Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin analýza komplexně – Sestřelí Fed trh? Vytoužené cenové úrovně již velmi blízko

Publikováno
Bitcoin analýza komplexně – Sestřelí Fed trh? Vytoužené cenové úrovně již velmi blízko
Zdroj: ambcrypto.com

Bitcoin (BTC) se před více jak týdnem propadl pod klíčový support, který se nachází kolem 19 000 USD. Průlom to byl jednak rozhodný a jednak se potvrdil. Což si ukážeme na cenových grafech. Od té doby trh konsoliduje, a proto je vhodné i nadále zůstávat trpělivý. Vytoužené cenové hladiny se rychle blíží.

Lze proto brát aktuální konsolidaci na bitcoinu jako nadechnutí před dalším ponorem, nebo jsou nynější cenové úrovně dostatečně silné, aby se o ně trh opřel?

Sestřelí nám Fed opětovně trh?

Je hrozně důležité sledovat informační flow, které plyne ze strany jednotlivých členů FOMC. Jenom za předešlých několik dní promluvili čtyři z nich a pokaždé jsou naladěni v jestřábím stylu. Dalo by se to pokaždé shrnout jako: “Inflace je příliš vysoká, pořád budeme pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb”. Jako poslední promluvila Susan Collins, která i potvrdila jednu důležitou věc. Jakmile s růstem sazeb přestanou, nechají je na tom vrcholu po jistou dobu. Přirozeně nám neřeknou, jak dlouho to tak zůstane. Oni sami to neví. Vše se to odvine od makroekonomického vývoje – inflace, nezaměstnanost, HDP atd.

Trh v současnosti kalkuluje s tím, že Fed zvýší v prosinci sazby o 0,5 procentního bodu. Ale pomalu se očekávání mění ve prospěch agresivnějšího zvýšení v podobě 0,75 procentního bodu. A to se děje i díky jednotlivým vyjádření členů FOMC. A já si čím dál více myslím, že rok 2022 završí posledním hikem 0,75 procentního bodu. Hodně ale záleží na inflaci za listopad, na což si musíme ještě počkat.

Zdroj: cmegroup.com
Fed Watch
Fed Watch

Recese klepe na dveře

Do popředí zájmu se zase dostala výnosová křivka. Výnosová křivka je v USA již asi půl roku převrácená. Ale postupem času je převrácená čím dál více. V současnosti je převrácená ze 76 %. A vždy, když inverze výnosové křivky činila více jak 70 %, přišla recese. Ty jednotlivé vrcholy, které vidíte v grafu, se vytvořily ve chvíli, kdy se akciové trhy začaly hroutit.

A na to my právě čekáme. Jelikož to s jistotou Bitcoin sestřelí dost hluboko. A s tím přijdou ony příležitosti. Každý investor ale musí mít plán. Investor bez plánu není investor, ale gambler. A gambler nedokáže dostatečně využít příležitosti, které přijdou.

Zdroj: Bloomberg.com
Inverze výnosové křivky
Inverze výnosové křivky

Přikládám ještě graf ryzí výnosové křivky, abyste s jistotou pochopili ten minulý graf. Já jsem třeba na první pohled příliš nerozuměl, co má vlastně vizualizovat. Jednoduše znázorňuje, jak velký podíl výnosové křivky je převrácený.

Zdroj: gurufocus.org
Převrácená výnosová křivka
Převrácená výnosová křivka

Bitcoin konsoliduje pod klíčovým supportem

Bitcoin nedávno prolomil klíčovou úroveň, která se nachází kolem 19 000 USD. Hladina fungovala celé měsíce jako silný support, který se prodejcům nedařilo vůbec prorazit. Avšak ani býci nebyli zrovna iniciativní. Slabá iniciativa ze strany nakupujících se mi vůbec nelíbila a dlouho jsem na to upozorňoval.

Krach burzy FTX byl ideálním impulsem, který kurz BTC pod pásmo sestřelil. Kurz ale prolomil i důležitou dynamickou úroveň v podobě 300týdennho klouzavého průměru. Něco takového se ještě nikdy nestalo. Samotný průraz ale nestačí. Chce to minimálně i týdenní close pod řečenými úrovněmi.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf BTC
Týdenní graf BTC

A to se i stalo. Nejenom, že týdenní svíce zavřela v dostatečné vzdálenosti od těchto úrovní, ale zavřela i v plně červené podobě. A s objemy, které jsou za předešlých několik let jedny z největších. Proto je průraz jednoznačně potvrzený. A když je průraz supportního pásma potvrzený, je lepší vyhlížet nižší cenové úrovně.

V současnosti Bitcoin pod těmi 19 000 USD konsoliduje. Americký dolar je totiž hodně slabý. A akciové trhy jsou pořád relativně silné. Samotná konsolidace pod rezistencí není ale nic pozitivního. Když se navíc podíváte na historické price action, zjistíte, že po vytvoření tolik medvědí týdenní svíce, kurz zanedlouho pokračuje zase v poklesu.

Je třeba si totiž uvědomit, že plná červená svíce něco představuje. Není to jenom psychologie. Technicky byla poptávka zcela absorbována nabídkou. A to na významné likvidní úrovni. Další likvidní oblasti začínají až od 12 000 USD níž.

Závěrem

Ty vytoužené cenové úrovně jsou velmi blízko. Stačí opravdu málo a jsme tam. Zdůrazňuji ale, že nikdo neví, co přesně se stane. Co bude tou akcí, která kurz dá do pohybu. Nikdo vám ani nepoví, jak dlouho to potrvá. Je jen třeba být trpělivý, mít plán a chápat, co se děje. Nebát se, nepanikařit.

Stejně jako jsem dříve varoval, že nic neroste do nebes. To stejné platí vice versa. Polopaticky řečeno nic neklesá věčně.

Líbil se vám tento článek?
13
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.