Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Apple dostal od EU gigantickou pokutu. Konec monopolu v App Store?

EU udělila Applu pokutu ve výši 2 miliardy dolarů za omezování konkurence v obchodu App Store. První pokuta pro výrobce iPhonů za porušení pravidel EU ukazuje nový přístup k regulaci technologických gigantů.

Publikováno
Apple dostal od EU gigantickou pokutu. Konec monopolu v App Store?
Zdroj: depositphotos.com

Brusel v pondělí udělil Applu pokutu 1,84 miliardy eur (2 miliardy dolarů) za to, že omezováním svého obchodu App Store mařil podnikání konkurentů v oblasti streamování hudby, což je vůbec první pokuta pro výrobce iPhonů za porušení pravidel EU.

Základní pokuta ve výši 40 milionů eur byla navýšena o obrovský paušál zahrnutý jako odstrašující prostředek.

Vývoj ceny akcií Apple za poslední týden

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pokuta je výsledkem 5 let staré stížnosti Spotify

Evropská komise loni na základě stížnosti Spotify z roku 2019 obvinila Apple, že brání švédské streamovací službě Spotify a dalším, aby informovali uživatele o možnostech platby mimo App Store – čímž Apple inkasoval část předplatného zmíněné služby.

V pondělí uvedla, že omezení Applu představují nekalé obchodní podmínky.

To je v antimonopolním řízení poměrně nový argument, který použil také nizozemský antimonopolní úřad v rozhodnutí proti výrobci iPhonů v roce 2021 ve věci podané poskytovatelem seznamovacích aplikací. Nařídil mu, aby s takovým jednáním přestal.

Apple uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá. Rozhodnutí Tribunálu se sídlem v Lucemburku, druhého nejvyššího evropského soudu, však bude platné tak jako tak pravděpodobně několik let. Dokud nedojde k jeho případnému zvrácení, Apple bude muset pokutu zaplatit a příkaz EU dodržovat.

Cena akcií Apple v pondělí odpoledne razantně klesla a během včerejšího obchodování ztratila přibližně 2,5 % na 175,10 dolaru.

Pokuta byla téměř čtyřikrát vyšší než původně očekávaných 500 milionů eur. Skládá se ze základní složky 40 milionů eur – kterou evropská komisařka pro hospodářskou soutěž, Margarethe Vestagerová, označila za “pokutu za parkování” pro amerického technologického giganta – plus 1,8 miliardy eur připsaných navrch jako odstrašující opatření.

Celková částka 1,84 miliardy eur se podle ní rovná 0,5 % celosvětového obratu společnosti.

Zdroj: reuters.com
Pokuta pro Apple ve výši 1,84 miliardy eur za porušení antimonopolních pravidel je třetím největším trestem EU
Pokuta pro Apple ve výši 1,84 miliardy eur za porušení antimonopolních pravidel je třetím největším trestem EU

Pro Apple je horší něco úplně jiného než finanční stránka věci

Apple rozhodnutí kritizoval a v prohlášení uvedl, že k němu došlo navzdory tomu, že Komise neodhalila žádné věrohodné důkazy o poškození spotřebitelů, a ignoruje realitu trhu, který prosperuje, je konkurenceschopný a rychle roste.

Vítězem tohoto sporu je pochopitelně švédská Spotify, která vlastní největší aplikaci pro streamování hudby na světě. Během tohoto šetření se s Evropskou komisí setkala více než 65krát.

Přestože je pokuta vysoká, Apple ji zvládne bez okamžitého dopadu na hotovostní rezervu, která je enormní (71,3 miliardy dolarů). Jde však o další krok v probíhajícím procesu rozbíjení některých uzavřených zahrad, které Apple kolem svého ekosystému vytvořil.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎