Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Coinbase se stále obchodují 30 % pod svým maximem. Může za to nedávný propad kryptoměn?

Publikováno
Akcie Coinbase se stále obchodují 30 % pod svým maximem. Může za to nedávný propad kryptoměn?

Největší americká kryptoměnová směnárna Coinbase začátkem dubna přistoupila k úpisu svých akcií na burzu. Jejich cena však hned v první den obchodování začala klesat a dnes se pohybuje 30 % pod svým historickým maximem. Následně na to se začaly propadat i ceny kryptoměn včele s Bitcoinem a Ethereem.

Vstup na burzu se Coinbase nevydařil

Coinbase (NASDAQ: COIN) byla, jako největší americká kryptoměnová směnárna, považována za pomyslnou první vlaštovku v cestě za rychlejší akceptací kryptoměn. Její výsledky na burze tomu ale neodpovídají a většina jejích investorů je zklamaná.

Svůj vstup na burzu Nasdaq si směnárna naplánovala na 14. dubna, kdy s velkým očekáváním zalistovala své akcie s cenou 381 dolarů za kus. Hned v první den obchodování vzrostla cena akcí na 429,54 dolarů za akcii, načež ji uzavřela na 328,28 dolarech.

Následující dny nebyly o moc lepší a klesající trend dovedl cenu jejích akcí až pod hranici 300 dolarů za akcii. V návaznosti na to kleslo i ohodnocení společnosti z 87 miliard dolarů na 54 miliard dolarů.

V porovnání s jinými technologickými společnostmi se tak IPO Coinbase stalo jedním z největších propadáků v několika posledních letech. I přesto se ale velká část odborníků domnívá, že tento krok otevře dveře širší akceptaci kryptoměn.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Coinbase Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Rekordní výsledky za první čtvrtletí

Investory nepřekvapil pouze negativní vývoj ceny akcií, ale i rekordní výnosy společnosti za první čtvrtletí roku 2021. Odhadem se má jednat o rekordních 1,8 miliardy dolarů, což představuje devítinásobek výnosů z prvního čtvrtletí minulého roku, které dosáhly 190,6 milionů dolarů.

Překvapující je tento růst i v porovnání s výnosy za celý minulý rok, které činily „pouhých“ 1,1 miliardy dolarů. Stejně tak mají vzrůst i čisté příjmy společnosti z loňských 31,9 milionů dolarů na 730 až 800 milionů dolarů. Přesná čísla by společnost měla oznámit během své konference pořádané 13. května.

Bitcoin a další kryptoměny klesají

Ještě 14. dubna se cena Bitcoinu (BTC) pohybovala okolo hranice 67 000 dolarů, načež o necelý týden později prudce klesla až pod hranici 48 00 dolarů. Jedním z negativních vlivů mohlo být i postupné otevírání americké ekonomiky díky rostoucí proočkovanosti obyvatelstva, což některé investory vede k přesunutí svých investic z kryptoměn do jiných částí trhu.

Ihned poté začala na povrch vyvstávat otázka, zda dokážou akcie Coinbase vůbec ustát případný vstup kryptoměn do medvědího trhu, který by však po růstu Bitcoinu o téměř 11 % neměl nastat. Dobrou zprávou je i dnešní růst druhé největší kryptoměn Ethereum (ETH), která dosáhla podle CoinDesk svého nového historického maxima, když překročila hranici 2 700 dolarů.

Za poklesem ceny akcií stojí hned několik viníků

Propad akcií Coinbase je z velké části připisován rozhodnutí směnárny vstoupit na burzu skrze přímý úpis, ale i tlaku ze strany velkých hráčů na poli financí.

Někteří z nich včetně PayPal (NASDAQ: PYPL) či Cash App nabízí totiž možnost obchodování kryptoměn, čímž přebírají Coinbase její potencionální klienty.

Směnárna je zcela závislá na poplatcích spojených s obchodováním kryptoměn, které tvoří přibližně 90 % jejích výnosů. Právě proto má na cenu jejích akcií vliv i pokles kryptoměn, a to především Bitcoinu, jehož cena od vstupu směnárny na burzu klesla skoro o 20 %.

Během takovýchto propadů klesá i objem provedených transakcí a Coinbase tak přichází o velkou část výnosů. Pokud se ale naopak kryptoměnám daří, je zájem uživatelů mnohem vyšší a objemy transakcí značně rostou.

To potvrzují i výsledky z prvního čtvrtletí, kdy se cena Bitcoinu více než zdvojnásobila a objem transakcí v návaznosti na to dosáhl hranice 335 miliard dolarů. Objem za jedno čtvrtletí tak byl mnohem vyšší než celkové objemy transakcí za oba roky 2020 a 2019.

Jak je možné odvodit, akcie Coinbase porostou s velkou pravděpodobností společně s kryptoměnami a nejspíše se budou vyznačovat podobnou nestabilitou. I přesto ale většina odborníků nedoporučuje investovat do jejích akcií, dokud se cena pohybuje takto nízko pod historickým maximem.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.