Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Akcie Coinbase se stále obchodují 30 % pod svým maximem. Může za to nedávný propad kryptoměn?

Akcie Coinbase se stále obchodují 30 % pod svým maximem. Může za to nedávný propad kryptoměn?

Akcie Coinbase se stále obchodují 30 % pod svým maximem. Může za to nedávný propad kryptoměn?

Největší americká kryptoměnová směnárna Coinbase začátkem dubna přistoupila k úpisu svých akcií na burzu. Jejich cena však hned v první den obchodování začala klesat a dnes se pohybuje 30 % pod svým historickým maximem. Následně na to se začaly propadat i ceny kryptoměn včele s Bitcoinem a Ethereem.

Vstup na burzu se Coinbase nevydařil

Coinbase (NASDAQ: COIN) byla, jako největší americká kryptoměnová směnárna, považována za pomyslnou první vlaštovku v cestě za rychlejší akceptací kryptoměn. Její výsledky na burze tomu ale neodpovídají a většina jejích investorů je zklamaná.

Svůj vstup na burzu Nasdaq si směnárna naplánovala na 14. dubna, kdy s velkým očekáváním zalistovala své akcie s cenou 381 dolarů za kus. Hned v první den obchodování vzrostla cena akcí na 429,54 dolarů za akcii, načež ji uzavřela na 328,28 dolarech.

Následující dny nebyly o moc lepší a klesající trend dovedl cenu jejích akcí až pod hranici 300 dolarů za akcii. V návaznosti na to kleslo i ohodnocení společnosti z 87 miliard dolarů na 54 miliard dolarů.

V porovnání s jinými technologickými společnostmi se tak IPO Coinbase stalo jedním z největších propadáků v několika posledních letech. I přesto se ale velká část odborníků domnívá, že tento krok otevře dveře širší akceptaci kryptoměn.

Graf ceny akcií Coinbase
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Rekordní výsledky za první čtvrtletí

Investory nepřekvapil pouze negativní vývoj ceny akcií, ale i rekordní výnosy společnosti za první čtvrtletí roku 2021. Odhadem se má jednat o rekordních 1,8 miliardy dolarů, což představuje devítinásobek výnosů z prvního čtvrtletí minulého roku, které dosáhly 190,6 milionů dolarů.

Překvapující je tento růst i v porovnání s výnosy za celý minulý rok, které činily „pouhých“ 1,1 miliardy dolarů. Stejně tak mají vzrůst i čisté příjmy společnosti z loňských 31,9 milionů dolarů na 730 až 800 milionů dolarů. Přesná čísla by společnost měla oznámit během své konference pořádané 13. května.

Bitcoin a další kryptoměny klesají

Ještě 14. dubna se cena Bitcoinu (BTC) pohybovala okolo hranice 67 000 dolarů, načež o necelý týden později prudce klesla až pod hranici 48 00 dolarů. Jedním z negativních vlivů mohlo být i postupné otevírání americké ekonomiky díky rostoucí proočkovanosti obyvatelstva, což některé investory vede k přesunutí svých investic z kryptoměn do jiných částí trhu.

Ihned poté začala na povrch vyvstávat otázka, zda dokážou akcie Coinbase vůbec ustát případný vstup kryptoměn do medvědího trhu, který by však po růstu Bitcoinu o téměř 11 % neměl nastat. Dobrou zprávou je i dnešní růst druhé největší kryptoměn Ethereum (ETH), která dosáhla podle CoinDesk svého nového historického maxima, když překročila hranici 2 700 dolarů.

Graf ceny Bitcoinu
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
BTC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Za poklesem ceny akcií stojí hned několik viníků

Propad akcií Coinbase je z velké části připisován rozhodnutí směnárny vstoupit na burzu skrze přímý úpis, ale i tlaku ze strany velkých hráčů na poli financí.

Někteří z nich včetně PayPal (NASDAQ: PYPL) či Cash App nabízí totiž možnost obchodování kryptoměn, čímž přebírají Coinbase její potencionální klienty.

Směnárna je zcela závislá na poplatcích spojených s obchodováním kryptoměn, které tvoří přibližně 90 % jejích výnosů. Právě proto má na cenu jejích akcií vliv i pokles kryptoměn, a to především Bitcoinu, jehož cena od vstupu směnárny na burzu klesla skoro o 20 %.

Během takovýchto propadů klesá i objem provedených transakcí a Coinbase tak přichází o velkou část výnosů. Pokud se ale naopak kryptoměnám daří, je zájem uživatelů mnohem vyšší a objemy transakcí značně rostou.

To potvrzují i výsledky z prvního čtvrtletí, kdy se cena Bitcoinu více než zdvojnásobila a objem transakcí v návaznosti na to dosáhl hranice 335 miliard dolarů. Objem za jedno čtvrtletí tak byl mnohem vyšší než celkové objemy transakcí za oba roky 2020 a 2019.

Jak je možné odvodit, akcie Coinbase porostou s velkou pravděpodobností společně s kryptoměnami a nejspíše se budou vyznačovat podobnou nestabilitou. I přesto ale většina odborníků nedoporučuje investovat do jejích akcií, dokud se cena pohybuje takto nízko pod historickým maximem.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo