Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5 atraktivních dividendových akcií s výnosem přesahujícím 4 %!

Akcie s vysokými dividendovými výnosy zažívají poměrně těžké čas – investoři aktuálně dávají přednost spíše rychle rostoucím titulům. Nicméně ne všechny akcie vyplácející velkou část zisku akcionářům se potýkají s problémy.

Publikováno
5 atraktivních dividendových akcií s výnosem přesahujícím 4 %!
Zdroj: depositphotos.com

Není také žádným tajemstvím, že i vysoké úrokové sazby jsou pro akcie vyplácející dividendy protivětrem. Během mnoha let nízkých až téměř nulových úrokových sazeb, které převládaly od recese v letech 2007 až 2009, neměli investoři, kterým chyběly výnosy, jinou možnost než vyhledávat dividendové akcie.

Ale nyní, kdy prakticky bezrizikové americké desetileté státní dluhopisy vynášejí téměř 4,4 %, není pro investory žádnou překážkou vložit své peníze do státních dluhopisů namísto do akcií, které mohou snadno ztratit hodnotu.

To platí zejména proto, že některé velmi vysoké výnosy z akcií jsou výsledkem velkých výprodejů těchto akcií, protože se tyto dvě hodnoty pohybují inverzně, což je pro investory varovný signál.

Kromě toho alespoň některé (ale určitě ne všechny) akcie vyplácející dividendu bývají stabilnější, a to i defenzivní společnosti. To se dnes mnoha investorům příliš nezamlouvá, protože odolná ekonomika podpořila pokračující rally na trzích, včetně rekordních hodnot všech tří hlavních amerických indexů.

Info

Průmyslový index Dow Jones, benchmarkový index S&P 500 i technologický Nasdaq Composite si jen v roce 2024 připsaly 18, 23 a 8 rekordních uzavření, přičemž Dow Jones minulý čtvrtek poprvé překročil hranici 40 000 bodů.

Všechny tyto faktory znamenají, že subjekty s vysokými dividendovými výnosy čelí nelehkému boji. Ve skutečnosti ze 42 akcií indexu S&P 500 s dividendovým výnosem vyšším než desetiletý státní dluhopis téměř všechny za indexem zaostávají.

Téměř polovina z nich – 18 – je od začátku roku v červených číslech. To je chmurná bilance, uvážíme-li, že jak index S&P 500, tak Nasdaq v roce 2024 zatím vzrostly o více než 10 %.

Přesto by investoři neměli tuto skupinu akcií zcela opomíjet, zejména pokud začnou úrokové sazby klesat. A i v dnešním náročném prostředí se několika z nich daří. Všech pět zmíněných níže zatím letos překonává výkonnost indexu S&P 500.

1. Altria

Načítání
Načítání
Kupte si akcie MO Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tabákový gigant Altria má nejvyšší dividendový výnos v rámci indexu S&P 500 (8,55 %) a od začátku roku její akcie vzrostly o přibližně 13 %. To je pozoruhodné, protože žádná jiná akcie s dividendou vyšší než 5 % nedokázala překonat zisk indexu S&P 500 za rok 2024.

Růst ceny akcií také přichází po dlouhém období, kdy se Altria nacházela v poušti – společnost čelila v roce 2023 jedné ráně za druhou, což souviselo s faktory od neuspokojivých výsledků, přes snížení očekávané ziskovosti, nelegální elektronické cigarety až po obavy o hodnotu značky.

Aktuálně však společnost podniká některé pozitivní kroky, které zaručují zvýšenou důvěru investorů, jako například prodej společnosti Anheuser-Busch a nedávné oznámení plánu zpětného odkupu akcií v hodnotě jedné miliardy dolarů.

2. Dominion Energy

Načítání
Načítání
Kupte si akcie D Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Další na seznamu je Dominion Energy s dividendovým výnosem 5,02 % a letošním ziskem 13,2 %. I ona se po většinu roku 2023 potýkala s problémy – podobně jako mnoho jejích kolegů z veřejných služeb, protože jejich pomalejší růst a vyšší výplaty nemohly konkurovat rostoucím výnosům státních dluhopisů a tržní rally.

Vzhledem k tomu, že se do 5 let předpokládá zdvojnásobení spotřeby elektřiny, nemusely by byt její zisky pouze dočasné.

3. Oneok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ONEOK Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Na třetím místě je provozovatel ropovodů Oneok s výnosem 4,85 % a dosavadním ziskem 16 % v roce 2024.

V září společnost dokončila akvizici společnosti Magellan Midstream Partners. Tato kombinace mnoho investorů pobouřila, ale učinila ze společnosti jednoho z mála hráčů se značnou kapacitou plynovodů, který se v poslední době stává stále cennější komoditou.

4. Williams Cos

Načítání
Načítání
Kupte si akcie WMB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

To do značné míry vysvětluje, jak se společnost Williams Cos. zabývající se energetickou infrastrukturou dostala na čtvrté místo s výnosem 4,69 % a shodným ziskem 16 %. Rok 2023 zakončila dohodou o koupi aktiv pro skladování zemního plynu na pobřeží Mexického zálivu.

Vzhledem k tomu, že těžba a poptávka po zemním plynu stále stoupá rychleji než kapacita pro jeho skladování a přepravu, mohou si středně velké společnosti v této úzké mezeře na trhu účtovat vyšší poplatky.

5. Hasbro

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Hasbro Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Hasbro má z této pětice nejnižší dividendový výnos (4,62 %), ale nejlepší výkonnost v roce 2024 (nárůst o 18,5 %).

To je daleko od trajektorie společnosti na konci roku 2023 a dokonce i na začátku tohoto roku, kdy její zisk a prognóza zklamaly, slabé prodeje vedly k propouštění a existovaly obavy, že bude muset snížit dividendu.

Nedávné výsledky z konce dubna přinesly optimističtější důkazy o tom, že její obrat k lepšímu funguje, ačkoli investoři by možná chtěli více důkazů, než naskočí do rozjetého vlaku.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.