Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
V současném růstu se řada investorů ptá, jak dlouho může ještě trvat. Přečtěte si o ukazatelích, které signalizují, že pokles přijde již brzy. Možná dříve, než si řada investorů myslí.
Akciový trh je všeobecně považován za lukrativní cestu k dlouhodobým výnosům, které často předčí jiné investiční možnosti. Předvídat krátkodobé pohyby hlavních indexů, jako jsou Dow Jones Industrial Average, S&P 500 a Nasdaq Composite, je však stále náročné.
Přesto určité ekonomické údaje a prediktivní ukazatele historicky korelují s tržními trendy a poskytují investorům cenné informace.
Jedním z nejvíce vypovídajících ekonomických ukazatelů je peněžní zásoba v USA, konkrétně ukazatel M2. M2 zahrnuje veškerou hotovost v oběhu, běžné účty, spořicí účty, účty peněžního trhu a vkladové certifikáty do 100 000 USD.
Z rekordního maxima přibližně 21,7 bilionu USD v červenci 2022 klesla hodnota M2 na 20,78 bilionu USD v lednu 2024, což představuje meziroční pokles o 1,44 % a celkové snížení o 4,21 % oproti vrcholu.
Takto výrazný pokles M2 je vzácný, přičemž poslední případ se datuje do období Velké hospodářské krize.
Historicky platilo, že když M2 meziročně poklesl alespoň o 2 %, často to předcházelo hospodářskému poklesu, který se vyznačoval deflací a vysokou mírou nezaměstnanosti.
Zatímco nedávná expanze M2 během pandemie COVID-19 byla rekordní, současná kontrakce může signalizovat více než jen návrat k průměru, což v minulosti znamenalo špatné zprávy pro americkou ekonomiku a akciový trh.
Dalším klíčovým peněžním údajem, který vzbuzuje obavy, jsou úvěry komerčních bank.
Úvěry komerčních bank jsou vykazovány Radou guvernérů Federálního rezervního systému na týdenní bázi a zahrnují všechny úvěry, leasingy a cenné papíry v držení amerických komerčních bank.
Za posledních 51 let se úvěry komerčních bank zvýšily z přibližně 567 miliard USD na zhruba 17,44 bilionu USD.
Růst objemu úvěrů komerčních bank je logický a očekávatelný. Znepokojivé však je, pokud naopak poklesnou. Od roku 1973, kdy se údaje začaly shromažďovat se jen 3x stalo, že by úvěry poklesly o více než 2 %.
Poprvé v roce 2001 v souvislosti s dotcom bublinou, poté v roce 2010 po velké bankovní krizi a naposledy v listopadu 2023.
Během prvních z těchto dvou poklesů ztratil index S&P 500 téměř polovinu své hodnoty.
Navzdory těmto znepokojivým ukazatelům historické údaje ukazují, že poklesy akciových trhů jsou obvykle krátkodobé a ekonomika tráví více času v expanzi než v recesi.
Od roku 1950 zažil například index S&P 500 čtyřicet samostatných dvouciferných procentních korekcí, přičemž každou z nich nakonec zastínila býčí rally.
Analýza klouzavých 20letých celkových výnosů indexu S&P 500 od roku 1900 navíc podtrhuje odolnost dlouhodobého pravidelného investování.
Všech 105 klouzavých 20letých období přineslo kladné výnosy.
Pokud by k poklesu cen akcií došlo, je třeba nezpanikařit a neprodávat. Trhy mají obecně tendenci se vracet k růstu, takže prodej akcií vede k realizaci ztráty, která by jinak byla vyrovnána následným růstem.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.