Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin analýza komplexně – Po týdnech šance na růst? Nebo je propad na 12K neodvratný?

Bitcoin analýza komplexně – Po týdnech šance na růst? Nebo je propad na 12K neodvratný?
Zdroj: ambcrypto.com

Bitcoin (BTC) se před pár dny slibně odrazil od likvidního pásma, které se nachází kolem 19 000 USD. Dokonce se kurz na krátkou dobu dostal nad důležitou rezistenční trendovou čárou, která vlastně tvoří downtrendovou strukturu v současné podobě.

Leč nejednalo se o potvrzený průlom. A nepotvrzený průlom je ideální pastí na nezkušené spekulanty.

Má trh s BTC vůbec šanci se dostat ze sledované downtrendové struktury? Máme brát opakované konsolidace na 19 000 USD za snahu akumulovat alespoň krátkodobě dlouhé pozice? Na to se pokusíme v rámci technické analýzy odpovědět. Vzhledem k tomu, že ale potřebuje znát makroekonomické souvislosti, rozebereme si je nejprve. Pamatujte, že analytik, co nesleduje makro, je ze dvou třetin slepý.

Pokračující jestřábí rétorika členů FOMC

Snažím se často zmiňovat, že centrální banky pracují s očekáváním, které je pro ně klíčové. Jelikož očekávání trhů způsobí, že se jejich měnová politika do trhů v reálném čase začne propisovat. Proto de facto Federální rezervní systém chce na trzích vidět krev. Proto byl předseda Fed Jerome Powell ke konci srpna v Jackson Hole tolik jestřábí. Chování trhu totiž naznačovalo, že je spekulanti a investoři neberou příliš vážně. Tak na ně přitlačili.

A uvedená jestřábí rétorika pokračuje i od jiných členů FOMC. Tohle sleduji několik měsíců, že při každé příležitosti hned dávají najevo, že inflaci chtějí srazit na ta 2 %. V tomto týdnů to byli například členové FOMC Neel Kashkari a Loretta Mester. V podstatě oba tvrdí, že musí udělat mnohem více, aby růst cenové hladiny zastavili.

A já jim jejich rétoriku věřím, protože aktuální cyklus růst základní úrokové sazby je vůbec nejrychlejší od začátku 80. let. Jakmile už s něčím takovým začnete, těžko se ten kurz jen tak změní.

Zdroj: visualcapitalist.com
Srovnání cyklů růstu sazeb
Srovnání cyklů růstu sazeb

A dolarový index na tento cyklus růstu sazeb reaguje velmi dobře. Každý propad berou spekulanti jako klasické “buy the dip“. Díky tomu index od května 2021 soustavně stoupá a v současnosti se nachází na úrovních, kde byl kurz posledně někdy v roce 2002. Což logicky drtí všechny ostatní světové měny. A hned vedle toho i akciový trh a Bitcoin.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf dolarového indexu
Týdenní graf dolarového indexu

Bitcoin měsíce na rozcestí

Bitcoin se zhruba od poloviny června absolutně nikam technicky neposunul. Osobně jsem doufal, že nejpozději na přelomu září/října přijde průlom. Většinou to tak totiž bývalo. Že s konce léta přišla mnohem větší dynamika, která trh s BTC zase někam posunula. Místo toho má trh tendenci pořád setrvávat v blízkosti 19 000 USD.

Avšak i z pohledu týdenního grafu je zřejmé, že kurz nemá kam uhnout. Zespoda je 300týdenní klouzavý průměr a S/R level, zatímco ze shora rezistenční diagonála. Tudíž by už konečně měl nastat průraz na jednu ze stran.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf BTC
Týdenní graf BTC

Mimochodem, stále platí, že první opravdu “beton” úroveň je až kolem 12 000 USD. V tomto ohledu vycházím hlavně z objemového profilu, který je nejvíce vykreslen až právě od řečené úrovně. High volume node je cca kolem 9 000 USD a bod kontroly (PoC) je na 4 000 USD. Právě bod kontroly je zrovna v té části struktury, kde i já sám očekávám obrovskou poptávku. A byl bych vážně rád, když se sem Bitcoin během následujícího roku dostane, abych mohl přikupovat. A pokud bude Fed dostatečně agresivní, není to nic nereálného.

To měnové prostředí má obrovskou váhu. Protože bez peněz trhy přirozeně nemohou růst. Není to žádná raketová věda. Naopak je to relativně jednoduché, když pochopíte, jak finanční systém funguje. Nestačí si jen kreslit do grafů.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf BTC
Denní graf BTC

Na denním grafu můžeme právě vidět poslední pokus o odraz, který skutečně vypadal pár dní dost nadějně. Kurz se totiž nacházel v těsné blízkosti nad zakreslenou rezistenční diagonálou. Jak jsem ale zmiňoval, nejednalo se o potvrzený průlom, protože tomu chybělo vyvrcholení v podobě silného rostoucího momentum. Avšak mnozí z toho již dělali velké závěry, že máme dokončené dno.

Nicméně už ve čtvrtek večer se to začalo krapet kazit a já jsem byl toho názoru, že znova otestujeme likvidní oblast kolem 19 000 USD a to se děje. A i kdyby k průlomu diagonály došlo, není to až tak velký úspěch. Respektive jde o dílčí zdar. Nikoliv o změnu trendu na býka. Takhle jednoduše to vážně nefunguje.

Závěrem

Můj názor je takový, že Bitcoin půjde brzy na nové low. A ideální je skluzavka až na 12 000 USD, kde chci vidět dynamické price action. Avšak odraz k cenovým hladinám kolem 25 000 USD by mne nepřekvapil, protože to pořád kurzový průběh v rámci zakreslené stranové struktury.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Štefan Pilát

Myslím, že se začátkem výsledkové sezóny se už nějakých pohybů konečně dočkáme. A úplně nečekám, že budou dominovat pohyby vzhůru. :)