Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

[Bitcoin] Analýza 1. 5. 2020 – Bitcoin top-down analýza: dostaneme se z trianglu?

V minulé analýze jsem psal o úrovních kolem cenové hladiny 8 000 USD jako velmi tvrdé rezistenci, která by měla udržet cenu a měli bychom odtud vidět minimálně retracement.

Toto se nestalo a naopak Bitcoin během jediného dne prorazil spoustu úrovní a dostal se z 7 700 USD až na 9 400 USD během pouhých 24 hodin.

Toto by mohl být game-changer. A abychom zjistili, co se může dít dále, pojďme si probrat Bitcoin na všech relevantních časových úsecích.

Měsíční graf BTC

Dubnová svíce měla evidentně silný uzávěr – vidíme vyšší low a vyšší high než v březnu + celý březen byl pohlcený. Toto je velmi důležité si uvědomit: celý propad, který se v březnu vytvořil a všichni volali po smrti Bitcoinu, byl o pár týdnů později smazaný.

Cena šla až na měsíční rezistenci (9 327 USD Bitstamp), kde včera cena dostala zamítnutí (více níže na denním grafu). Obrázek na měsíčním rámci jednoduše vypadá pro Bitcoin dobře.

Měsíční graf BTC/USD
Měsíční graf BTC/USD

Jak je ale vidět na grafu níže, stále se pohybujeme v rámci velkého trianglu a dlouhodobá trendovka pravděpodobně nebude proražená na první pokus. Ve hře je tedy pořád menší či větší retracement, finální low by ale mělo být dané.

Scénáře Bitcoinu na měsíčním grafu
Scénáře Bitcoinu na měsíčním grafu

Týdenní graf BTC

Týdenní graf zatím není uzavřený a vzhledem k tomu, jaká byla v posledních dnech volatilita, se toho za další 3 dny může ještě semlít hodně. Důležité týdenní supporty jsou vyznačené klouzavé průměry. Dívám se především na:

  • 200D SMA (7976 USD)
  • 20W SMA (7899 USD)
  • 21W EMA (7790 USD)
Supportní a resistentní linie
Supportní a resistentní linie

V minulém článku jsem psal, že tyto klouzavé průměry ukazují cykly a v historii vždy, když se Bitcoin dostal nad 20W SMA, následoval větší pohyb nahor.

Je ale důležité si uvědomit, že jednak jsme celkem velký pohyb nahoru už dostali, a jednak se na měsíčním grafu stále pohybujeme v trianglu – tedy v nějakém zužujícím se rangi, kde cyklické indikátory nefungují velmi dobře.

Pro potvrzení bullish cyklu tedy potřebujeme breaknout rezistenční trendovku a ustanovit vyšší maximum – tedy jít nad 10 500 USD.

V takovémto případě by Bitcoin již měl s velmi dobrou pravděpodobností otevřený cyklus nahoru.

Býčí scénář Bitcoinu
Býčí scénář Bitcoinu

Dokud neprorazíme trendovku, stále je tu možnost, že jen budujeme velký range a podíváme se zpět na support trianglu, viz scénáře na měsíčním grafu.

Denní graf BTC

Tady to začíná být složitější – ikdyž jsme se na vyšších čas. rámcích dostali do bullish zóny, včera byl cena velmi výrazně odmítnutá z měsíčního levelu na ceně 9 352 (Binance) a denní svíce uzavřela jako velmi silný bearish pinbar.

Toto je přesně ta reverzní svíce, kterou jsem původně hledal kolem ceny 8 000 USD.

Otestovala důležitou rezistenci a je podpořena opravdu silnými objemy. Na základě price action je tedy jen logické, pokud by cena šla otestovat zmíněný support 8 000 – 7 800 USD.

Scénář na denním grafu BTC
Scénář na denním grafu BTC

Jak ale vidíte, nad cenou jsou ještě dvě netknuté rezistence + cena se nedostala ani k trendovce. Ikdyž tedy klasická TA volá po retracementu, můj osobní názor na další vývoj, je asi takovýto:

Krátkodobý scénář Bitcoinu
Krátkodobý scénář Bitcoinu

Tedy ještě několik dní konsolidace v rangi cca 8500-9100, a poté buď protnutí supportní trendovky a cesta na support kolem 8k, anebo pravděpodobněji ještě jedna vlna nahoru k cca 9660, a poté dolů.

Halving

Možná uslyšíte názory, že cena před halvingem roste, nebo naopak klesá. Abychom tomuto dali objektivní formu, tak se pojďme podívat na předchozí dva halvingy:

  • v roce 2012 začala cena měsíc před halvingem růst. Z ceny 9,5 USD stoupla na 12 USD během halvingu. Po události opět stoupala a dosáhla maxima 14 USD. Poté následoval plochý retracement a další růst;
  • v roce 2016 cena asi 3 týdny před halvingem prudce spadla ze 780 USD a během halvingu se ustálila kolem 650 USD. Po události následoval další skok dolů, až na minimum kolem 460 USD. Po této korekci začal růst.
Vývoj ceny během předchozích halvingů
Vývoj ceny během předchozích halvingů

Z mého pohledu je tedy aktuální halving daleko podobnější tomu v roce 2012, co se týče chování ceny před halvingem. Fakta jsou ale taková, že v historii byly oba halvingy unikátní a pravděpodobně bude i tento. Jediné, na čem se shodují, je dlouhodobý růst ceny po proběhnutí halvingu.

Určovat ale krátkodobé pohyby ceny na základě blížícího se halvingu není vypovídající.

Závěr

Na vyšších časových rámcích vypadá Bitcoin bullish a blížící se halving jen přilévá olej do ohně a spousta lidí začíná mít pocit, že jim ujíždí vlak.

Když se ale podíváme na ještě vyšší časový rámec, tak za poslední dva a půl roku se Bitcoin pohybuje v jednom velkém trianglu. Dokud se z něj nedostane, tak nemůžeme přesvědčivě říct, že jsme přešli do bullish cyklu a pohyb k 6-5 tis USD nepřijde.

Co by výrazně podpořilo bullish scénář, je otestování 20W klouzavého průměru kolem ceny 7 900 USD a silný odraz nahoru.

Líbil se vám tento článek?
13
2

Autor

Andy je investor a swingový obchodník především na poli kryptoměn, avšak i s okrajovým zájmem o komoditní trh.

V tradingovém prostředí se aktivně pohybuje od roku 2018, kdy také založil skupinu Blockspace, ve které se se svým týmem věnuje důležitým informacím a vzdělávání v oblasti především kryptoměnového tradingu.

“Beru jako poctu účastnit se inovací, které krypto přináší, a chci pomáhat ostatním se v tomto trhu zorientovat.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.