokud má příliš nízký poplatek. Neznamená to však, že bychom o bitcoin přišli.

Dokud se transakce do bloku nedostala, je to stejné, jako kdyby vůbec neproběhla. Po nějaké době se nám znovu “vrátí” do peněženky. Více o problému v článku Bitcoin transakce čekající na potvrzení kvůli malému poplatku. Jak ji urychlit?.

Líbil se vám tento článek?
16
0

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Šéfredaktor kryptoměnové redakce, který se na kryptoměnových a tradičních trzích pohybuje přes pět let.

Svou vášeň pro investice našel během studií na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde se od získání teoretických poznatků přesunul k jejich aplikaci. Veřejnost se také snaží edukovat v rámci finanční gramotnosti vedením studentského spolku Klubu investorů na pozici Prezidenta.

Klíčem k úspěchu investora je podle něj skloubení znalostí z oblasti tradičních trhů a makroekonomie, které mají výrazný dopad na kryptoměnový sektor. Nebrání se využití aktivního ani pasivního přístupu k investicím.

„Složené úročení je osmým divem světa. Kdo mu rozumí, vydělává; kdo ne, zaplatí.” – Albert Einstein

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat