Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza zlata – Centrální banky kupují zlato ve velkém, utvořilo zlato dno?

Analýza zlata – Centrální banky kupují zlato ve velkém, utvořilo zlato dno?
Zdroj: depositphotos.com

Fyzické zlato (XAU) v posledních několika dnech excelovalo ve svém price action. Fundamentálně je příčinou růstu americký dolar, který posledních pár týdnů stagnuje. Samozřejmě hraje do jisté míry roli i očekávání. Prakticky celý trh totiž ví, že se budou do konce roku základní úrokové sazby blížit k 5 %.

Ale o následujícím roce nic nevíme jistě. Někteří spekulují, že Federální rezervní systém (Fed) neudrží dosavadní tempo růst sazeb a brzy zpomalí. A to je právě býčí pro zlato. Proč? Protože bez agresivního tempa růstu sazeb nemohou dostat inflaci pod kontrolu.

Poptávka po zlatě za třetí kvartál

Poptávka po zlatě za třetí kvartál znatelně zesílila oproti druhému kvartálu. Investice oslabily, ale šperkařské odvětví naopak hodně posílilo. Velké objemy nakupovaly i centrální banky. A to konkrétně téměř 400 tun. To je za předešlých 12 let naprostý rekord. Nejblíže se tomu blíží třetí kvartál z roku 2018. Tehdy centrální nakoupily přes 240 tun zlata. Bohužel starší data nejsou dostupná.

Zdroj: gold.org
Poptávka po zlatě
Poptávka po zlatě

Že jsou nejvýznamnějšími kupci zrovna centrální banky stojí rozhodně za naši pozornost. Je to jakási snaha o vzbuzování důvěry? Je třeba pochopit, že držba zlata je pro centrální banky fakticky k ničemu. Měny nejsou totiž vázány na zlato. Centrální banky zlato kupují, protože se to veřejnosti jednoduše líbí. Vzbuzuje to důvěru v národní měnu. Ve skutečnosti je to jenom hra důvěry.

Růst úrokových sazeb jako hlavní problém pro zlato?

Federální rezervní systém provádí vůbec nejagresivnější restriktivní politiku od dob Paula Volckera, což je legendární šéf této instituce z 80. let. Osobně proto vidím jako velmi problematické teze, že zlato půjde nahoru. Když sazby rostou nahoru tak rychlým tempem, krotí se tím inflační očekávání. A o tom ta současná měnová politika Fed prostě je.

Zdroj: tradingeconomics.com
Základní úrokové sazby
Základní úrokové sazby v USA

Proto si myslím, že zlato teprve největší příležitost čeká.

Záleží na několika faktorech. Když se Spojené státy překlopí do recese a něco se v tamním finančním systému “rozbije”, Fed musí zařadit okamžitě zpátečku. A bude hodně záležet na tom, na jaké úrovní bude v tu chvíli zrovna inflace. Zároveň s měnovými stimuly budou všichni počítat s růstem peněžní zásoby. Což je pozitivní faktor pro růst zlata. Mimoto nesmíme zapomínat na to, že když je krize/recese, zlato je snad nejoblíbenější investiční instrument.

Solidní price action na zlatě

Zlato za posledních pár týdnů třikrát otestovalo S/R level 1 620 USD/unce. A k mému překvapení nedošlo k průlomu. Osobně jsem si myslel, že důležitější úroveň je až na S/R levelu 1 560 USD/unce. Historicky se to jevilo jako vhodnější místo pro slušný kurzový odraz. Ale evidentně vyšší cenová úroveň stačila.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf futures trhu na zlato
Denní graf futures trhu na zlato

Kurz se před několika dny odrazil od řečené hladiny a od té doby máme již dva impulsy směrem nahoru. Respektive máme v grafu před sebou dvě impulsní svíce. Vcelku snadno se kurz vrátil nad S/R level 1 678 USD/unce. Je pro mne nemalým překvapením, že uvedená úroveň vůbec nehraji roli nějakého relevantnějšího odporu a podpory. Kurz si touto hladinou prochází sem a tam. Je to zvláštní, když se podíváme na price action z předešlých dvou let.

V každém případě kurzu zlata prolomil i horní hranu té medvědí struktury v podobě klesajícího klínu. Určitě se jedná o prvotní větší úspěch pro poptávkovou stranu. Největší odpor lze čekat až kolem S/R level 1 765 USD/unce, kde je zároveň dle objemového profilu i point of control viditelné tržní struktury.

Závěrem

Zlato se od nynějška určitě vyplatí sledovat. Pokud jste žlutý kov doposud ignorovali, je určitě vhodné mu začít věnovat pozornost. Globální recese je v podstatě jistá. Jak na tom bude inflace a úrokové sazby ještě nevíme. Ale v průběhu času se dozvíme logicky víc. Možná nám zlato v roce 2023 zase zazáří jako dříve. Obzvlášť v případě, když začne recese, inflace zůstane na vyšších úrovní a úrokové sazby budou relativně nízké.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.