Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

9 legend světa investic a financí a návyky, které jim přinesly pohádkové jmění

Publikováno
9 legend světa investic a financí a návyky, které jim přinesly pohádkové jmění

Svět investic a financí je plný prominentních person, jejichž úspěch by ráda napodobila drtivá většina smrtelníků. Ostatně kdo by se nechtěl stát dalším Warrenem Buffettem nebo Billem Gatesem? Asi proto nikoho nepřekvapíme tvrzením, že se vyplatí tyto osobnosti sledovat a vzít si k srdci jejich rady.

Studnicemi vědomostí a propagátory finanční gramotnosti však nemusejí nutně být pouze typičtí reprezentanti světa mezinárodních burz nebo zakladatelé nejvýznamnějších světových podniků.

uber ilustrační

Jestlipak jste věděli, že si třeba slavná americká zpěvačka Beyoncé nechala v roce 2015 vyplatit od Uberu gáži za koncert nikoliv v dolarech, ale v akciích? Jelikož akcie dostala několik let před IPO společnosti, vynesl jí tento krok moc hezké zhodnocení.

A u Beyoncé to ani zdaleka nekončí. Mezi celebrity světového kalibru se zálibou v investování se řadí také Ashton Kutcher, Gwyneth Paltrow nebo Leonardo DiCaprio.

Naštěstí pro nás se řada těchto veleúspěšných lidí v minulosti podělila o svůj recept na úspěch se širokou veřejností. Pojďme se tedy podívat na devět legendárních osobností světa investic a financí a na návyky, které je dovedly k bohatství.

Warren Buffett: Neohlížejte se

Začneme pěkně zostra jedním z nejvýznamnějších investorů historie i současnosti, slavným Orákulem z Omahy a hlavou Berkshire Hathaway.

Buffett se jednou nechal slyšet, že „investor dneška nemůže a nikdy nebude profitovat z růstu dnů včerejších.”

Během rozhodování, zda koupit či nekoupit, má řada investorů často silnou tendenci řídit se minulým vývojem. Jakkoliv se jedná o důležitou informaci, je nutné vzít v potaz skutečnost, že se svět neustále vyvíjí a co platilo v minulosti, nemusí nutně platit dnes.

Investoři by si měli budovat vhled a bedlivě pozorovat, jak jejich portfolio reaguje na změny na trzích, jež jsou pouhým odrazem globálních tendencí. Pak už budou jen krůček od rozpoznání nového trendu a výběru několika titulů, které je v následujících letech vystřelí k výšinám.

Steve Jobs: Neutrácejte za zbytečnosti

Legendu světa technologií a známého minimalistu Steva Jobse asi netřeba představovat. Také u zakladatele Applu lze načerpat spoustu inspirace, byť se následující rada či návyk nemusí pozdávat každému.

Jobs nám jednoduše radí, abychom neutráceli za věci, které nepotřebujeme nebo nám nepřinášejí radost.

Je trochu ironické, že se takto vyjádřil bývalý ředitel společnosti, jejíž výrobky mnozí považují za předražený symbol statusu, nikoliv vrchol technologického pokroku nebo užitečnosti. Za zmínku stojí i to, jak se Jobsův minimalismus promítal do jeho osobního života. Dle jeho biografie z roku 2011 měl např. takové problémy s výběrem nábytku do domácnosti, že dlouhou spal na zemi na matraci.

Ačkoliv do takovýchto extrémů zacházet rozhodně nemusíte, je pravda, že se jeho návyk příznivě promítne do vašeho rozpočtu.

Jim Cramer: Poznejte sami sebe

Jim Cramer je americká televizní osobnost a moderátor pořadu Mad Money na kanále CNBC. A má pro nás následující radu:

Na začátku vaší investorské kariéry se nesnažte nalézt perfektní strategii pro perfektní portfolio. Zaměřte se na hledání strategie, která bude perfektní pro vás osobně.

Investování dokáže být značně osobní a přístup, který by fungoval všem, jednoduše neexistuje. Začněte zvolna a zjišťujte, co se líbí vám konkrétně a s čím se cítíte nejlépe. Může se to týkat prakticky všeho – investovaných částek, odvětví, firem, pravidelnosti nebo instrumentů.

Převzetí zaručeně fungujících strategií je dobrý nápad u tradingu. U investování už to tak jednoduché není.

Suze Orman: Investujte do svého zdraví

Suze Orman, guru osobních financí, se několik měsíců po propuknutí pandemie COVID-19 začala věnovat tomu, jak naše emoční a fyzické zdraví ovlivňuje náš přístup k penězům.

Zkrátka a dobře, vychází z toho, že pokud nejsme ve stresu, máme tendenci dělat rozumnější rozhodnutí, což platí i u investování. Čím jsme zdravější, tím můžeme pracovat déle, kvalitněji a tím méně zaplatíme za zdravotní péči.

Ve všem tom shonu dnešního světa je zkrátka nezbytné pamatovat na to, že zdraví máme jen jedno. Investujte do něj včas, za peníze si jej totiž později už nekoupíte.

Oprah Winfrey: Důvěřujte svým investicím

Ano, na náš seznam se dostala i slavná královna všech médií, jejíž příběh je motivací pro řadu lidí z celého světa. Její návyk se možná trochu překvapivě týká světa investování.

Oprah Winfrey tvrdí, že byste svým investicím měli věřit. Co to v praxi znamená? Neinvestujte „naslepo“, nenechávejte se strhnout davovým šílenstvím a investujte pouze do toho, co jste si předem proklepli a v čem vidíte smysl.

Tento přístup můžete spojit ještě s následujícím tvrzením:

Investujte do toho, co má potenciál změnit život lidí.

Ben Stein: Ožeňte se/vdejte se a nerozvádějte se

Ben Stein je známý americký herec, ale také právník, ekonom a autor řady knih s finanční tematikou. Jeho tip je v kontextu ostatních poněkud kuriózní.

Stein totiž radí, abyste se vdali/oženili jen jednou a s vaší druhou polovičkou vydrželi až do konce života. Rozvod totiž dokáže být pořádně drahá záležitost a jako takový jde často ruku v ruce s dluhy. Nutno podotknout, že tento zatvrzelý pragmatik dost možná pozapomněl na existenci předmanželských smluv.

Marc Cuban: Nebojte se neúspěchů

Marc Cuban, americký podnikatel-miliardář, je jedním ze zastánců typicky neúnavného přístupu k podnikání a buldočí vytrvalosti ve světle neúspěchů. Sám byl hned po škole vyhozen ze třech zaměstnání, aby se o patnáct let později stal miliardářem.

Dle jeho názoru vůbec nezáleží na tom, kolikrát v životě člověk selže. Stačí, aby alespoň jedenkrát v životě slavil úspěch. Jedním dechem však dodává, že než se pustíte do realizace svých snů, je vhodné vybudovat si pohodlný finanční polštář.

Richard Branson: Jděte za svými sny

úspěch a sny

A u snů zůstaneme i u poslední osobnosti z našeho seznamu. Sira Richarda Bransona, anglického investora, autora a magnáta, znáte nejspíše jako zakladatele Virgin Group, případně pro jeho účast na projektu Virgin Galactic.

Branson je zastáncem jedné ze základních myšlenek tohoto tisíciletí. Tvrdí, že ať se bude dít cokoliv, měli byste si jít za svými sny – úspěchu totiž lze dosáhnout pouze pokud budete každé ráno vstávat s nadšením a úsměvem na rtech.

Zkrátka a dobře, dělejte to, co opravdu chcete a co milujete. Život je příliš krátký na to, abyste dělali cokoliv jiného.

A co si o těchto radách a návycích myslíte vy? Máte nějakou oblíbenou osobnost, jejíž radami se rádi řídíte? Povězte nám o tom v komentářích pod článkem!

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.