Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5 tipů, jak v letošním roce zaručeně vylepšíte svou osobní finanční situaci

5 tipů, jak v letošním roce zaručeně vylepšíte svou osobní finanční situaci
Zdroj: depositphotos.com

Pokud mezi vaše novoroční předsevzetí pro rok 2022 patřila snaha o zlepšení vašich financí, je rozumné zaměřit se jen na několik klíčových kroků, které vám pomohou zvýšit šance na úspěch. V současných tržních podmínkách existuje spousta investičních příležitostí, které lze využít, jenom je nesmíte propásnout. Proto vám přinášíme pět tipů, jak nově a lépe začít se správou svých osobních financí.

1. Stanovte si cíle

Váš finanční plán již pravděpodobně zohledňuje vaše cíle, ale současná chvíle je skvělou příležitostí pro revizi, zda s vámi tyto cíle stále rezonují a zda jste na dobré cestě k jejich dosažení. Za posledních pár měsíců se bezesporu změnilo několik věcí – inflace, úrokové sazby, ceny řady investičních aktiv, abychom jmenovali alespoň nějaké, a všechny mohou výrazně promlouvat do vaší finanční situace.

Své finanční cíle můžete měnit podle libosti, ale vést si realistický, výběrový seznam úspěchů, kterých chcete dosáhnout, se vám bezesporu vyplatí.

Osvědčenou metodou, jak dosáhnout finančních cílů, je používání rozpočtu. Trik spočívá v důsledném dodržování rozpočtu každý měsíc. Rozpočet přináší řadu výhod než jen sledování měsíčních výdajů – Pomáhá vám bránit nadměrnému utrácení. Posoudíte díky němu snáze, kde můžete snížit náklady, a uvolnit tak příjem, který můžete investovat, a mnoho dalšího.

2. Ignorujte denní zprávy a prostě investujte

Kvůli (většinou) špatným zprávám, které denně ovládají internetové portály a zpravodajská média, může být snadné spadnout do pasti přesvědčení, že tržní podmínky nejsou nikdy vhodné pro investování. Např., že koruna je příliš slabá, ceny akcií mohou klesnout, růst americké ekonomiky je příliš pomalý, Fed hrozí zvyšováním úrokových sazeb atd… Pravdou je, že v investičním prostředí se projevuje tolik proměnných, že v každém okamžiku bude pravděpodobně převládat alespoň několik negativních faktorů. Stejně tak to ale znamená, že může existovat i mnoho pozitivních faktorů, které lze využít.

Než aby vás paralyzoval strach, raději ignorujte denní zprávy a/nebo nechte za vás investovat odborníky. Vůbec nejlepším přístupem pak je dlouhodobé pravidelné investování. Malé, konzistentní příspěvky se mohou během vzestupů a pádů na trhu neskutečně nasčítat. Pokud jste tedy zaostali za svým plánem nebo jste s investováním ještě ani nezačali, nechť je právě toto okamžik, kdy začnete investovat.

3. Nepořizujte si žádné další dluhy

Když už máte dluhy, je snadné podléhat tlaku a stresu. Je však třeba se vyhnout dalšímu zadlužování. Vyhoďte z peněženky nebo z historie plateb na internetu kreditní karty, neberte si další půjčky nebo úvěry a prosazujte přísnější zásady utrácení pouze těch peněz, které nebudete muset později splácet. A hlavně si nepůjčujte finanční prostředky, abyste je investovali na finančních trzích, protože je to riskantní způsob, jak se pokusit vydělat peníze.

To vše se možná snáze řekne, než udělá, ale pokud se chcete v následujících měsících držet jen jedné zásady, vyberte si tuto: Udělejte vše pro to, abyste se přestali zadlužovat a splatili vše, co dlužíte, s výjimkou hypotéky na bydlení.

4. Nemusíte nutně následovat dav

V podmínkách koronavirové pandemie se mnoho lidi rozhodlo “investovat” do nejbezpečnějších dostupných aktiv – hotovost nebo spořicí účty, aby nepřišli o peníze v akciích a jiných “rizikovějších” aktivech.

Jak ale asi tušíte, akcie s výjimkou posledního měsíce zaznamenaly od začátku pandemie neuvěřitelný růst. Právě ti investoři, kteří šli proti převládajícímu strachu a zůstali u svých investic do akcií a dluhopisů, vydělali výrazně více. A pokud se rozhodli nakoupit ještě více akcií za nízké ceny, můžou těžit z dalších nadprůměrných výnosů v příštích třech až pěti letech. Jednoduše tedy nenásledujte dav, udělejte si domácí úkoly a vyberte si pro sebe tu nejlepší investiční alternativu.

5. Nechte si dobře poradit

Pokud jste na Finexu nováčkem, tak možná ještě nevíte, že je tento portál skutečnou studnicí užitečných a edukativních článků z oblasti investování do akcií, světa kryptoměn, obchodování na forexu a mnoha další příbuzných témat. A pokud by vám pasivní konzumace obsahu stále nestačila, vždy můžete využít služeb dobrého a opravdu kvalifikovaného finančního poradce – zeptejte se na reference svých známých a pokud mají s někým takovým zkušenost, třeba poradí i vám. I kdyby vám pomohl pouze sestavit nějaký plán. Ten může být neocenitelným podkladem k dodržení vašich cílů.

Spolupráce s kvalifikovaným finančním poradcem přizpůsobí proces investování vašim jedinečným okolnostem, včetně optimálního způsobu sestavení vašeho investičního portfolia. Poradce vám také svou podporou a vedením pomůže zvládnout emoce v průběhu investování, které jsou spojeny s tržními propady.

Využijte co nejlépe nadcházející roky a čas, který máte na investování, a vytvořte si zvyk udržovat své finance v dobré kondici nejenom v blízké budoucnosti ale i dlouhodobě.

Líbil se vám tento článek?
12
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.