Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co bude hýbat trhy v roce 2021? 6 nejdůležitějších investičních trendů

Co bude hýbat trhy v roce 2021? 6 nejdůležitějších investičních trendů
Zdroj: depositphotos.com

Jste-li aktivním investorem vybírajícím jednotlivé akcie, je vaším záměrem volit tituly, které překonají průměr akciového trhu. Jedním z nejlepších způsobů, jak zúžit výběr potenciálních akcií, je identifikace největších aktuálních investičních trendů.

Začátek nového roku je vhodným časem pro přemýšlení nad vašimi investicemi. Máte nějaké volné peníze a přemýšlíte, kam je investovat?

Rozpoznání dlouhodobých trendů, které mohou mít výrazný dopad na budoucí svět, je začátkem cesty k investičnímu úspěchu.

Pojďme se podívat na 6 investičních trendů, které by měly dopomoci vašemu investičnímu portfoliu k výraznému růstu.

1. Online prodej – supermarket ve vašem smartphonu

Jedním z největších investičních témat současnosti je online prodej. Rok 2020 pro odvětví znamenal skutečný zlom – lidé měli strach ze sociálních kontaktů, často bylo fyzické nakupování zakazováno. Lidem nezbylo nic jiného než nakupovat online.

Ani pohled do budoucna však pro e-shopy nevypadá nijak pesimisticky, naopak. Do roku 2027 předpokládá Grand View Research roční růst globálního online prodeje o přibližně 8 % ročně. Web Statista pak počítá v příštích 4 letech s obdobným růstem.

A nenechte se zmást. Akcií, které rostou díky popularitě online nákupů, je celá řada. Nejedná se pouze o Amazon, který z vás mohl za poslední dvě dekády udělat milionáře.

Zajímavou tržní niku hodlá ovládnout americká společnost Etsy, na jejíž platformě můžete nakoupit originální rukodělné výrobky. Ambice na vytvoření e-commerce platformy pomalu odhaluje i Pinterest, který by tak byl mnohem lépe schopný zpeněžit uživatele své sociální sítě.

Po nedávné korekci se za poměrně atraktivní cenu obchodují i akcie čínského obra Alibaby. V Latinské Americe si drží výsadní postavení MercadoLibre a jihovýchodní Asii dobývá Sea Limited.

Předpokládaný průměrný roční růst online prodeje v jednotlivých zemích do roku 2024
Předpokládaný průměrný roční růst online prodeje v jednotlivých zemích do roku 2024. Zdroj: statista.com

2. Digitální platby – soumrak fyzických peněz na obzoru

S online nakupováním souvisí růst objemu digitálních plateb. Pokud lidé nakupují častěji online, používají méně hotovosti a platí za zboží a služby ve větší míře digitálně. Podíváme-li se pak více do budoucna, růstový potenciál je značný.

Sami možná platíte kartou, mobilem či online stále častěji, ale nezapomínejte na regiony jako je Afrika nebo jihovýchodní Asie, kde stále hotovostní platby tvoří značnou část ze zaplacených peněz – v současnosti je 80 % realizovaných plateb stále v hotovosti.

Budete-li více uvažovat nad digitálními platbami, tak nemůžete opomenout dvojici největších světových vydavatelů karet – Mastercard a Visa.

Jednou z nejrychleji rostoucích technologických akcií současnosti pak je PayPal. V oblasti digitálních plateb se však angažují i největší veřejně obchodovatelné společnosti světa – možná už jste zaznamenali služby Apple Pay a Amazon Pay.

3. Herní průmysl – zábava nejenom pro děti

Videohry ušly v posledních letech dlouhou cestu. Není to tak dávno, co se jednalo o zanedbatelně malý trh – výstřední skupinky “nerdů”. Nyní se jedná o jednu z nejdominantnějších forem zábavy na světě. I nadále je pravděpodobné, že herní průmysl výrazně poroste dvouciferným tempem.

Za poměrně konzervativní investici do herního průmyslu můžete považovat akcie Microsoft, který prodává Xbox a celá divize herního průmyslu tvoří 8 % tržeb společnosti.

Možná nejslavnější herní konzoli Play Station prodává Sony a obdobné objemy prodejů vykazuje i Nintendo se svou konzolí Switch.

Považujete-li e-sport a gaming za investiční příležitost, ryzími vývojáři videoher jsou Electronic Arts s legendárními hrami FIFA a NHL či Activision Blizzard s Call of Duty.

Americkému hernímu průmyslu se do roku 2027 předpovídá průměrný růst 12,9 % ročně
Americkému hernímu průmyslu se do roku 2027 předpovídá průměrný růst 12,9 % ročně. Zdroj: grandviewresearch.com

4. Gig ekonomika – soumrak tradičního pracovního trhu

Dalším zajímavým trendem je gig ekonomika. O co se jedná? Na růstu gig ekonomiky se podílejí nezávislí profesionálové, které si korporace najímají na práci na jednotlivých projektech místo stálých zaměstnanců.

V minulosti byla často spojovaná s nekvalifikovanými pracemi, dnes se však jedná o zcela jiný příběh.

Díky pokrokům v technologiích se každý 3. Američan rozhoduje opustit klasický 40hodinový pracovní týden a aktivně volí dráhu na volné noze.

Globálně by měl tento trh dosáhnout do roku 2023 velikosti téměř půl bilionu dolarů, přičemž roste třikrát vyšším tempem než tradiční trh práce.

Zajímají-li vás konkrétní akciové příležitosti, pak byste mohli zauvažovat o Upwork, DoorDash, který nedávno vstoupil na burzu, Fiverr nebo už jednou zmiňované společnosti Etsy, která vytvořila pro řemeslně zručné lidi, příjemné prostředí na své platformě, kde mohou prodávat své výrobky.

V podobném duchu jako gig ekonomika funguje také sdílená ekonomika (avšak ne co se týče lidí, ale věcí), do které lze investovat např. skrze akcie Airbnb, které nedávno vstoupily na burzu svým IPO.

5. Cloudová infrastruktura – nezbytná technologie pro jakýkoliv podnik

Dalším zjevným trendem, který byl díky pandemii urychlen, je přechod k práci na dálku. K tomuto přesunu nezbytně patří cloudová infrastruktura, která tak bude dalším z významných investičních trendů letošního roku.

Je velmi pravděpodobné, že poskytovatelé této technologie budou i v letošním roce sledovat příliv peněz.

Ke klasickému stylu práce v kancelářích už se pravděpodobně nikdy zcela nevrátíme a řada podniků si uvědomuje, že bezpečná práce na dálku je zejména v dnešní době nezbytností.

Zásadní přitom je schopnost sdílet bezpečně velké objemy dat. Proto budou poskytovatelé cloudové infrastruktury i v letošním roce horkými akciemi. Už v červnu 2019 vydala americká IDC předpověď růstu odvětví cloudové infrastruktury v letech 2019-2023 na 32 % ročně.

A které společnosti jsou největšími poskytovateli této technologie?

Jasným lídrem této oblasti je Amazon, jehož služba AWS je momentálně hlavním tahounem tržeb společnosti. Dvojkou není nikdo jiný než Microsoft se svou službou Azure a třetí do party je pak Alphabet se službou Google Cloud.

Alphabet však kromě cloudu charakterizuje ještě jedna vysoko maržová “dojná kráva”, tržby z online reklamy. Proto by mohl být dokonce zajímavější růstovou příležitostí, přestože Amazon hraje svou roli i v dalším z významných investičních trendů letošního roku – online prodeji.

Největší hráči na trhu s cloudovými technologiemi k polovině roku 2020.
Největší hráči na trhu s cloudovými technologiemi k polovině roku 2020. Zdroj: statista.com

6. Elektromobilita – mnohem více možností než jen Tesla

Posledním ze zmiňovaných zásadních investičních trendů je elektromobilita, která má potenciál změnit způsob přepravy osob i nákladu. Je nepochybné, že otázky životního prostředí je třeba řešit, a právě přechod na elektromobily je jedním ze způsobů, jak čelit problémům s rostoucími emisemi skleníkových plynů.

Řada zemí světa se tak pomalu zavazuje k postupnému přechodu na elektromobily.

Nejdále je v tomto směru Norsko, kde už v loňském roce překonaly prodeje elektromobilů počet prodaných vozů se spalovacím motorem.

Německo se zavázalo, že bude po jeho silnicích do roku 2030 jezdit 7 až 10 milionů vozů na elektrický pohon a jmenovat bychom mohli i další rozvinuté země, které to s přechodem na elektromobily myslí vážně.

Momentálně představuje synonymum pro elektromobilitu Tesla, která po celý loňský rok plnila titulky novin i kapsy investorů. V loňském roce zaznamenala více než 700% růst, a nakonec se jí podařilo za celý rok dodat 500 000 vozů.

Klasické automobilky usilovně pracují na svých modelech elektromobilů a například General Motors plánuje už do tří let uvést na trh 20 modelů elektrických vozidel a prodat do 4 let milion elektrických vozů. Další americká automobilka Ford dokonce uvažuje o elektrickém Fordu Transit, a kromě toho vzniká i řada startupů, jako je Nikola, Hyliion a další.

Konkurence na trhu s elektromobily sice možná zaspala, ale už nespí. Zapomínat pak nesmíme ani na čínského draka, protože by mohla Tesla přijít v roce 2021 o své dominantní postavení na trhu. V Číně Muskově společnosti dýchají na záda rychle rostoucí Nio nebo Xpeng.

Z výčtu je patrné, že se na trendu elektromobility podílí celá řada společností. Záleží na vaší investiční strategii a nátuře, zda pro investici v tomto odvětví zvolíte raději konzervativnější cestu v podobě tradiční automobilky, aktuálně populární volbu Teslu, nebo si dokonce zaspekulujete nákupem některého ze startupů.

Jaký je váš názor na uvedené investiční trendy roku 2021? Napadá vás nějaký další, který také stojí za zmínku? Zapojte se do diskuze v komentářích pod článkem. 

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.