Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Akcie Alphabet (Google) překonaly své dosavadní maximum (all-time high) – Může je něco zastavit?

Akcie Alphabet (Google) překonaly své dosavadní maximum (all-time high) - Může je něco zastavit?

Akcie Alphabet (Google) překonaly své dosavadní maximum (all-time high) - Může je něco zastavit?
Zdroj: Entrepreneur.com

Alphabet má mezi investory jistě řadu fanoušků. Jeho nesporná nadvláda nad internetovým vyhledáváním mu přináší takřka neomezené množství peněz. V současné době už je však mnohem více než pouze vyhledávač Google. Je široce rozkročený hned v několika lukrativních odvětvích autonomním řízením počínaje a cloudovými technologiemi konče.

Vzhledem k současnému růstu akcií je momentálně velmi náročné ignorovat technologického giganta z Mountain View. Jak to však bude s akciemi Google a jeho mateřskou společností Alphabet vypadat v budoucnu? Může dále růst, přestože se nyní akcie obchodují za historicky nejvyšší cenu? Pojďme se podívat na akcie Alphabet blíže.

Hodnota akcií Alphabet za poslední měsíc
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Rychlý pohled odhaluje skvělé podnikání

Alphabet je podle výše tržeb čtvrtou největší technologickou společností na světě a jednoznačně má co nabídnout.

Společnost byla založena v roce 2015 během restrukturalizace, kdy se stala mateřskou společností světoznámého vyhledávače a také několika dalších dceřiných společností Google. Nyní (8. 4. 2021) se společnost chlubí tržní kapitalizací přesahující 1,5 bilionu dolarů, 5letým růstem tržeb o 174 % a 150% růstem čistého zisku ve stejném období.

Výsledky hospodaření za 4. kvartál 2020 pak také poskytují více než výmluvný obrázek. Alphabet překonal odhady analytiků o 44 %, když došlo k meziročnímu růstu tržeb o 23,5 %.

Sundar-Pichai-CEO-google-alphabet
Sundar Pichai, CEO Alphabet (Google)
Zdroj: s.france24.com

Generální ředitel Alphabetu, Sundar Pichai, růst zdůvodnil tím, že pandemie zrychlila přechod spotřebitelů na cloudové služby a že se Google dokázal přizpůsobit. „Zejména produkty a podpora společnosti Google byly záchranou sítí pro miliony malých a středních podniků zasažených pandemií,“ doslova poznamenal.

Jakým výzvám musí Alphabet čelit?

Pandemie rozhodně není výzvou, které by musel dnes Alphabet čelit. Spíše naopak. Nově se rozvíjející trendy foukají společnosti silně do plachet. Vrásky na čele vedení společnosti vytvářejí spíše legislativci z Bruselu a Washingtonu.

Soudy v Evropské unii již třikrát Alphabet uznaly vinným z porušování antimonopolních zákonů a uložily mu pokutu v souhrnné výši 9,7 miliardy dolarů.

V USA pak podalo hned několik států i federální ministerstvo spravedlnosti žaloby na Google, ve kterých se tvrdí, že využívá praktiky nekalé soutěže a potlačování konkurence s cílem monopolizace online reklamy. Je přitom možné, že přijdou další problémy.

Agentura Reuters uvedla, že jeden z členů Sněmovny reprezentantů, David Cicilline, se chystá vydat nejméně 10 nových právních předpisů zaměřených na podnikání velkých technologických společností, jako je právě Alphabet. Jedná se přitom o předsedu antimonopolního panelu sněmovního soudního výboru.

Hodnota akcií Alphabet od roku 2017
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Může něco Alphabet skutečně zastavit?

Přes všechny prohrané soudy a potenciální legislativní změny se nezdá příliš pravděpodobné, že by měl růst zisků Alphabetu výrazně zpomalit.

Alphabet je kromě jiného také jednou ze společností, která bude těžit z případného oživení ekonomiky. Začíná konkurovat Airbnb v oblasti cestování, výrazně se zasazuje o vývoj autonomního řízení a je hegemonem online reklamního prostoru. Alphabet tak bude těžit z pozitivního ekonomického vývoje. Jakmile se drobní spotřebitelé i firmy rozhodnou začít opět utrácet, nezřídka skončí právě u produktů a služeb této společnosti.

Zapomínat pak nesmíme ani na lukrativní cloudové podnikání, na jehož rozvoj padlo jenom v posledním čtvrtletí loňského roku 1,24 miliardy dolarů.

Investice by měly dopomoci k tomu, aby se stala právě tato oblast již brzy hlavní dojnou krávou společnosti. Google Cloud přitom už v loňském roce vykázal skvělý růst tržeb ve výši 47 %.

Slovo závěrem

Vzhledem k tomu, že je Alphabet jednou z největších společností na světě, nemůžete předpokládat, že vám jeho akcie přinesou každoročně trojciferný růst. Potenciální investoři však mohou očekávat od Alphabetu stabilní růst, který jim určitě přinese zisk.

Co jiného by koneckonců investor od svých akciových obchodů měl očekávat. Ideální investice by měla slibovat stabilní a dlouhodobý růst a ochránit investora před trvalou ztrátou kapitálu. Tuto charakteristiku Alphabet s největší pravděpodobností splňuje.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo