Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5 věcí, na které byste si měli dát pozor při obchodování memecoinů

Memecoiny jsou v poslední době stále atraktivnější součástí světa kryptoměn. Existují však i rizika, která jsou s nimi spojená.

5 věcí, na které byste si měli dát pozor při obchodování memecoinů
Zdroj: watcher.guru

Současný boom kolem memecoinů nekončí. Tokeny propojené s internetovými memy, které vznikají zejména na blockchainu Solany (SOL) a druhé vrstvě Etherea, Base, však vzbuzují řadu kontroverzí.

Někteří je vnímají jako prostředek podvodníků, jiní zase jako cestu k velkým ziskům. Podle Birdeye, platformy zabývající se daty pro obchodování s kryptoměnami, vzniklo na Solaně jen za minulý týden víc než 19 tisíc tokenů.

Při investicích do memecoinů je potřeba důkladně zvážit rizika, jelikož v nich investor může ztratit úplně vše, co do nich vloží. My nabízíme pohled na celkem 5 věcí, které je dobré v souvislosti s memecoiny mít na paměti.

1. Tvůrci memecoinů nejsou zrovna ty nejpovolanější ve světě kryptoměn

Memecoiny jsou často zakládány lidmi, kteří ne vždy mají úplně 100% ponětí o tom, co dělají. Příkladem za všechny je token SLERF. Vývojář tokenu 18. března spálil mince v hodnotě 10 milionů USD. Tyto tokeny přitom měli být poslány investorům, kteří si je zakoupili v předprodeji.

Noční můra pro lidi, co si tokeny zakoupili se proměnila ve výhru pro token Slerf. Případ se začal medializovat a na základě toho několik burz oznámilo, že poplatky získané z transakcí tokenu na jejich platformách, využijí k navrácení peněz investorům z předprodeje.

Po incidentu a zájmu řady webů cena tokenu začala stoupat a nakrátko dokonce překonala tržní kapitalizaci 500 milionů USD.

Zdroj: dexscreener.com
Vývoj ceny tokenu SLERF od jeho vzniku
Vývoj ceny tokenu SLERF od jeho vzniku

V kryptokomunitě pak vyvstala otázka, zda se jednalo o náhodu nebo marketingový trik. Vývojář tokenu tvrdí, že se jednalo o chybu.

2. Pseudonymy – nikdy nevíte, kdo za tokenem stojí

Tvůrci memecoinů většinou vystupují pod přezdívkami. V kryptokomunitě proto obecně existuje řada legitimních důvodů, např. obava z výhružek a fyzických útoků pramenících z případné frustrace investorů.

I když se jedná o způsob, jak chránit něčí identitu v reálném světě, představuje také možnou cestu pro podvodníky.

Kdokoliv si totiž může vytvořit pseudonym, provést úspěšný podvod s memecoiny a zmizet. Stejná osoba se ale může následující den vrátit – s novým pseudonymem, s novým tokenem a nikdo nic nepozná.

Koncept decentralizovaných financí (DeFi) je na anonymitě a omezené regulaci postaven. To ovšem znamená možnost pro podvodníky vytvářet nečestná schémata a vyhnout se identifikaci a odpovědnosti.

3. Rug Pull je více pravděpodobný než obrovský zisk

Rug Pull je typem podvodu, který může mít mnoho podob. Například může být nový token podpořen silným marketingem, který naláká co nejvíce investorů. Čím více nákupů, tím více cena mince stoupá.

Zakladatelé se poté při určité hodnotě zbaví všech svých tokenů, což pro ně znamená zisk, ale cena tak strmě spadne dolů.

Obecně se dá říct, že se jedná o podvod, kdy vývojáři zmizí s finančními prostředky, které byly komunitou vloženy do projektu.

V případě memecoinů by měl proto investory zajímat liquidity pool. Vývojář vytvoří nový token a zařadí jej na decentralizovanou burzu. Token se může začít obchodovat až ve chvíli, kdy má liquidity pool. Ten se může vytvořit spárováním tokenu se zavedenějšími kryptoměnami, třeba s nativním tokenem Solany (SOL).

V kterémkoliv okamžiku však může vývojář stáhnout všechna aktiva z liquidity poolu. Investoři mají způsoby, jak se bránit. Například se ujistit, že projekty mají uzamčenou likviditu nebo ještě lépe spálenou likviditu, což znamená, že ji vývojáři nemohou z poolu vytáhnout po určitou dobu, resp. napořád.

Na Solaně se dají statusy likvidity sledovat pomocí robotů, kteří jsou dostupní na různých online platformách jako je Discord, nebo Telegram.

4. Předprodej je rizikovější než běžná investice

Předprodej znamená pro investory možnost, jak se dostat k tokenům ještě dříve, než budou veřejně dostupné a také za atraktivnější cenu. U memecoinů jsou předprodeje oblíbenou formou získávání peněz pro rozvoj projektů.

Investoři posílají často své prostředky dopředu a věří, že obdrží na oplátku nové tokeny. Tento systém je pochopitelně ještě riskantnější a náchylnější k tomu, že vývojáři zmizí s financem a investorům zbydou prázdné ruce.

5. Memecoiny nemají žádný přínos

Ačkoliv někteří věří, že z nich memecoin udělá přes noc milionáře, zkušení lidé z kryptokomunity jsou k nim velmi kritičtí.

Ki Young Ju, generální ředitel blockchainové analytické firmy CryptoQuant, otevřeně tyto tokeny kritizoval a upozorňoval na to, že lákadlo “snadných peněz” může odvádět talenty od vytváření hodnotných produktů a upozadit legitimní projekty. Uvedl, že memecoiny jsou nepochybně zábavné, ale odvětví nikam neposouvají.

Na druhé straně se objevují názory, že tato “zábava” může přilákat ke kryptoměnám více lidí a v tom někteří spatřují přidanou hodnotu memecoinů.

Každopádně je však důležité, aby pro nové investory, kteří se do odvětví kryptoměn dostanou prostřednictvím memecoinů, nebyla první zkušenost tou velmi negativní a tak možná tou poslední.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.