Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bank of England obnovila kvantitativní uvolňování – Jaké to má dopady na trhy a neudělá to samé Fed?

Publikováno
Bank of England obnovila kvantitativní uvolňování – Jaké to má dopady na trhy a neudělá to samé Fed?
Zdroj: finnewsnetwork.com.au

Bank of England zhruba ve stejné době jako Federální rezervní systém začala s restriktivní měnovou politikou – růst základní úrokové sazby a kvantitativní utahování. Nikoliv ovšem v tolik agresivním tempu jako u amerického protějšku.

A přestože zvyšují sazby pouze necelý rok, už začínají lidově řečeno panikařit. Jelikož jejich restrikce přispívají k urychlování příchodu krize.

Mimochodem, tenhle krok britské centrální banky vzbuzuje zase u části finančního trhu domněnku, že Federální rezervní systém udělá to samé. Že část spekulantů kalkuluje s tím, že Fed blafuje, jsme si zevrubně rozebrali poměrně nedávno v samostatném článku.

Bank of England nakupuje státní dluhopisy

Bank of England z čista jasna oznámila, že obnoví nákup státních dluhopisů. Osobně mne jejich oznámení trochu překvapilo – Nemá to logiku. Ale pochopil jsem, že mají prostě strach, protože úrokové míry vzrostly příliš rychle. A když rostou příliš rychle úroky, roste stejně rychle náklad na obhospodařování dluhu. A nejspíš to začalo být pro státní kasu neudržitelné, takže se BoE rozhodla fiskální straně ulevit.

Zdroj: tradingview.com
Výnosy na 20letých britských státních dluhoposech
Výnosy na dvacetiletých britských státních dluhopisech

Ony totiž výnosy na dlouhodobých splatnostech v tomto roce vzrostly o stovky procent. Na dvacetiletých státních dluhopisech se výnos vyšplhal až na 5 %. Což jsou úrovně, kde byly posledně v roce 2008. Jakmile přišlo ono oznámeni, výnos okamžitě hluboce padl. Téměř o celý procentní bod.

Britská centrální banka sice kvantitativní uvolňování (QE) obnovila, ale prohlašuje, že jde pouze o jednorázový zásah. Konkrétně chce na volném trhu nakoupit státní dluhopisy za 65 miliard liber a to do 14. října. Tak krátké QE jsem ještě nikdy neviděl a osobně považuji krok BoE jako zoufalý. Respektive z toho vyvozuji, že tamní ekonomika má vážný problém.

Udělá Fed to samé?

Paradoxní je, že jakmile BoE oznámila jednorázové QE, americký akciový trh na to ihned reagoval růstem. Britská měnová autorita patří k významnějším institucím, ale nemá ani zdaleka takový vliv. Proto mnohé reakce trhů na tuto zprávu mohla překvapit. Leč nic překvapující na tom ve skutečnosti není. Jak jsem zmínil v úvodu, část trhu napadlo, že Fed může pookřát stejným způsobem.

Já si to nemyslím. Naopak čekám, že předseda Jerome Powell někde zase vystoupí a bude mít ještě více jestřábí rétoriku, aby očekávání trhu srovnal do latě. Záleží ovšem na tom, zda popsané myšlenkové procesy budou mít delší efekt, nebo šlo o jednorázovou reakci trhu.

Závěrem

Britská centrální banka nám ukazuje, v jaké pasti jsou nynější centrální banky. Centrální bankéři moc dobře vědí, že bez růstu sazeb inflaci nezkrotí. Ale když úrokové míry rostou příliš rychle, je to pro hospodářství země katastrofa. Jelikož jsou všichni hrozně zadlužení a může to spustit řetězovou reakci bankrotů. Takhle aspoň já vnímám tuhle zoufalou akci ze strany BoE.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎