Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – Další společnosti skupují bitcoiny ve velkém

Publikováno
Kryptoměnové aktuality – Další společnosti skupují bitcoiny ve velkém

Zdá se, že již není týdne, kdy by velká společnost neoznámila, že právě nakupuje nebo již nakoupila Bitcoin. Ani tento týden není výjimkou. Po minulém týdnu, kdy oznámila nákup BTC za 50 milionů dolarů společnost Square, se přidává i Stone Ridge.

Stone Ridge je společnost na managment různých druhů majetků. Společnost nově oznámila, že provedla strategický nákup BTC do svých finančních rezerv. Nejedná se tak o nákup BTC pro konkrétní klienty fondu, ale strategické rozhodnutí společnosti.

Krok Stone Ridge tak nadále potvrzuje výraznější vstupy ze strany velkých institucí. Stone Ridge totiž dohromady spravuje majetky ve výši 10 miliard dolarů, čímž se rozhodně řadí mezi větší fondy.

Specificky je pak důležité to, že Stone Ridge zařadil Bitcoin mezi dlouhodobé a strategické rezervy společnosti, což indikuje poměrně vysokou míru důvěry v pozitivní cenový vývoj Bitcoinu.

Máme před sebou obrázek o rostoucím množství institucionálních investorů, kteří půjdou příkladem ostatním institucím. To zmínil i Jack Dorsey (CEO Twitter a Square) při 50 milionovém nákupu BTC pro firmu Square.

Z jeho úhlu pohledu je nejdůlěžitější, že Square uveřejnilo návod, jak bezpečně nakupovat BTC pro instituce, což otevírá nový dvířka pro další investory ze světa institucí.

Na světě je přes 11 tisíc Bitcoin ATM

Jednou z hlavních výhod kryptoměn je fakt, že se jedná o otevřené a veřejné systémy. Každý se do nich může připojit a každý v nich může fungovat. Bez jakýchkoliv restrikcí.

Problém nastává ve chvíli, kdy chybí přístupové body, což byl primárně problém v době, kdy byly kryptoměny v plenkách. Prostě chyběly přístupové body pro nové investory a uživatele.

S postupem času se nicméně konkurence mezi směnárnami, burzami a dalšími službami postupně zvyšuje. Tím vznikají nové přístupové body, roste tlak na inovace a bezpečnost.

A v tomto ohledu hrají klíčovou roli i BTC bankomaty (tzv. BTM, i když přesnější název bude kryptoměnový bankomat). Ty totiž dávají lidem svobodu volně směňovat kryptoměny a fiat měny.

Dobrou zprávou tak je, že již na světě existuje přes 11 tisíc takových BTM. Díky růstu ekosystému je tak možné narazit na BTM již v 71 zemích světa. To např. podpoří možnost využívání krypta při cestování.

počet bitcoinových automatů roste

Přičemž naprostá většina BTM se nachází v USA, kde jich je z celkového počtu 9000. Poměrně dobře je na tom i Česká republika a Slovensko, které mají dohromady přes 100 BTM. ČR je dle počtu BTM devátou zemí na světě.

Seznam zemí dle počtu bitcoinových automatů
Seznam zemí dle počtu bitcoinových automatů

Postupující adopce kryptoměn vyžaduje adekvátní infrastrukturu a součástí této infrastruktury jsou právě i BTM. Vzestup v jejich počtu je tak obecně dobrou zprávou pro ceny kryptoměn a to díky tomu, že se snižují bariéry pro vstupy do krypta.

Mezi největší producenty BTM patří Genesis Coin a General Bytes. 4000 BTM jsou právě z dílny Genesis Coin a General Bytes vyrobilo přibližně 3 500 BTM.

BTC volatilita na minimech

Analytický web Skew přinesl informace o tom, že volatilita BTC je za posledních 16 měsíců na minimech. Nízké úrovně volatility u BTC obvykle dlouho nevydrží a indikují přicházející masivní pohyby jeho ceny.

Vývoj volatility BTC
Vývoj volatility BTC

Nízká míra volatility nicméně neříká nic o tom, jakým směrem se cena bude vyvíjet. Indikátor spíše ukazuje na očekávání silných cenových pohybů.

Pozitivní zprávy ze světa kryptoměn ve spojení s vzestupným cenovým trendem nicméně dávají důvod k opatrnému optimismu.

Další důležitou metrikou ve spojení s klesající volatilitou je tzv. open interest, což je celkový počet otevřených obchodních pozic. Tato metrika ukazuje zájem o aktivní obchodování BTC.

Vývoj Open Interest na BTC Futures
Vývoj Open Interest na BTC Futures

Ačkoliv se open interest nenachází v tak extrémní pozici jako volatilita, je stále poměrně vysoko. Pokud se obě metriky budou brát společně, získáme obrázek, který ukazuje na blížící se masivní pohyb.

Ve světě Bitcoinu se tak brzy pravděpodobně dočkáme větších a rychlejších pohybů, které opět vyženou index volatility na vyšší úrovně.

Na trh přišel dlouho očekávaný Filecoin

Na trhu s altcoiny momentálně dělá vlny nově vydaný projekt Filecoin. Jedná se o dlouho očekávaný altcoin, který se soustředí na tvorbu decentralizovaného a globálního úložiště dat.

Cíl projektu je vytvořit decentralizované úložiště (lépe řečeno decentralizovaný trh pro úložný prostor), které si lze představit jako globální cloud, kde probíhá volná soutěž o to, kdo nabídne lepší podmínky.

Ve výsledku by tak projekt měl být v podstatě celosvětovým harddiskem internetu. Kdykoliv budete chtít něco uložit, tak budete moci uložit svá data v rámci sítě Filecoin a pomocí Filecoinů také budete za využitý úložný prostor platit.

Díky možnosti otevřené participace a konkurence by se ceny za ukládání dat měly snižovat a být výhodnější pro uživatele. Uživatel by zároveň měl získat důvěru v to, že k jeho datům nikdo nemůže, nikdo je nemůže měnit a jsou kompletně v bezpečí.

Dnešní cloudové služby naopak těží z dat uživatelů, které později prodávají dalším společnostem. To je běžná praktika moderní doby. Ačkoliv Google nabízí úložiště “zadarmo”, tak má kompletní kontrolu nad daty uživatelů a může je jednoduše zneužít.

Projekt Filecoin je výjimečný primárně v jednom ohledu a tím je propojení těžby a verifikace bezpečného uložení dat.

Těžba FIL probíhá v podstatě tak, že těžař poskytuje úložný prostor a síť neustále verifikuje, zda je vše v pořádku. Takovou těžbu nazvali tvůrci Filecoinu Proof of Space Time.

Cenový vývoj Filecoinu byl po spuštění mainnetu divoký. Díky vysoké míře nadšení kolem projektu se strhla nákupní horečka, která vyhnala cenu až ke 400 dolarům za FIL (cena v předprodeji byla 0,75 dolarů a v ICO, pak 5 dolarů).

Pro ilustraci: Celkový objem Filecoinů je 2 miliardy mincí a při hodnotě jen 400 dolarů by se pak celková kapitalizace vyšplhala na 800 miliard dolarů, což by bylo 4x více, než je momentální kapitalizace Bitcoinu. Momentálně je nicméně v oběhu pouze necelých 18 milionů FIL.

Závěr k aktuální situaci

Vstupy institucí do kryptoměn a primárně do BTC nadále pokračují, což ukazuje rostoucí zájem ze strany etablovaných společností. Ty volí Bitcoin primárně jako protiváhu proti klasickým majetkům a zajišťují se tak proti nestabilní finanční situaci. Dle stránek BitcoinTreasuries už instituce vlastní téměř 4 % všech bitcoinů.

Vývoj pokračuje i na ostatních frontách. Infrastruktura má také vzestupnou tendenci, ačkoliv zatím pomalejší. Počet BTM tak dobře ukazuje zájem o rozvoj přístupových bodů do kryptoměn.

Postup je vidět i v alternativních technologiích. Na trh tak v posledním roce přišly projekty jako Cosmos, Algorand, Polkadot a nejnověji i Filecoin. Všechny projekty testují různé alternativy konsensů v sítích a jsme tak svědky boomu v technologii kryptoměn.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.